Πήρε και αυτό το ντέρμπι η Ομόνοια και ξανά κορυφή!

ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-1  (25-17, 25-23, 23-25, 25-19)

Η Ομόνοια «άντεξε» μόλις λίγα 24ωρα στη 2η θέση. Τη Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου κέρδισε στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής, πρώτης του Β Γύρου, την Ανόρθωση με 3-1 σετ στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» και πέτυχε την 8η νίκη της σε 8 αγώνες με 22 βαθμούς.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για δυο από τα τέσσερα σετ, με την Ανόρθωση να κερδίζει το τρίτο σετ και να παλεύει μέχρι τέλους το δεύτερο. Η Ομόνοια στο πρώτο και τέταρτο σετ ξέφυγε νωρίς και «καθάρισε» το τρίποντο. Πλέον οι δυο ομάδες επικεντρώνονται στα τοπικά ντέρμπι της Παρασκευής με το ΑΠΟΕΛ (η Ομόνοια) και τη Νέα Σαλαμίνα (η Ανόρθωσις).

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

To  ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής ήταν ισορροπημένο στο πρώτο σετ, με την Ομόνοια να έχει μικρό προβάδισμα 07-04. Η Ανόρθωσις προσπαθούσε με τη σειρά της, αλλά οι «τριφυλλοφόροι» κατάφεραν μάλλον να φέρουν το σετ στα μέτρα τους με το υπέρ τους 09-05. Ωστόσο, η «Μεγάλη Κυρία» με ένα μικρό σερί μείωσε στο -2, 10-08, αλλά η Ομόνοια συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο με 14-10. Οι παίκτες του Σάββα Σάββα  ανέβηκαν πάρα πολύ και αύξησαν στο +6, 19-13 και έγιναν φαβορί για το σετ. Οι «πράσινοι» «καθάρισαν» το σετ με 25-17 σε 23’ και έγραψαν το 1-0. Ο κόουτς της Ανορθώσεως Κ. Χριστοφιδέλης απέσυρε στο τέλος του σετ τους Α. Χρυσοστόμου και Halanda και έριξε στο παρκέ τους Παναγιώτη Χρυσοστόμου και Χρ. Σαββίδη.

Με την έναρξη του δεύτερου σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 03-03 με τη «Μεγάλη Κυρία» να αγωνίζεται με τη βασική της εξάδα. Η Ομόνοια βρέθηκε να «παγιώνει» διαφορά τεσσάρων πόντων (11-07 και 14-10), αλλά η Ανόρθωσις συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ μειώνοντας ξανά σε απόσταση… ντέρμπι 17-15. Η Ομόνοια ξέφυγε 20-17, όμως η Ανόρθωσις με «νέο αίμα» στην εξάδα τους Πρωτοψάλτη και Χριστοφόρου μείωσε στον πόντο 21-20.  Το σετ απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον με τις δυο ομάδες να πορεύονται στα τελικά στάδια ισόπαλες 22-22 και 23-23. Τελικώς, η Ομόνοια βρήκε τις λύσεις κερδίζοντας με 25-23 σε 29’ και πήρε αισθητό προβάδισμα για τη νίκη.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι και στην έναρξη του τρίτου σετ, με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 08-08.  Η Ανόρθωσις κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ντέρμπι, 11-12. Η Ομόνοια κατάφερε να διαχειριστεί την κατάσταση και προηγήθηκε 16-15, αλλά η Ανόρθωσις επανήλθε και προηγήθηκε. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 19-19. Η Ομόνοια προηγήθηκε 21-20 και πήρε ψυχολογία. Νέα αντίδραση από την Ανόρθωση που προηγήθηκε 22-24 και έδειχνε να «καθαρίζει» το σετ.  Η Ομόνοια έδειξε αποθέματα και μείωσε, αλλά η Ανόρθωσις πήρε το σετ με 23-25 σε 26’ και έμεινε «ζωντανή» στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Τον πρώτο πόντο στο τέταρτο σετ κέρδισε η Ανόρθωσις, αλλά η Ομόνοια προηγήθηκε 05-02. Η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε ξανά στον πόντο και έδειξε ότι το σετ θα είχε... δρόμο ακόμα. Η Ομόνοια κατάφερε ξανά να αυξήσει το σκορ στο +3, 08 -05. Οι «πράσινοι» έκαναν την καλύτερή τους εμφάνιση σε αυτό το σετ, αφού ξέφυγαν 15-07.  Η Ομόνοια ήταν πολύ καλύτερη και διαμόρφωσε το 19-13 και αργότερα το 21-15. Η ομάδα του Σάββα Σάββα «καθάρισε» το σετ μάλλον εύκολα με 25 –19 σε 27’  παρά την προσπάθεια των «κυανολεύκων» να μειώσουν.

ΟΜΟΝΟΙΑ  (Σ. ΣΑΒΒΑ): Lescov, Προδρόμου, Leontyev, Soouza, Ελευθερίου , Αλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χρυσοστόμου, Ηalanda, Pepic, Bjelica, Knezevic, Δημητρίου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Π. Χρυσοστόμου, Σαββίδης, Πρωτοψάλτης, Χριστοφόρου, Κοντός.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Χρ. Μαϊφόσιης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 8Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1.       Ομόνοια (8) 8-0 24-09 22

2.       Παφιακός (8) 7-1 21-06 21

3.       Νέα Σαλαμίνα (8)  6-2 21-08 18

4.       Ανόρθωσις (8)  4-4 17-13 13

5.       Αναγέννηση Δερ. (8)  3-5  13-18 09