"ΜΠΛΕ" το ντέρμπι! (φώτος)

"ΜΠΛΕ" το ντέρμπι!  (φώτος)

Σε «απόρθητο φρούριο» μετέτρεψε η Ανόρθωση φέτος το «Θεμιστόκλειο».

Πάρε €5 Δωρεάν Στοίχημα Χωρίς Κατάθεση από Parimatch

Σε «απόρθητο φρούριο» μετέτρεψε η Ανόρθωση φέτος το «Θεμιστόκλειο». Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε στο ένα από τα δυο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής το ΑΠΟΕΛ με 3-0 και πλην του προβαδίσματος που απέκτησε έναντι των «γαλαζοκιτρίνων» δημιούργησε διπλάσια διαφορά ασφαλείας 14 έναντι 07 βαθμοί. Παράλληλα, η νίκη της επιτρέπει να βλέπει ακόμα ψηλότερα από την τετράδα. Το ΑΠΟΕΛ έχασε (γνώρισε την τέταρτή του ήττα και έμεινε στην 6η θέση. Ο αγώνας κράτησε 90’.

Η Ανόρθωση ήταν αισθητά καλύτερη στο πρώτο σετ. Προηγήθηκε με νταμπλ – σκορ 12-06 με το ΑΠΟΕΛ να μειώνει 16-11. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη κατάφερε να ξεφύγει 23-16 για να κερδίσει τελικά σε 27’ 25-17 και προηγήθηκε αυτής του Λάϊου 1-0 σετ.

Πολύ «κλειστό» ήταν το δεύτερο σετ στα αρχικά του στάδια με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να αλληλοεξοντωθούν (06-07 το ΑΠΟΕΛ, 08-07 η Ανόρθωση). Ο αγώνας είχε «άγρια ομορφιά» με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται 12-13, αλλά η Ανόρθωση απάντησε άμεσα 15-13.Ένα σερί από την ομάδα του Γ. Λάϊου 01-03 έφερε το ντέρμπι στα ίσια 16-16. Η «Μεγάλη Κυρία» με τη δύναμη της έδρας κατάφερε να προηγηθεί 23-20 για να ολοκληρώσει το σετ σε 31’ κερδίζοντας 25-21. Το 2-0 αποτελούσε παρακαταθήκη νίκης.

Η «Μεγάλη Κυρία» με την ψυχολογία στα ύψη προηγήθηκε 04-02 και έβαλε το ΑΠΟΕΛ να «τρέχει». Η ομάδα του Λάϊου προηγήθηκε όμως 07-08 δείχνοντας ότι είχε δυνάμεις. Η Ανόρθωση βρήκε τον ρυθμό της και αφού προηγήθηκε 19-17 δεν κοίταξε ξανά πίσω κερδίζοντας 25-22 σε 32’ και τον αγώνα 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Romanutti, Σαββίδης, Torres, Ηaapakoski, Strugarevic, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Δημητρίου, Χρυσοστόμου

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΛΑIΟΣ): Κασαμπαλής, Juarez, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Velickovic, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παντελή.

Διαιτητές: Γ. Παπαγεωργίου – Μ. Αντώρκας

Επόπτες: Ι. Μιτσής – Μ. Πιττάλης

Σημειωτές: E. Σιαπάνη – Δ. Πέτρου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γ. Σοφοκλέους

Παρατηρητής Αγώνα: Α. Καλλής

Πρώτο σετ (1-0): 25-17