Διπλό... επί του ΑΠΟΕΛ

Τη σπουδαιότερή της νίκη μέχρι την επόμενη βρήκε από την 2η αγωνιστική η Αναγέννηση Δερύνειας. Μέσα στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» κέρδισε το ανανεωμένο ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ και βρίσκεται στην κορυφή με δυο νίκες σε δυο αγώνες. Στη χρονιά που συμπληρώνει 100 χρόνια οι  «πράσινοι» του Γ. Μέλκα θέλουν να διακριθούν και ήδη κάνουν σημαντικά βήματα. Το ΑΠΟΕΛ στη νέα του version με τον Μάριο Στρουγκάρεβιτς στη βασική εξάδα δεν μπόρεσε να είναι αποτελεσματικό, ωστόσο ισοφάρισε και έχασε το τρίτο σετ στους έξτρα πόντους, κάτι που του κόστισε ψυχολογικά.

Parimatch: Παίξε στην Parimatch με Cashout, Cyberfootball, 100% bonus εγγραφής, Livestreaming και πολλές άλλες προσφορές!

Η Αναγέννηση εμφανίστηκε πιο έτοιμη στο πρώτο σετ. Οι «πράσινοι» απέναντι στο νέο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκαν 15-19 για να κερδίσουν σε 24’ 18-25 ανοίγοντας το σκορ στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ».

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο καλά στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε 06-04 με την Αναγέννηση να προηγείται όμως 13-15. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν 15-15. Η Ομάδα του Λάϊου ανέβηκε και προηγήθηκε 23-17 βάζοντας βάσεις επικράτησης για να τελειώσει το σετ σε 24’ με 25-17 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το ξεκίνημα της Αναγέννησης ήταν πολύ καλό στο τρίτο σετ και ξέφυγε 07-12 με το ΑΠΟΕΛ να επιχειρεί το come back μειώνοντας στους τρεις 13-16 για να βρεθεί μια «ανάσα» από την ομάδα της Δερύνειας 16-17 και ισοφάρισε 18-18.

Οι παίκτες του Λάϊου έκαναν την ανατροπή και προσπέρασαν 21-19 αλλά οι παίκτες του Μέλκα έκαναν εκ νέου την ανατροπή 22-23 σε ένα εντυπωσιακό σετ. Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση πιο αποτελεσματική να κερδίζει 26-28 σε 32’ και να ανακτά το προβάδισμα.

Η Αναγέννηση με πολύ καλή ψυχολογία μπήκε στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 03-05. Το ΑΠΟΕΛ μείωσε στον πόντο, αλλά οι «πράσινοι» πιο καλοί προηγήθηκαν 12-18 για να κερδίσουν  17-25 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Γ.ΛΑΪΟΣ):Jansons,Saar, Αβερκίου, Σοφοκλέους, Στρουγκάρεβιτς, Σκορδής – Λίμπερο: Παντελή – Aλλαγές: Παναγίδης, Κανάρης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ):Κούρμουζος, Antonic, Αποστόλου, Τόφια, Costa, Καραγιάννης – Λίμπερο: Παπαϊωάννου -Αλλαγές: Μπέης.