Μπήκε στο 2020 με "διπλό" η Ανόρθωση

Δεν πάτησε την πεπονόφλουδα του νέου Κλειστού Παραλιμνίου και της Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. η Ανόρθωση. Αφού αντιμετώπισε δυσκολίες, κυρίως στο τρίτο σετ, η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε με 0-3 και στον πρώτο αγώνα του 2020 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής επικράτησε και βλέπει ξεκάθαρα ακόμα και τις θέσεις κορυφής. Η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. ήταν ξανά ανταγωνιστική και πλέον επικεντρώνεται στον αγώνα επιβίωσης με την ΑΕ Καραβά.

Σε ένα ανταγωνιστικό πρώτο σετ η Ανόρθωση πήρε το ζητούμενο κερδίζοντας με 21-25 σε 27’ καταφέρνοντας να ξεφύγει στα τελικά στάδια και να σημειώσει το 0-1 στο Κλειστό Παραλιμνίου.

Η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. θέλησε να βάλει δύσκολα στην Ανόρθωση και ακολουθούσε κατά πόδας μέχρι το 06-06. Ένα ντεμαράζ από την «Μεγάλη Κυρία» έφερε το σκορ στο 09-14 καθιστώντας την φαβορί για την κατάκτηση και του δεύτερου σετ. Η Ανόρθωση έλεγξε με άνεση το σετ και αφού διαμόρφωσε το 11-20, τέλειωσε το σετ με 13-25 σε 22’ και έγινε το 0-2.

Με τον κεντρικό Βασίλη Δημητρίου να συνεχίζει στη βασική εξάδα άρχισε η Ανόρθωση το τρίτο σετ. Η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. ήταν αποφασιστική και προηγήθηκε 09-07.Οι «βυσσινί» συνέχισαν να προηγούνται 13-11 παρά την πίεση που δέχονταν από την Ανόρθωση που ισοφάριζε. Οι «κυανόλευκοι» επιχείρησαν να ανατρέψουν τα δεδομένα και προσπέρασαν 18-19. Ωστόσο, η ομάδα του Ρουμελιώτη επέμεινε και προηγήθηκε εκ νέου 20-19. Το σετ ήταν ντέρμπι με εναλλασσόμενο το προβάδισμα. Τα πάντα κρίθηκαν σε έξτρα πόντους όπου η Ανόρθωση επιβλήθηκε με 25-27 σε 33’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 0-3 σετ.

ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π. (Ν.ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Stevovic, Παπανδρέου, Nascimento, Στέκας, Sandoval, Μilcov – Λίμπερο: Ελευθερίου – Αλλαγές: Πέτρου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Σαββίδης, Strugarevic, Haapakoski, Romanuti, Tores, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Xαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Δημητρίου.