ΓΑΛΑΖΟΚΙΤΡΙΝΟ... το αιώνιο! (φώτος/βίντεο)

Πρώτη νίκη για το ΑΠΟΕΛ στην ΟΠΑΠ Basket League. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν την αιώνιο αντίπαλο με 82-74. Ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη οι Κούνας, Γκάρεντ και Τέντι έκαναν την διαφορά για τους γηπεδούχους. Κορυφαίος για την Ομόνοια και πρώτος σκόρερ του ντέρμπι ο Μπριτ με 29 πόντους. Πρώτοι σκόρερ από πλευράς ΑΠΟΕΛ οι Βασίλης Κούνας και Τέντι Λάρον με 17. Ο Τέντι μάζεψε 15 ριμπάουντ. Δεύτερη σερί ήττα για Ομόνοια στο πρωτάθλημα.

ΠΑΙΞΕ ΣΤΗΝ PARIMATCH ΜΕ CASHOUT, €5 BONUS ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ, 100% BONUS ΕΓΓΡΑΦΗΣ, CASHBACK, 100% ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ LIVE, ΔΩΡΑ, ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ...

-Ξεκίνησε πιο δυνατά το ΑΠΟΕΛ, 6-0 μπροστά

-Λέι-απ ο Cuffee και 8-0

-Ανεβαίνει η Ομόνοια και με ένα σερί μειώνει 8-7

-Ισορροπημένο το παιχνίδι, γίνονται συχνές εναλλαγές στο προβάδισμα.

-Πόντο - πόντο οι αιώνιοι και 12 -12, 3 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου

-ΤΕΛΟΣ πρώτου δεκαλέπτου. Το ΑΠΟΕΛ μπροστά με ένα πόντο 19 -18.

-Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο

-Ξέσπασμα του ΑΠΟΕΛ  25-20 με τον Μπόγιο.

-Ο Κούνας με δίποντο έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 29-24

-Ο Κλίβελαντ με τρίποντο μειώνει για την Ομόνοια. Στο 34-27 η διαφορά!

-Απαντά με τρίποντο το ΑΠΟΕΛ, ο Λάρον εκτοξεύει τη διαφορά στους 12. Στο 39-27!

-Πέμπτο φάουλ το ΑΠΟΕΛ, βολές η Ομόνοια. 39-29

-Τρίποντο η Ομόνοια και μειώνει στους 7! 39-32 και τάϊμ άουτ το ΑΠΟΕΛ.

-Στο 41-34 το ντέρμπι μετά από δυο αιώνια καλάθια. Ο Λοϊζίδης πρώτα για τους "γαλαζοκιτρίνους, ο Νίκολς από πλευράς Ομόνοιας.

-Τρίποντο του Νίκολς και εύστοχος!

Στο 41-37 το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

• Δείτε τα στιγμιότυπα από το πρώτο μέρος.

Έναρξη 3ου δεκαλέπτου

-Ο Dendy με no-look πάσα βρλισκει τον Γκάρετ και 43-39

-Ο Κούνας με τρίποντο φέρνει τη διαφορά στο 46-39

-Δεύτερο σερί τρίποντο από το ΑΠΟΕΛ, ο Μπόγιο κάνει το 49-39!

-Οκτώ συνεχόμενους πόντους από τους γηπεδούχους, ο Γκάρετ με δίποντο φέρνει το 51-39!

-Ο Στόκλει το 51-42 μειώνει για την Ομόνοια.

-Επιθετικό ξέσπασμα του Γκάρεντ φέρνει τη διαφορά στους 14! Το ΑΠΟΕΛ προηγείται με 56-42.

-Τρίποντη βόμβα από Τόμσον και 59-42!!! Στους 17 το ΑΠΟΕΛ ανοίγει τη διαφορά!

-Διαδοχικά τρίποντα από Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ. Στο 64-44 η διαφορά! Πρώτα ο Τρετιάκοφ για Ομόνοια, ο Γκάρεντ συνεχίζει "καυτός".

-Στους 16 η διαφορά μετά από εύστοχη βολή του, Γκάρεντ 65-49

-Ο Νίκολς με δυο βολές, μείωσε στο 65-51

O Γιανναράς με τρίποντο φέρνει το 68-53! Μεγάλο καλάθι για το ΑΠΟΕΛ.

Ο Νίκολς απαντά και 68-56 όπου είναι το σκορ της τρίτης περιόδου.

-Έναρξη τέταρτου δεκαλέπτου...

-Χωρίς σκορ εδώ και δυο λεπτά...

-Ο Τέντι με λέι απ κάνει το 70-58.

-Αντιαθλητικό στον Γκάρεντ, δυο βολές για τον Αμερικανό και κατοχή στο ΑΠΟΕΛ. Άστοχος και στις δυο βολές. Επαναφορά για τους γηπεδούχους.

-Βολές για Νίκολς. Ευκαιρία να μειώσει η Ομόνοια στους 10. Άστοχος και ο Νίκολς.

-Στο 72-60 με τον Μπριτ η Ομόνοια.

-Δυο εύστοχες βολές για Μπριτ και 72-62.

-Κάρφωμα του Εμπόγιο και 76-64!

-Τεχνική ποινή στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ. Ευκαιρία για την Ομόνοια να μειώσει. Στο 76-64 το παιχνίδι.

-Ο Μπριτ ευστοχεί στη βολή και έχει την κατοχή. Στο 76-65

-Στους 11 πόντους η διαφορά, 78-67 με καλάθι του Μπριτ.

-Τρίποντο του Μπριτ και 78-69, μειώνει η Ομόνοια ένα λεπτό πριν το τέλος.

-Στο 46' δεύτερα πριν το τέλος η Ομόνοια μείωσε σε 80-72 και έχει την κατοχή.

-Ο Νίκολς με δίποντο κατεβάζει τη διαφορά στους 6, 40' πριν το τέλος. Έξι πόντους μπροστά το ΑΠΟΕΛ και τάιμ άουτ.

-Ο Τέντι με καλάθι και φάουλ φαίνεται να καθαρίζει τη νίκη. Το πιο κρίσιμο καλάθι για το ΑΠΟΕΛ. Στο 82-74.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ. Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Ομόνοια με 82-74!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 41-37, 68-56, 82-74