Aνατροπή και διπλό μέσα στο Στρόβολο η ΑΕΚ!

Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη (5/10) στην αίθουσα «Κώστας Παπαέλληνας» στο Στρόβολο, η Πετρολίνα ΑΕΚ νίκησε τον Κεραυνό με 87-84. Η ομάδα του Στροβόλου είχε καταφέρει να προηγηθεί μέχρι και με +16 στην γ’ περίοδο, με τους Λαρνακείς να κάνουν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και να φεύγουν με την νίκη, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σακίλ Γκούντγουιν με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Κυρίως ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, όπου με την ολοκλήρωση του οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 21-19. Στην β’ περίοδο ο Κεραυνός ήταν καλύτερος και κατάφερε μέχρι το 19:30 να φέρει την διαφορά στο +10 (50-40), όμως ο Σιζόπουλος με τρίποντο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου μείωσε σε 50-43 για την ΑΕΚ.

Καλύτερος παρουσιάστηκε ο Κεραυνός και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου στο 25’ το σκορ είχε φτάσει στο 63-49. Μέχρι το 28:30 οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους με +14, όπου το σκορ ήταν στο 71-57. Ένα λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 73-60, με τον Κορωνίδη με τρίποντο να μειώνει στους δέκα την διαφορά (73-63) και τον Μπερνς να απαντάει με δίποντο, ολοκληρώνοντας την περίοδο στο 75-63 υπέρ των γηπεδούχων.

Πολύ βελτιωμένη μπήκε στο παρκέ στο δ’ δεκάλεπτο η ΑΕΚ και με επτά σερί πόντους του Γκούντγουιν ως το 31:20, μείωσε σε 75-70. Ο Κεραυνός με δίποντο του Μάλκολμ έκανε το 77-70, με την ΑΕΚ να απαντάει με επτά πόντους ως το 33:30 (τρίποντο ο Κορωνίδης, από δύο Παντελή-Γκούντγουιν), ισοφαρίζοντας σε 77-77, με τον Σιζόπουλο στο 36’ με τρίποντο να δίνει προβάδισμα στην ΑΕΚ με 80-77.

Οι «ερυθροκίτρινοι» απάντησαν με τέσσερις πόντους από τους Μάλκολμ-Μόρισον στο επόμενο λεπτό, παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 81-80. Στο 38:30 ο Έουινγκ με λέι απ έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (82-81) για να απαντήσει ο Μπερνς μια τον Κεραυνό με τρίποντο (84-82). Δεκαοκτώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Σνάιντερ με τρίποντο έφερε τους Λαρνακείς μπροστά με 85-84, ενώ ο ίδιος καλαθοσφαιριστής με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 87-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 50-43, 75-63, 84-87