''Κλείδωσε'' το Χρυσό η Εθνική Γυναικών!

Tεράστια επιτυχία για την Εθνική Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών Μικρών Χωρών της FIBA, η οποία κέρδισε και τον τρίτο της αγώνα στη διοργάνωση, αυτή τη φορά τη Μάλτα με 77-67 και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα.

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Με το τρία στα τρία το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι στην κορυφή, έχοντας κλειδώσει το χρυσό μετάλλιο, το οποίο θα οριστικοποιηθεί την Κυριακή (03/07), οπότε και θα διεξαχθεί η τελευταία αγωνιστική, με την Κύπρο να αντιμετωπίζει στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» την Ανδόρα στις 18:30.

Για ακόμη έναν αγώνα οι προσπάθειες των καλαθοσφαιριστριών μας ήταν συγκλονιστικές, με τις Βεατρίκη Ακαθιώτου (21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ)  και Έλενη Πηλακούτα (19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ) να είναι οι πρώτες στο σκοράρισμα. Ακολούθησε με 14 πόντους η Κασάπη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Εθνική μας να κλείνει την περίοδο προηγούμενη με τρεις πόντους (17-14).

Η διαφορά στο 18' ήταν στους πέντε πόντους (34-29) με τις βολές της De Martino, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με σερί επτά πόντων. Έγινε η αρχή με τρίποντο της Στυλιανίδη και ακολούθησαν δύο λέι απ από την Ακαθιώτου (41-29).

Το σερί συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο και οι αποστάσεις μεγάλωσαν στο 21' με το λέι απ της Όρλοβιτς (45-29). Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά αυξήθηκε κατά έναν πόντο (61-48), σε σχέση με το τρίτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά ασφαλείας που δημιούργησε η ομάδας μας ήταν αρκετή για να της δώσει τη μεγάλη νίκη, κερδίζοντας στο φινάλε έχοντας διαφορά με διψήφιο αριθμό (77-67).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 41-29, 61-48, 77-67

Kύπρος (Ηρακλής Πιττάκας) Ακαθιώτου 21 (4), Κασάπη 14 (2), Πάγκαλος 4, Πηλακούτα 19, Ράτσα 7 (1), Όρλοβιτς 5, Παπαϊωάννου, Στυλιανίδη 3 (1), Τόρλακ 4

Mάλτα (Angela Adamoli) Abela 14, De Martino 8, Grima 9, Handreck 9 (2), Vliet Jr 23 (1), Bonett, Galea 4