Aντίο... στην Ευρώπη με ήττα

Με εκτός έδρας ήττα τελείωσε η φετινή πορεία του Κεραυνού στην Ευρώπη, καθώς στο τελευταίο τους παιχνίδι οι ερυθροκίτρινοι, για το 12ο όμιλο του FIBA Europe cup, έχασαν στη Ρουμανία από την Ορατέα με σκορ 93-72.

Να σημειωθεί ότι ο Κεραυνός αγωνίστηκε χωρίς τον Μπερνς.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ρουμανική ομάδα είχε προηγηθεί με 46-27, καθώς με το τέλος της 1ης περιόδου, ήταν και πάλι μπροστά στο σκορ με 23-14. Η γηπεδούχος προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 5-0 και στο 5` με 17-5. Κάπου εκεί, ο Κεραυνός έδειξε σημάδια αντίδρασης και έτσι, η διαφορά παρέμεινε γύρω από το +10 για την Ορατέα, ως και τη λήξη της 1ης περιόδου (23-14 το σκορ).

Στις αρχές της 2ης περιόδου, η διαφορά κυμαινόταν σταθερά γύρω από το +10, πάντα για τη Ρουμανική ομάδα, η οποία από το 15`, διεύρυνε το προβάδισμα της, που έφθασε ως και τους 23 πόντους (44-21) και με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, προηγήθηκε με 46-27.

Σταθερό παρέμεινε το προβάδισμα για τη γηπεδούχο στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά με τον Κεραυνό να ψάχνει τρόπο για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ωστόσο η διαφορά κυμαινόταν γύρω από το +15 για την Ορατέα, η οποία λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, άνοιξε τη διαφορά στο +20 (62-42) για να προηγηθεί στο 30`, με 64-48.

Κοντά στο +20, παρέμενε η διαφορά στις αρχές της 4ης περιόδου και όσο λιγόστευε ο χρόνος, τόσο μειώνονταν οι ελπίδες του Κεραυνού, για να έφθανε στην ανατροπή. Στο 35` το σκορ πήγε στο 75-56 για την ομάδα της Ρουμανίας, που τελικά πήρε τη νίκη με 93-72.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 46-27, 64-48, 93-72.

Ορατέα (Cristian Achim): Bostic 11 (1), Gheorghe 2, Holt 14 (4), Markovic 9 (1) Tarolis 14 (2), Baciu 4, Nastrut, Neal 12 (2), Nicolescu 3 (1), Ogden 21, Richard 3 (1), Vescan.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Krubally 15, Mishula 13 (2), Thomas 10, Πασιαλής 4, Στυλιανού 12 (2), Τίγκας 5, Μαραγκός 2, Μάρκου, Μιχαήλ 9 (1), Γιαξής 2, Σάββα.