Ο Απόλλωνας πήρε το ντέρμπι με τρίποντο στο τέλος!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην «Απόλλων Αρένα» ο Απόλλων Century 21 επέστρεψε στις επιτυχίες, νικώντας τον Κεραυνό με 72-69 με τρίποντο που επιτεύχθηκε από τον Μάρκου στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ομάδα της Λεμεσού έφθασε τους 26 βαθμούς και είναι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έναν πίσω από Κεραυνό και Πετρολίνα ΑΕΚ.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ρίτσαρντ Ντόρσεϊ με 22 πόντους (11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Στο 4' μετά από τρίποντο του Θεοχαρίδη και λέι απ του Στυλιανού ο Κεραυνός βρέθηκε μπροστά με 9-4, με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει 11-11 λίγο πριν από τη συμπλήρωση του 6΄ με καλάθι του Γκόρντον. Στο 7' ο Ροζέλ με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του Στροβόλου (15-16), με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί οκτώ πόντων και να κλείνουν προηγούμενοι 23-16 το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 11' ο Απόλλωνας, μετά το δίποντο του Άλλεν, είχε προβάδισμα εννέα πόντων (27-18), με τον Κεραυνό να καταφέρνει να κρατιέται κοντά στο σκορ. Στο 19', μετά από επτά σερί πόντους, οι «ερυθροκίτρινοι» μείωσαν σε 39-38, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με λέι απ του Άλλεν που έκανε το 41-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με τη μεγαλύτερη διαφορά να είναι οι τρεις πόντοι που είχε σε τρεις περιπτώσεις ο Κεραυνός. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, ακόμη και στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν 20'' πριν από την ολοκλήρωση της περιόδου ο Μιχαήλ με βολές έβαλε μπροστά τον Κεραυνό (56-57) για να απαντήσει ο Απόλλωνας με καλάθι του Γκόρντον (58-57).

Στο 33' το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 62-62. Ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα πέντε πόντων με τρίποντο του Μάρκου και δίποντο του Ντόρσεϊ στο 34' (67-62), με τον Κεραυνό να απαντάει με τρίποντο του Ροζέλ και δίποντο του Κινγκ και ισοφάρισε εκ νέου (67-67) στο 35'. Δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος το σκορ ήταν 69-69, με τον αγώνα να κρίνεται ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το άκουσμα της κόρνας με τον Μάρκου να πετυχαίνει τρίποντο και να δίνει τη νίκη 72-69 στον Απόλλωνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 41-38, 58-57, 72-69