Εύκολο 3-0 το ΑΠΟΕΛ (φώτος)

Πανέτοιμο εμφανίστηκε το ΑΠΟΕΛ στην πρόκληση της τετράδας. Στο πρώτο αγώνα του 2020, επικράτησε στο «Λευκόθεο» με 3-0 της Αναγέννησης Δερύνειας για την 11η αγωνιστική και την έπιασε στους 18 βαθμούς, τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος της ρέγκιουλαρ – σίζον.

Η ομάδα του Λάιου ήταν καλύτερη σε όλο τον αγώνα και δεν επηρεάστηκε από τη μακρά διακοπή (13 Δεκεμβρίου το τελευταίο παιχνίδι). Πλέον η προσοχή είναι στον εξ αναβολής αγώνα με τον Green Air Παφιακό τη Δευτέρα στην Πάφο. Η Αναγέννηση έχανε την επαφή με το σκορ και στα τρία σετ και δεν μπόρεσε να κάνει το μεγάλο άλμα τετράδας. Η διάρκεια του αγώνα ήταν 88’.

Πάρε €5 Δωρεάν Στοίχημα Χωρίς Κατάθεση από Parimatch

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι το 09-09. Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο και ξέφυγε 18-14 και 21-17 για να κερδίσει το σετ σε 30’ με 25-21.

Η Αναγέννηση κέρδισε τους πρώτους δυο πόντους του δεύτερου σετ θέλοντας να αιφνιδιάσει, αλλά το ΑΠΟΕΛ επανήλθε και προσπέρασε με τέσσερις, 12-08. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έλεγχαν το σετ και βρέθηκαν στο 16-11. Τα δεδομένα δεν αλλοιώθηκαν, με το ΑΠΟΕΛ να «παγιώνει» τη διαφορά 23-18 και να επικρατεί σε 28’, 25-21 εξασφαλίζοντας ισχυρό προβάδισμα 2-0.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε και στο τρίτο σετ να προηγείται (03-01), όμως η Αναγέννηση γρήγορα ισοφάρισε 03-03. Οι «γαλαζοκίτρινοι» διατήρησαν μια μικρή διαφορά δυο πόντων 09-07 για να την αυξήσουν στο +6 με 18-12 και 19-13 διατηρώντας τη σταθερότητά τους. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-18 για το ΑΠΟΕΛ σε 30’ και εξασφάλισε τη νίκη που τόσο ήθελε με 3-0.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΛΑΪΟΣ): Γεωργίου, Velcjovic, Χρυσοστόμου, Ευσταθίου, Juarez Gomez, Κασαμπαλής – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Αβερκίου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Garchet, Todorovic, Αποστόλου, Τόφια, Shvalev, Kαραγιάννης – Λίμπερο: Χρ. Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Ιακώβου, Felahoglu.