Σπουδαία νίκη απέναντι στο ΑΠΟΕΛ

Σπουδαία νίκη σε ένα μεγάλο παιχνίδι πέτυχε η Ολυμπιάς Φρενάρους. Η ομάδα του Παύλου Κωνσταντίνου κέρδισε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής το ΑΠΟΕΛ με 3-2 στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας και βλέπει με αισιοδοξία τη συνέχεια. Το ΑΠΟΕΛ με ρεκόρ 01-06 βρίσκεται στην 8η θέση και ψάχνει αντίδραση στα επόμενα παιχνίδια.

Κάτι ψήνεται στην Parimatch - Μάθε πρώτος και κέρδισε ψησταριά αξίας €150+

Μάχη έγινε στο Κλειστό της Δερύνειας στο πρώτο σετ με την Oλυμπιάς να κερδίζει 25-23 και να ανοίγει το σκορ. Το ΑΠΟΕΛ ήταν κυρίαρχο στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε κερδίζοντας 14-25. Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο τρίτο σετ. Η Ολυμπιάς προηγήθηκε 19-18 και 21-20 με το σετ να οδηγείται στους έξτρα πόντους που ήταν ένας εξαντλητικός «μαραθώνιος» με την Ολυμπιάς να κερδίζει 39-37 και να προηγείται 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν εκ νέου ισορροπημένο με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται 06-08, ενώ κατάφερε για πρώτη φορά να ξεφύγει με 09-13. Η Ολυμπιάς όμως μείωσε στον πόντο 16-17 και το σετ απέκτησε ξανά ενδιαφέρον.  Οι Φρεναρίτες προηγήθηκαν κιόλας 20-18 , αλλά σχεδόν αμέσως το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 21-22. Το σετ στα τελικά του στάδια είχε σασπένς και αγωνία με το ΑΠΟΕΛ να χαμογελά στο τέλος και να κερδίζει 23-25 ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν και στο τάϊ – μπρέϊκ με το σκορ να διαμορφώνεται στο 03-03, αλλά το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ξεφύγει 04-07 δείχνοντας να έχει το πάνω χέρι. Ωστόσο, οι «κοκκινόμαυροι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν 07-07. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες ξανά  με την Ολυμπιάς να κερδίζει με 15-13 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ(Π.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Payan, Πέτρου, Βασιλείου, Παπέττας, Αδάμου, Allen – Λίμπερο1: Παύλου, Λίμπερο 2: Πρωτοπαπάς – Αλλαγή: Σαράντης.

ΑΠΟΕΛ (Γ.ΛΑΪΟΣ): Jansons, Saar,Στρουγκάρεβιτς, Σοφοκλέους, Κυπριανού, Χριστοφορίδης – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Κανάρης, Παναγίδης.