ΠΗΡΕ το ντέρμπι ο Απόλλωνας (φώτος)

Νικητής ο Απόλλωνας στο Λεμεσιανό ντέρμπι. Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη πέρασε νικηφόρα από το "Νίκος Σολωμονίδης" κερδίζοντας την ΑΕΛ με 83-71.

Για τους νικητές ήταν η 5η νίκη σε 6 αγώνες, ενώ για την ΑΕΛ η 5η ήττα σε επίσης 6 αγώνες.

Η ενημέρωση από την ΚΟΚ

«Γαλάζιο» βάφτηκε το ντέρμπι της Λεμεσού, με τον Απόλλωνα να επικρατεί της ΕΚΑ ΑΕΛ εκτός έδρας με 83-71, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Στέφανος Ηλιάδης με 19 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του με το σκορ στο 5’ να είναι στο 10-10. Στην συνέχεια ο Απόλλων ανέβασε στροφές και με το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 25-15. Μέχρι τα μέσα της β’ περιόδου οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να φέρουν την διαφορά στο +16 (38-22). Έπειτα η ΑΕΛ ήταν βελτιωμένη και μέχρι το ημίχρονο μείωσε την διαφορά στους έντεκα πόντους (44-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε τον Απόλλωνα να αυξάνει την διαφορά στο +14 έως το 26:30. Στην συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» με οκτώ σερί πόντους (πέντε ο Χάμιλτον, τρίποντο ο Ρέντικας) , μείωσαν σε 57-51. Έπειτα ο Απόλλωνας ήταν πιο συγκεντρωμένος, καταφέρνοντας με το τέλος της περιόδου να προηγείται με 65-55.

Πιο καλή ήταν η εικόνα του Απόλλων στην έναρξη της δ’ περιύδου. Στο 35’ το σκορ ήταν στο 80-60 για τους «γαλάζιους». Έπειτα η ΑΕΛ μείωσε στο σκορ, το οποίο με το τέλος του αγώνα οδηγήθηκε στο 83-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 33-44, 55-65, 71-83