Σούπερ Robo Markets ΑΕΛ στο ντέρμπι

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Robo Markets ΑΕΛ 1-3 (16-25, 13-25, 25-23,22-25)

Σούπερ ήταν η Robo Markets ΑΕΛ στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Σαν έτοιμη από καιρό, η ομάδα του Στέλιου Μασιά κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι την Ανόρθωση με 1-3 σετ στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως και σαφώς απέκτησε πάμπολλα πλεονεκτήματα από το ξεκίνημα.

Οι «γαλαζοκίτρινες» του Στέλιου Μασιά έπαιξαν φοβερό βόλεϊ στα δυο πρώτα σετ και προηγήθηκαν 0-2. Η Ανόρθωσις αντέδρασε κερδίζοντας το τρίτο σετ 25-23 μειώνοντας, αλλά δεν έκανε την ολική ανατροπή. Η ομάδα της Αμμοχώστου δεν έκανε ιδανική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα.

Στα πρώτα δυο σετ μέσα σε 45’ η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε με δυο σετ κερδίζοντας σε 25’ και 20’ 16-25  και 13 -25. Το τρίτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να μάχονται με πείσμα για το  σετ. Τελικά, η ομάδα του Al. Boscovic το κέρδισε 25-23 σε 27’ και μείωσε στο ντέρμπι. Το τέταρτο σετ ήταν εξαιρετικό με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, αλλά την Robo Markets ΑΕΛ πιο αποτελεσματική να κερδίζει 22-25 σε 27’ κερδίζοντας τον αγώνα με 1-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(A.BOSCOVIC):Χαραλάμπους,Bratuhhina, Ριαλά,  Caetano, Βασιλείου, Τζιακίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Milca, Παύλου, Πεχλιβάνη, Gryban, Σπύρου, Stedile – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Kατσουνωτού.

Δεν δυσκολεύτηκε

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – LEMESOS VOLLEYBALL (25 -12, 25 -17, 25-15)

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Property Gallery Απόλλων στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Οι «γαλάζιες» επικράτησαν της Lemesos Volleyball και πέτυχαν το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα. H oμάδα του Γ. Γιαπάνη με πλήρη σοβαρότητα κέρδισε με 25-12, 25-17 και 25-15.

Η Lemesos Volleyball προσπάθησε όμως οι «γαλάζιες» ήταν ανώτερες.

Πολύ σημαντική νίκη

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΑΕΚ (13-25, 25-19, 14-25,20-25)

Πολύ σημαντική νίκη μέσα στο Αυγόρου πέτυχε η ΑΕΚ Λάρνακας. Μέσα στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας κέρδισε το ΘΟΙ με 1-3 μετά σπό ένα πολύ ενδιαφέρον αγώνα. Η ΑΕΚ πήρε ένα σημαντικό τρίποντο, ενώ το ΘΟΙ Αυγόρου ισοφάρισε, τα έδωσε όλα όμως δεν τα κατάφερε.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά κερδίζοντας σε 20’ 13-25 ανοίγοντας το σκορ. Η ομάδα του Δημοσθένη Ζυμαράκη αντέδρασε στο δεύτερο κερδίζοντας σε 28’ 25-19 ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο τρίτο σετ οι «κιτρινοπράσινες» ήταν καλύτερες και 12-18. Οι «κιτρινοπράσινες»  προηγήθηκαν 20-24 για να κερδίσουν 20-25 σε 25’ και τον αγώνα 1-3 σετ.

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(Δ. ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ):Παπαδοπούλου, Αντωνίου, Στρατηγάκη, Μιχαήλ, Χρίστου, Ζυμαράκη, - Αλλαγές: Λουκά

AEK (Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ):Xατζηπέτρου, Ulumbelashvilli, Στυλιανού, Χαραλάμπους, McLay – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Λάρκου.

Μεγάλο ενδιαφέρον συγκεντρώνουν οι  αγώνες της 3ης αγωνιστικής που θα διεξαχθούν την Τρίτη 03 Νοεμβρίου  2020. Στο «Κίτιον» θα γίνει το «κλασσικό» ντέρμπι ΑΕΚ Λάρνακας – Ανόρθωση. Στο Λύκειο Πολεμιδιών προμηνύεται μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Lemesos Volleyball – ΘΟΙ Αυγόρου. Σπουδαίο παιχνίδι αναμένεται και στο «Νεάπολη – Επιστροφή» όπου η Ολυμπιάδα Ν. συγκρούεται με τον Property Gallery Απόλλων. Την 3η αγωνιστική θα έχει ρεπό η Robo Markets ΑΕΛ.