Διπλό... η Ομόνοια

Η Ομόνοια επικράτησε της Giovani ΕΝΠ με 79-75 για την 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με κορυφαίο καλαθοσφαιριστή τον Ντόνοβαν Σμιθ που πέτυχε 22 πόντους 2 τρίποντα και 5 ριμπάουντ.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις ομάδες να είναι ισόπαλες στο 3’ με 4-4. Με το τρίποντο του Φλουντ η Ομόνοια έκανε το 7-4, όμως η Ένωση ισοφάρισε στο 5’ σε 7-7. Στο 5’ οι «βυσσινί» πήραν προβάδισμα με 10-9, με το λεϊ απ του Ντίκσον, ενώ ο Κριλ με τις εύστοχες του βολές έφερε για άλλη μια φορά το παιχνίδι στα ίσα στο 6’ (10-10). Οι ομάδες συνέχισαν έτσι και το σκορ δεκαλέπτου έληξε σε 18-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 14’, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 15’ με τον Φλουντ να πετυχαίνει τρίποντο. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ το σκορ ήταν 36-36, ο Χατζηκώστας ευστόχησε στις βολές και το ημίχρονο έληξε σε 38-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν και πάλι κοντά, ενώ στο 29’ οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα με 55-52, και στο τελευταίο λεπτό η διαφορά ανέβηκε στο +5 με 57-52. Την τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα τους και στο 38’ έκαναν το 73-67, και επικράτησαν με 79-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18,  38-36, 52-57, 75-79