Επιβλητικά την ΕΘΑ η ΕΝΠ (φώτος)

Η ΕΝΠ επικράτησε με 94 - 55 της ΕΘΑ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Η Giovanni ΕΝΠ πήρε τη νίκη με 94-55, στον εξ αναβολής αγώνα με την ΕΘΑ Έγκωμης για την 12η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με κορυφαίο τον Ντεάντρε Ντίκσον που πέτυχε 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Στο 3’ η ΕΘΑ πήρε προβάδισμα με τον Παπακώστα να πετυχαίνει δίποντο για το 7-6. Από το ίδιο λεπτό και μέχρι το τέλος του 7’ η ΕΝΠ πέτυχε σερί 18 πόντων διαμορφώνοντα το 24-7. Στο τελευταίο λεπτό ο Χαραλάμπους πέτυχε τρίποντο για τους φιλοξενούμενους για το 35-12, σκορ με το οποίο έληξε η περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «βυσσινί» συνέχισαν να σκοράρουν και στο 13’ ο Πυριλλής ανέβασε τη διαφορά στο +24 (39-15). Ο Κυριακίδης μείωσε σε 42-29  για την ομάδα της Έγκωμης στο 16’, όμως η διαφορά παρέμεινε μεγάλη μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (54-32).

Στην Τρίτη περίοδο οι εύστοχες βολές του Ντίκσον ανέβασαν τη διαφορά στο +33 και με τη λήγη του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 78-44. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Παραλιμνίου συνέχισε να έχει «το πάνω χέρι» του αγώνα. Το τρίποντο του Χαραλάμπους στο 33’ έκανε το 83-46 για την Ένωση, ενώ οι βολές του Χάντσον μείωσαν σε 94-54 στο προτελευταίο λεπτό. Η ΕΝΠ πήρε τη νίκη με

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-35, 32-54, 44-78, 55-94