ΑΠΟΕΛ - Payabl. EKA ΑΕΛ: Με την "αύρα" των Πορτοκαλί, συνεχίζει με σπασμένα... φρένα!

Με νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, άνοιξε η αυλαία για την 7η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League. Έχοντας για αντίπαλο την αήττητη πριν το παιχνίδι Payabl. EKA ΑΕΛ, οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας, επικράτησαν με 111-94 και είναι πλέον, η μοναδική αήττητη ομάδα του μέχρι τώρα πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ervin Carlbe, που σημείωσε 13 πόντους (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

Το kerkida.net ήταν στο Λευκόθεο, όπου έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, κυρίως κατά τις τρεις πρώτες περιόδους, ενώ στην 4η, καθοριστικό ήταν το άνοιγμα της διαφοράς άνω των 20 πόντων για τους γηπεδούχους, οι οποίοι εν τέλει έφθασαν στο κέρδος του ροζ φύλλου.

Σημαντικό ρόλο στη νίκη των γηπεδούχων έπαιξε και η εντυπωσιακή παρουσία των "πορτοκαλί" αλλά και πολλών άλλων φιλάθλων της ομάδας στην κερκίδα.

Η εικόνα του ματς:

Προβάδισμα με 6-2 για την ΑΕΛ στην αρχή του αγώνα, με την ομάδα της Λεμεσού στη συνέχεια να προηγείται με 15-8. Το παιχνίδι είχε ένα γρήγορο ρυθμό, με το ένα καλάθι να διαδέχεται το άλλο, με την ΑΕΛ να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα. Σε μιαν αρκετά παραγωγική 1η περίοδο, με την ολοκλήρωση της, η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε με 30-28.

Πήρε προβάδισμα ο ΑΠΟΕΛ, στην αρχή της 2ης περιόδου (31-30). Το παιχνίδι, εξακολουθούσε να έχει έναν γρήγορο ρυθμό, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται στις αρχές της 2ης περιόδου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 45-38 στο 15`. Στο 18`, οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά πάνω από το +10 (51-40) και με τη λήξη του ημιχρόνου, ήταν μπροστά στο σκορ με 57-46.

Η ΑΕΛ έριξε τη διαφορά στο -5 (59-54) στην αρχή της 3ης περιόδου, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο +10 (66-56), ενώ στο 25`, η διαφορά αυξήθηκε στους 13, πάντα για τον ΑΠΟΕΛ, σε έναν συνεχιζόμενο γρήγορο ρυθμό. Ο ΑΠΟΕΛ διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα γύρω από τους 10 πόντους και στο τέλος της 3ης περιόδου, είχε προηγηθεί με 83-69.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε στο 17 (90-73) και ακολούθως, ξεπέρασε και τους 20 (99-73). Με 8-0 σερί, η ΑΕΛ μείωσε σε 99-81 (36`) και στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ, ξεπέρασε τους 100 πόντους, τη στιγμή που ακόμα και στα τελικά χρονικά στάδια, το γρήγορο τέμπο παρέμενε. Με τη λήξη του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 111-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-30, 57-46, 83-69, 111-94.

ΑΠΟΕΛ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Σιμιτζής 20 (3), Carble 13 (1), Κοιλαράς 11 (3), Thibodeaux 15 (1), Konjevic 22 (4), Γιανναράς 8 (2), Henry 13 (1), Παπαμιχαήλ 3 (1), Κουμής 6, Μελετίου.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Averette 20 (2), Buchanan 16 (3), Γρίβας 2, Pigram 14 (1), Γεωργίου 11 (1), Παναγίδης, Douglas 20 (1), Εύζωνας 11 (1), Αντωνιάδης.

*Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα *

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Πρώτο δεκάλεπτο:

Ξεκινά με δίποντο ο ΑΠΟΕΛ. 2-0

Απαντά με τρίποντο η ΑΕΛ και 2-3.

Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και 2-6.

Πρώτο εύστοχο τρίποντο για τον ΑΠΟΕΛ και 5-6.

- Ισοπαλία 6-6 στο 8:00.

5:45 8-15 η ΑΕΛ μπροστά!

5:04 Τρίποντο το ΑΠΟΕΛ και 11-15 με τον Travin

4:00 16-20 μπροστά η ΑΕΛ

3:29 21-25 η ΑΕΛ.. Σκοράρουν ακατάπαυστα οι ομάδες

2:28 Αντεπίθεση από το ΑΠΟΕΛ που μειώνει στον ένα πόντο. 24-25 μπροστά η ΑΕΛ

1:53 26-27... Πάει πόντο πόντο το ματς. Η ΑΕΛ εξακολουθεί να προηγείται.

40'' Τρίποντο η ΑΕΛ με τον Tray Buchanan . 26 - 30.

Καλάθι το ΑΠΟΕΛ και 28-30!

