Νίκησε την Ομόνοια η ΕΝΠ

Διπλό με 78-59 επί της ΕΑΣ Ομόνοια πήρε η Remedica EΝΠ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα του Παραλιμνίου, με το 12ο ροζ φύλλο της, έφθασε τους 30 βαθμούς κι ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ το συγκρότημα της Λευκωσίας είναι στην έκτη θέση με 25 βαθμούς.

Νέα πλατφόρμα Parimatch - Νέα εμπειρία στοιχήματος

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζασμάρ Φέργκιουσον με 20 πόντους (6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 9 ασσίστ).

Η Ομόνοια μπήκε με σερί οκτώ πόντων στο παιχνίδι (8-0), ενώ στο 4' το λέι απ του Τρετιακόβ έκανε το 12-5. Η Ένωση πλησίασε και στο 7' ο Ρόμπινσον με δίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (15-15). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στην ισοπαλία 19-19.

Οι «βυσσινί» μπήκαν με σερί 11 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 14' με το τρίποντο του Φέργκιουσον έγινε το 30-19. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Παραλιμνίου να έχει διαφορά 13 πόντων (28-41).

Στο 27' η Ένωση άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα του σκορ με τη διαφορά να φθάνει τους 28 πόντους (32-60). Οι «πράσινοι» στο τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου έφτιαξαν σερί επτά πόντων και έτσι έγινε το 62-45. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και πήραν τη νίκη με 78-59, το οποίο σχηματίστηκε με τρίποντο του Ζαρτίλα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 28-41, 45-62, 59-78