«Πέρασαν» σαν «Κυρίες» από τη Λεμεσό

Τρίτη σερί ήττα για την Robo Markets ΑΕΛ

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 1-3 (25-15, 19-25, 23-25, 23-25)

Σαν πραγματικές «Κυρίες» «πέρασαν» από τη Λεμεσό και το «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» οι παίκτριες της Ανορθώσεως. Η ομάδα του Al. Boscovic θυμίζοντας τη γνωστή Ανόρθωση κέρδισε με 3-1 σετ μια νίκη που πραγματικά δίνει άλλη διάσταση στον Όμιλο 1-4.

Η Ανόρθωσις που άρχισε ξανά με τη νεαρή Ειρήνη Ιωάννου έδειξε να βρίσκεται στα καλύτερα της και ικανή να διεκδικήσει το στόχο που της απέμεινε το Κύπελλο. Η Natalya Βratunhina ήλθε από τον πάγκο και βοήθησε.

Από την άλλη η Robo Markets ΑΕΛ μετά την επιστροφή της στην αγωνιστική δράση  δείχνει να μην μπορεί να κερδίσει. Στο ντέρμπι ξεκίνησε ιδανικά αλλά άνκαι ο αγώνας κρίθηκε σε λεπτομέρειες έχασε. Μοιραία δέχθηκε την 3η συνεχή της νίκη σε μια εβδομάδα (μετρά δυο ήττες από την Ολυμπιάδα και «κόλλησε» στους 37 βαθμούς. Το σούπερ ντέρμπι της Παρασκευής με τον Property Gallery Απόλλων είναι «δίχως αύριο» για τις «γαλαζοκίτρινες» αφού με νέο αρνητικό αποτέλεσμα τα δεδομένα θα αλλάξουν σε βάρος της.

Η Robo Markets ΑΕΛ άρχισε πολύ καλά το ντέρμπι και «καθάρισε»» το πρώτο σετ με 25-15 σε 19’ ανοίγοντας το σκορ.

Άμεση ήταν η απάντηση της Ανορθώσεως που κατάφερε να κερδίσει 19-25 σε 24’ και να ισοφαρίσει.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το τρίτο σετ με την Robo Markets ΑΕΛ να προηγείται 18-13 και να δείχνει να ελέγχει πλήρως το σετ. Η Ανόρθωσις όμως επανήλθε και ισοφάρισε 21-21. Το σετ για «γερά νεύρα» κρίθηκε στο φινάλε με την Ανόρθωση να κερδίζει 23-25 σε 29’.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο τέταρτο  σετ αφού «γαλαζοκίτρινες» και «κυσνόλευκες» πάλεψαν για το σετ. Η ομάδα του Στ. Μασιά άρχιαε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά με 08-06.

Η Ανόρθωσις όμως βρήκε λύσεις και προηγήθηκε 12-14, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ ισοφάρισε. Ωστόσο, η «Μεγάλη Κυρία» έβρισκε τον τρόπο να προηγείται 16-17. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό με τις δυο ομάδες να παλεύουν κάθε πόντο 20-20.

Η Robo Markets ΑΕΛ προηγήθηκε 22-20 και έγινε το φαβορί του σετ.

Ωστόσο, για ένα ακόμα παιχνίδι η Ανόρθωσις αντέδρασε και ισοφάρισε 23-23 για να ανατρέψει πλήρως τα δεδομένα κερδίζοντας με 23-25 σε 28’.

Robo Markets AΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Πεχλιβάνη, Σπύρου, Milca, Παύλου, Stedile, Gryban/ Στεφανίδη – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Κατσουνωτού.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (ΑL. BOSCOVIC): Iωάννου, Ριαλά, Βασιλείου,Caetano, Xαραλάμπους, Ζεμπύλα – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές:Bratunhina, Τσουτσούκη,..

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 1-4

1.        Robo Markets ΑΕΛ (16) 12-04 40-15 37

2.        Oλυμπιάδα Ν. (17) 13-03 43- 20 36

3.        Property Gallery Απόλλων (14) 11-03 37-13 34

4.        Ανόρθωσις (17) 08-09 29-31 24

Φινάλε με νίκη

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ:LEMESOS VOLLEYBALL – UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-0 (25-21, 25-12, 25-10)

Με νίκη και στην τιμητική 6η θέση της γενικής κατάταξης ολοκλήρωσε τις φετινές της υποχρεώσεις για τη σεζόν 2020 -2021 η Lemesos Volleyball. Την Τρίτη στο φινάλε του Ομίλου 5-7 οι «ροζ» κέρδισαν το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 στο Λύκειο Πολεμιδιών μαζεύοντας 14 βαθμούς.

Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου τερμάτισε στην 7η θέση, αλλά δεν ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις  του.

Η ομάδα του Αυγόρου θα αγωνιστεί σε αγώνα μπαράζ για την παραμονή με τη 2η ομάδα της Β Κατηγορίας. Δηλαδή  μια εκ των Νέα Σαλαμίνα, Δικέφαλο Γερίου, Άρη Πολεμίου και Ανόρθωσις Πετόσφαιρα.

Ο αγώνας είχε ενδιαφέρον στο πρώτο σετ που κέρδισε η Lemesos Volleyball με 25-21. Στη συνέχεια, οι «ροζ» όντας καλύτερες κέρδισαν 25-12 και 25-10 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 5-7 (ΤΕΛΙΚΗ)

1.        ΑΕΚ (16) 06-10 19-32 18

2.        Lemesos Volleyball (16) 05-10 18-33 14

3.        UCLan Cyprus  ΘΟΙ Αυγόρου (16) 01-15 04-46 03