Τέλος πρώτης περιόδου. Η ΑΕΛ προηγείται με δύο πόντους. Σκορ ΑΠΟΕΛ 28-30 ΑΕΛ. Τρομερό ματς μέχρι στιγμής. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ.

Έναρξη δεύτερου δεκαλέπτου

9:00 Σκοράρει το ΑΠΟΕΛ με τρίποντο του Jalen Henry. 31-30 το σκορ!

7:50 33-32 το σκορ υπέρ του ΑΠΟΕΛ

7:17 33-36 μπροστά ξανά η ΑΕΛ

6:30 36-36 με τρίποντο για το ΑΠΟΕΛ με τον Ιωάννη Γιανναρά

4:46 43-38 μπροστά το ΑΠΟΕΛ.

Πολύ εύστοχες οι δύο ομάδες. Τώρα το μομέντουμ είναι υπέρ του ΑΠΟΕΛ που έχει και την θερμή υποστήριξη των πορτοκαλί!

45-38... Έχει πάρει διαφορά 7 πόντων το ΑΠΟΕΛ με καλάθια των Henry, Konjevic και Travin.

2:40 49-40 μπροστά το ΑΠΟΕΛ.

1:54 51-42. Σημαντικό προβάδισμα το ΑΠΟΕΛ που σκοράρει με Κουμή και Travin μείωσε με Εύζωνα η ΑΕΛ.

1:08 55-42 σκοράρει ο Ervin Carlbe και έπειτα ο Κουμής.

55'' Σκοράρει η ΑΕΛ και μειώνει σε 55-44 με Μάριο Γεωργίου

23'' 57-44 με δύο εύστοχες βολές του  Davor Konjevic το ΑΠΟΕΛ

57-46 Μείωσε πριν τη λήξη η ΑΕΛ με λέι-απ του Zacarry Cortez Douglas.

ΤΕΛΟΣ Β΄ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ.. 57-46 μπροστά το ΑΠΟΕΛ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο πρώτο δεκάλεπτο άρχισε καλύτερα η ΑΕΛ όμως το ΑΠΟΕΛ φρόντισε να είναι κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο η ομάδα της Λευκωσίας έκανε την αντεπίθεση της και με του Κοιλαρά,     Travin Marquell Thibodeaux, Janel Henry (από 9 πόντους και οι τρεις), Konjevic(8 πόντους) και Carble (6 πόντους) να ηγούνται στο σκοράρισμα πήρε τη διαφορά στους 11 πόντους στο ημίχρονο. Από την πλευρά της ΑΕΛ πρώτος σκόρερ με 9 πόντους ο Brandon Averette και ακολουθούν με 7 οι Μάριος Γεωργίου και Zacarry Cortez Douglas ενώ ο Εύζωνας έχει 6.

ΕΝΑΡΞΗ Γ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ

8:50 Ο Κοιλαράς διευρύνει το προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ. 59-46

8:14 59 - 54 Μειώνει η ΑΕΛ με Courtney-Ray Leonard Pigram, Γρίβα και Γεωργίου να σκοράρουν

5:38 63 - 56 το σκορ υπέρ του ΑΠΟΕΛ

4:50 72-59 μπροστά το ΑΠΟΕΛ με τρίποντα των Σιμιτζή και  Davor Konjevic.

3:59 72-64 μείωσε η ΑΕΛ με Zacary και Εύζωνα

2:14 77-66 Διατηρεί το καλό προβάδισμα το ΑΠΟΕΛ

1:12 82-69 το σκορ. Το ΑΠΟΕΛ είναι εύστοχο και δεν αφήνει την ΑΕΛ να μειώσει ουσιαστικά παίζοντας και καλή άμυνα.

Τέλος Γ΄Δεκαλέπτου. Εξαιρετικό προβάδισμα για την ομάδα της Λευκωσίας με 83-69. 14 πόντοι διαφορά.

Έναρξη του Δ΄Δεκαλέπτου... Η ΑΕΛ καλείται να κάνει ανατροπή και το ΑΠΟΕΛ να διατηρήσει το μεγάλο προβάδισμα.

8:33... 87-73 μπροστά το ΑΠΟΕΛ.

7:43 92 - 73. Τρομερή εμφάνιση το ΑΠΟΕΛ πήρε τη διαφορά στους 19 πόντους. Το τρίποντο του Davor Konjevic και το lay up του Jalen Henry εκτόξευσαν τη διαφορά.

6:50 95 - 73 Συνεχίζει να κάνει πάρτι το ΑΠΟΕΛ με τον Konjevic να σκοράρει σε τρίποντο.

5:30 99 -78 Jalen Henry και  Ervin Carlbe σκόραραν για το ΑΠΟΕΛ. Η ΑΕΛ μείωσε με Brandon Averette και Courtney-Ray Leonard Pigram όμως το ματς έχει κριθεί.

5:12 Στους 21 πόντους η διαφορά.

3:00 105 - 87 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.