Νίκες για ΑΕΛ και Παφιακό

Η Robo Markets ΑΕΛ συνεχίζει την αλάνθαστη πορεία της. Παίζοντας με σοβαρότητα ξανά η ομάδα του Στέλιου Μασιά κέρδισε την Ομόνοια για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών με 3-0 σετ σε μια ώρα αγώνα. Η Ομόνοια πάλεψε ξανά όσο μπορούσε αλλά δέχθηκε άλλη μια ήττα.

Μετά το αναγνωριστικό διάστημα 04-04 η Robo Markets ΑΕΛ κυριάρχησε στο πρώτο σετ προηγήθηκε 20-09 για να κερδίσουν 25-10 σε 18’ ανοίγοντας το σκορ.

Οι πρωτοπόρες ήταν πολύ σοβαρές και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 15 -09. Η Ομόνοια έκανε την προσπάθειά της, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ ήταν σταθερή και σε 23’ ολοκλήρωσε το σετ με 25-12 κάνοντας το 2-0. Ο κόουτς των Λεμεσιανών Στ. Μασιάς έδωσε την ευκαιρία στις εφεδρείες του σε αυτό το σετ.

Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 07-01 και 12-02  στο τρίτο σετ για να κερδίσουν με άνεση 25-11 σε 21’ και τον αγώνα 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Stedile, Dudnikova, Khatarashvili, Παύλου, Πεχλιβάνη – Λίμπερο 1: Στεφανίδου – Gryban, Λίμπερο 2: Κοκκή. – Αλλαγές: Φελλά, Κατσουνωτού, Θεοδοσίου, Οικονομίδου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Ν. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ): Παπασάββα, Καυκαρίδου, Proovel, Popolitova, Mαργιόλα, Mακλάσκι – Λίμπερο: Τσίρακου. – Αλλαγές: Φωτίου, Χριστοδούλου, Αλεξάνδρου.

Άνετος στην έδρα του

Με άνεση ο Korantina Homes Παφιακός κέρδισε στο «Αφροδίτη» το ελλιπές UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ σε 76’ και παραμένει στην τετράδα. Η ομάδα του Γιάννη Γιαπάνη επιβλήθηκε εύκολα, ενώ το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου δεν είχε λύσεις και έμεινε στην 7η θέση.

Ο Korantina Homes Παφιακός με νέο πρόσωπο την Βραζιλιάνα Batista δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο πρώτο σετ αφού από την αρχή είχε τα ηνία πήρε διαφορά 10 πόντων για να επιβληθεί με 25-16 σε 23’

Η ομάδα της Πάφου παίζοντας ωραίο βόλεϊ επιβλήθηκε κατά κράτος αφού ξέφυγε στο δεύτερο σετ 15-09. Η ομάδα του Περόπουλου προσπάθησε να μείνει στον αγώνα, αλλά αυτή του Γιαπάνη είχε τις λύσεις κερδίζοντας με 25-17 σε 22’ για να διαμορφωθεί το 2-0 σετ.

Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου μπήκε ζωντανά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 02-04. Ο Korantina Homes Παφιακός επανήλθε και προηγήθηκε 08-05. Σταδιακά, η διαφορά ανέβαινε και οι Παφίτισσες κέρδισαν 25-14 σε 21’.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Γ.ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Batista, Κωνσταντίνου, Melo, Θεοτή, Da Silva, Ιορδάνους – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Χριστοδούλου, Τίλλεϊ.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Ζυμαράκη, Jocic, Χρίστου, Μιχαήλ,Scaric,  Ευσταθίου– Λίμπερο: Παπαδοπούλου – Αλλαγές: Όθωνος, Λουκά.