Ανετο "πράσινο" πέρασμα από την Λεμεσό!

Νίκη επί της ΑΕ Καραβά στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Σημαντική νίκη την πρώτη της το 2022 σημείωσε το βράδυ της Παρασκευής 21 Ιανουαρίου 2022 η  Αναγέννηση Δερύνειας. Η ομάδα του Γιόβαν Μέλκα σε εξ αναβολής αγώνα για την 9η αγωνιστική επικράτησε στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» της ΑΕ Καραβά με0-3 σετ σε 63’.

Αυτή ήταν η 5η νίκη της Αναγέννησης που ισοβαθμεί στην 4η θέση με την Ανόρθωση στους 15 βαθμούς. Η ομάδα των «πρασίνων» δείχνει σε καλή κατάσταση και επικρατώντας στο πρώτο παιχνίδι του 2022 πήρε ψυχολογία για τη συνέχεια και τον αγώνα με τον Green Air Παφιακό την ερχόμενη Δευτέρα στην Πάφο για την 11η αγωνιστική.

Η ΑΕ Καραβά από  την άλλη όπως σε κάθε αγώνα πάλεψε και ειδικά στο τρίτο σετ ήταν ισάξια της Αναγέννησης . Ωστόσο, δέχθηκε την 10η ήττα της σε 10 αγώνες και είναι στον πυθμένα.

Στα δυο πρώτα σετ η Αναγέννηση κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να επικρατήσει 18-25 και 18-25 και με αυτό τον τρόπο προηγήθηκε 0-2 σετ. Στο τρίτο σετ ο αγώνας άνοιξε με την ΑΕ Καραβά να προσπαθεί για το καλύτερο διεκδικώντας το σετ. Στο τρίτο σετ αγωνίστηκε και ο κόουτς της προσφυγικής ομάδας Adonis Herrera.

Τελικά, η ομάδα της Δερύνειας πήρε αυτό που ήθελε επικρατώντας με 21-25 κερδίζοντας με 0-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (A. HERRERA): Φιλoκράτους, Καλαφάτης, Herrera, Kαρακατσάνης, Σοφοκλέους, Ramma – Λίμπερο: Bαρνάβα, Αχιλλέως – Αλλαγές: Ad. Herrera.

ANΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ):  Αποστόλου, Κούρμουζος, Andonic, Jackson, Fellachoglou, Shvalev – Λίμπερο: Παπαϊωάννου, Τζωρτζής - Αλλαγές: Kαραγιάννης, Τόφια, Στέκας.

Διαιτητές: Μ. Αντώρκας – Ν. Αντωνίου

Επόπτες: A. Aντωνίου – Γ. Παύλου

Σημειωτές: Μ. Παπαμιχαήλ – Δ. Πέτρου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Σ. Σεργίου

Παρατηρητής Αγώνα: Γ. Στεφανίδης