Θρίαμβος του Παφιακού (3-1 την Ομόνοια)

Πιο καλό ποδαρικό δεν μπορούσε να έχει ο Green Air Παφιακός στο 2022. Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής την Ομόνοια με 1-3 σετ σε 104’. Με τη νίκη του ο Green Air Παφιακός ανέβηκε μετά από 11 αγώνες στην κορυφή αφήνοντας δεύτερη την Ομόνοια.

Παράλληλα, οι Παφίτες με τη νίκη τους πήραν ψυχολογία και ξόρκισαν το «φάντασμα» των ηττών από την Ομόνοια.

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Οι «πράσινοι» από την άλλη δέχθηκαν την πρώτη τους ήττα μετά από δυο και πλέον χρόνια και υποχώρησαν στη 2η θέση. Η ομάδα του Σ. Σάββα στα κρίσιμα σημεία δεν είχε τις λύσεις που είχε σε άλλα ματς.

Μια σου και μια ήταν τα δυο πρώτα σετ. O Green Air Παφιακός αιφνιδίασε την Ομόνοια και προηγήθηκε με 21-25 στο πρώτο σετ σε 22’ γράφοντας το 0-1 σετ.

Η Ομόνοια απάντησε στο δεύτερο σετ κερδίζοντας με το ίδιο σκορ σε 27 ‘ Το τριφύλλι ήταν καλύτερο στα τελικά στάδια αφού ξέφυγε με 4 πόντους στα τελικά στάδια του σετ.

Το έφερε «τούμπα»

Στο τρίτο σετ η Ομόνοια άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε 03-01 με την παφιακή ομάδα να μειώνει 07-06. Οι πράσινοι ξέφυγαν 14-10 με τον Παφιακό να μειώνει 19-17. Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλο ντέρμπι με τον Green Air Παφιακό να μειώνει 23-22 και 24-23 και ακολούθως να οδηγεί το σετ στους έξτρα πόντους όπου προηγήθηκε 24-25 και κέρδισε 24-26 ανακτώντας το προβάδισμα με 1-2 σετ σε 28’

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 04-02  και 06-03. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη κατάφερε και ισοφάρισε 07-07 σε ένα ακόμα εξαιρετικό σετ. Ο Green Air Παφιακός συνέχισε στο limit –up και προηγήθηκε 08-10.  Η Ομόνοια όμως είναι Ομόνοια και ισοφάρισε 10-10 σχεδόν αμέσως., ενώ προηγήθηκε 12-11. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, ενώ στα μέσα του σετ ήταν ισόπαλες 16-16.  Ο Green Air Παφιακός έδειξε να βρίσκει ρυθμό και ξέφυγε με τρεις πόντους 16-19. Η Ομόνοια όμως αντέδρασε και με σερί 04-01 ισοφάρισε 20-20.  Το σετ θα κρινόταν στις λεπτομέρειες ,αφού οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 23 -23.  Στην τελική ευθεία ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 23-24 για να κερδίσει με 23-25 και να πάρει μια τεράστια νίκη κορυφής με 1-3 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ):Lescov, Leontyev, Αλεξίου, Soouza, Ελευθερίου, Προδρόμου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Ευσταθίου,Οικονομίδης, Χρυσοστόμου, Ασπιώτης, Freire, Viller,– Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Χριστοφή.

Οι άλλοι τρεις αγώνες της 12ης αγωνιστικής:  Αναγέννηση Δερ. – ΑΠΟΕΛ, Ανόρθωσις – Ε.Ν.Π .και Νέα Σαλαμίνα – ΑΕ Καραβά αναβλήθηκαν και θα διεξαχθούν τη Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2022.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Σ. Φλουρής