Η Αναγέννηση κέρδισε το ΑΠΟΕΛ μετά από θρίλερ!

Το σκληρό πόκερ που παίχθηκε στη Δερύνεια μεταξύ Αναγέννησης και ΑΠΟΕΛ κατέληξε στους «πράσινους» που επιβλήθηκαν σε αγώνα 150’ 3-2 των «γαλαζοκιτρίνων» σε ένα αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ.

Ο σούπερ αγώνας με ανατροπές που μεταδόθηκε από τη συχνότητα 7Sports που εκπέμπει από την πλατφόρμα της Cablenet ήταν εντυπωσιακός και στο τέλος οι ομάδες μοιράστηκαν τους τρεις βαθμούς, αλλά η Αναγέννηση με το δίποντο απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα για τη διεκδίκηση της τετράδας.

Η εικόνα του αγώνα

Σε ένα αγώνα όπως τον ανέμεναν όλοι η Αναγέννηση επιβλήθηκε στο πρώτο σετ 25-23 σε 33’. Το ΑΠΟΕΛ προηγείτο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του σετ με μικρή διαφορά με την Αναγέννηση να ισοφαρίζει. Οι «γαλαζοκίτρινοι» βρέθηκαν μπροστά με 18-20 αλλά οι «πράσινοι» γύρισαν το σετ και εξασφάλισαν τη νίκη με 25-23.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Αναγέννησης μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 06-03. Ακολούθως, το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και προηγήθηκε 16-17. Ωστόσο, το ντέρμπι ήταν στην απόλυτη ισορροπία με την Αναγέννηση να κερδίζει ξανά 25-23 σε 33’ ξανά και να εξασφαλίζει αέρα δυο σετ.

Το ΑΠΟΕΛ δεν παρέδωσε τα όπλα. Στο τρίτο σετ ήταν αποφασισμένο να μείνει «ζωντανό» και το πέτυχε.  Μετά τα αρχικά στάδια, οι «γαλαζοκίτρινοι» βρέθηκαν στην πρωτοπορία, ενώ όσο πλησίαζε το σετ στο φινάλε αύξανε τη διαφορά (18-23). Το τελικό 19-25 σε 30’ οδήγησε στο 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

«Γαλαζοκίτρινο» χρώμα είχε το τέταρτο σετ. Η ομάδα του Γιαννάκη Χριστοφόρου μπήκε εντυπωσιακά και προηγήθηκε 06-16 φθάνοντας ένα βήμα από την ισοφάριση σε 2-2. Τελικά, η ομάδα του Γιαννάκη Χριστοφόρου που χρησιμοποίησε και παγκίτες κέρδισε με 12-25 σε 27’ και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι- μπρέικ.

ΠΑΙΞΕ ΣΤΗΝ PARIMATCH ΜΕ CASHOUT, €5 BONUS ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ, 100% BONUS ΕΓΓΡΑΦΗΣ, CASHBACK, 100% ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ LIVE, ΔΩΡΑ, ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ

Στο σετ που θα έκρινε τον αγώνα η Αναγέννηση μπήκε πολύ καλύτερα και με τον νεαρό Ιακώβου στην εξάδα προηγήθηκε με 08-03. Το ΑΠΟΕΛ επιχείρησε να μείνει στο σετ και μείωσε σε 12-09. To σετ συνέχισε να έχει σασπένς μέχρι το τέλος αφού η ομάδα του Γ. Χριστοφόρου με τον έμπειρο Κυθραιώτη να περνά στην  εξάδα ως λίμπερο μείωσε και άλλο 13-11.

Η Αναγέννηση κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα των δυο πόντων 14-12, αλλά το ΑΠΟΕΛ με αντεπίθεση ισοφάρισε 14-14 και το σετ έμοιαζε με «παρτίδα σκάκι».Η  Αναγέννηση προηγείρο και το ΑΠΟΕΛ ισοφάριζε και έτσι φθάσαμε στο 17-17 για να επικρατήσει τελικά μετά από 27’ η Αναγέννηση με 19-17 σε 27’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Φελάχογλου, Αποστόλου, Payan, Kαραγιάννης, Tontorovic, Garchet – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Ιακώβου, Τόφιας, Έλληνας.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ): Κασαμπαλής, Velickovic, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Ευσταθίου, Juarez – Λίμπερο1 : Παντελή, Λίμπερο 2: Κυθραιώτης-  Αλλαγές: Αβερκίου, Τοφής, Παναγίδης.