Δύσκολα την Ομόνοια ο Κεραυνός (φώτος)

Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε την προσπάθειά του στο νέο πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League ο Κεραυνός, ο οποίος επικράτησε στην CBF Arena της Ομόνοιας με 76-84, σε αγώνα που ολοκλήρωσε την πρώτη αγωνιστική. Αρκετά ανταγωνιστική ήταν η Ομόνοια, που πάλεψε μέχρι τέλους το παιχνίδι. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Αχμάντ Ρόρι με 22 πόντους (2 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 ριμπάουντ).

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κεραυνός, τόσο στο πρώτο δεκάλεπτο όσο και στο δεύτερο, κρατιόταν μπροστά στο σκορ, όμως δεν κατάφερε να ξεφύγει αρκετά από τους «πράσινους». Στην πρώτη περίοδο η διαφορά ήταν μόλις στο ένα καλάθι (19-17), ενώ αυξήθηκε κατά έναν πόντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στροβόλου επιχείρησε να ανοίξει τη ψαλίδα του σκορ και στο 03:20 πριν από το τέλος της γ’ περιόδου ήταν μπροστά με εννέα πόντους (55-46), όμως οι «πράσινοι» μέχρι το τέλος της κατάφεραν να είναι και πάλι κοντά στον Κεραυνό μειώνοντας στους δύο την διαφορά (60-58). Το σκορ έμεινε στενό και στο τελευταίο δεκάλεπτο σχεδόν μέχρι το φινάλε, με τον Κεραυνό να καταφέρνει να προηγείται εωσότου ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα και τελικά να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με διαφορά οκτώ πόντων (84-76).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 36-39, 58-60, 76-84

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος): Μάρκου 9 (3), Μπριτ 16 (3), Τσάφι 8, Νίκολς 31 (5), Γκιλ 12, Τρετιακόβ, Μπάτλερ

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Στυλιανού 11 (2), Αμπουκάρ 14, Κινγκ 13 (4), Χάγκινς 12 (2), Ρόρι 22 (2), Μιχαήλ, Θεοχαρίδης, Κορωνίδης 6 (2), Γκραντ 6