Ο Κεραυνός το ΝΤΕΡΜΠΙ (Φώτος)

Ο Κεραυνός πήρε το διπλό επί του ΑΠΟΕΛ με 76-56, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League και παραμένει αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Τζόσουα Χάγκινς με 19 πόντους (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Μετά τα πρώτα καλάθια και τις εναλλαγές στο σκορ στα αρχικά στάδια του πρώτου δεκαλέπτου, ο Κεραυνός στο 7' βρέθηκε μπροστά με 12-6 και έκλεισε την πρώτη περίοδο με πέντε πόντους διαφορά (11-16). Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο 25' έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 25-25, ενώ στο 17' πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, μετά το καλάθι του Γκρέιβς (30-27). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία (32-32).

Οι γηπεδούχοι με καλάθια των Γιανναρά και Γκάρετ πήραν προβάδισμα (36-32) με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Κεραυνό να απαντά με τους Μιχαήλ και Χάγκινς (36-36). Ο τελευταίος με δύο σερί τρίποντα έβαλε μπροστά τον Κεραυνό με τέσσερις πόντους (38-42) στο 26', με τη διαφορά να αυξάνεται κατά δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (42-48) που έκλεισε με δύο σερί καλάθια του Κινγκ.

Στο 33’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό (44-54) και από εκεί και πέρα έλεγξαν τον αγώνα και έτσι στο τέλος κέρδισαν με 76-56 και πρόσθεσαν το 13ο φύλλο αγώνα έχοντας δώσει ισάριθμα παιχνίδια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 32-32, 42-48, 56-76