«Ερυθρόλευκες» νίκες απέναντι σε Ολυμπιάδα Ν. και Ανόρθωση (Φωτός)

Με νίκες των  Ερυθρού Αστέρα Βελιγραδίου και Ολυμπιακού Πειραιώς ολοκληρώθηκε την Τρίτη 08 Οκτωβρίου 2019 η 3η αγωνιστική ημέρα του πολύ σπουδαίου 2ου ΟΠΑΠ Διεθνούς Τουρνουά Πετοσφαίρισης Γυναικών 2019 που φιλοξενείται στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου.

Οι δυο «ερυθρόλευκες» ομάδες κέρδισαν τις δυο προσφυγικές μας Ολυμπιάδα Ν. (ο Ερυθρός Αστέρας) και Ανόρθωση (ο Ολυμπιακός) με 3-0 σετ αντίστοιχα. Ωστόσο, τόσο η Ολυμπιάδα, όσο και η Ανόρθωση έδειξαν ξανά πάρα πολύ καλά στοιχεία σε δυο πολύ δυνατά τεστ παραμονές έναρξης της σεζόν.

Στον Όμιλο της Ολυμπιάδας η κατάταξη είναι: 1.Ερυθρός Αστέρας 05, 2. Α.Σ.ΠΕ.Θέτις Βούλας 03, 3. Ολυμπιάδα Ν. 01. Στον Όμιλο της Ανόρθωσης η κατάταξη είναι: 1. Oλυμπιακός Π. 05, 2. CSM Targoviste 04, 3. Aνόρθωση 00.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 0-3

Πάρα πολύ καλά στάθηκε η Ολυμπιάδα Ν. στον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα άνκαι έχασε 0-3 σετ. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με δυνατά και γεμάτα σετ. Στο πρώτο σετ η ομάδα του Θ. Κατσιγιάννη έχασε στις λεπτομέρειες με 25-27 αφού η ομάδα του Βελιγραδίου φάνηκε πιο τυχερή. Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να κερδίσει το δεύτερο σετ με 20-25 και να προηγηθεί 0-2. Στο τρίτο σετ όμως, η Ολυμπιάδα Ν. πάλεψε στα ίσα αλλά έχασε με 23-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ.

Σημειώνεται ότι η Ολυμπιάδα ήταν εντυπωσιακή και την Κυριακή στον αγώνα της πρεμιέρας με την Α.Σ.ΠΕ.Θέτις Βούλας όπου έχασε 2-3. Η Ολυμπιάδα συγκέντρωσε στον Όμιλο με Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου και Α.Σ.ΠΕ. Θέτις Βούλας 1 βαθμό.

Διαιτητές: : Xρ. Μαϊφόσιης – Κ. Στεφανή

Επόπτες: E. Aσσή – Ν. Νικολάου

Σημειωτές: Σ. Καϊμακλιώτου –Χ. Πασιούλη

ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Πολύ δύσκολο έργο είχε η Ανόρθωση στον δεύτερο αγώνα της ημέρας αφού αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό Π. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας κέρδισαν με 0-3 σετ και με 05 πόντους εξασφάλισαν την πρωτιά του Ομίλου. Η «Μεγάλη Κυρία» που έδειξε έτοιμη για τη νέα σεζόν (την ερχόμενη Τρίτη αντιμετωπίζει την ROBOMARKETS ΑΕΛ για το Σούπερ Καπ) δεν συγκέντρωσε βαθμό στον Όμιλο, αφού έχασε την Κυριακή από την ρουμάνικη CSM Targoviste  0-3.

Δυσάρεστη εξέλιξη για την «Μεγάλη Κυρία» ήταν ο τραυματισμός της αρχηγού- πασαδόρου Κάλιας Βασιλείου στο πόδι. Ωστόσο η παρουσία των δυο μικρών Μαίρης Χ’Πέτρου που στο ντεμπούτό της με την ομάδα Γυναικών τα πήγε θαυμάσια και Κωνσταντίνας Δημητρίου που επίσης τα πήγε πολύ καλά σε ένα τέτοιο παιχνίδι μόνο ικανοποίηση σκορπά στις τάξεις της Ανόρθωσης.

Η Ανόρθωση ήταν ανταγωνιστική και στα τρία σετ τα οποία  όμως κέρδισε ο Ολυμπιακός Π. με 20-25, 18-25, 19-25).

Διαιτητές: : M. Αντώρκας – Ν. Αντωνίου

Επόπτες: M. Προκοπίου – Ζ. Πουγιούκκας

Σημειωτές: K. Σουρουλλάς – Ι. Τοφής

Μεγάλο ενδιαφέρον

Η 4η ημέρα την Τετάρτη 09 Οκτωβρίου 2019 σηματοδοτεί και το φινάλε του σπουδαίου αυτού  τουρνουά. Μεγάλο ενδιαφέρον προκαλεί ο αγώνας Ανορθώσεως – Ολυμπιάδας Ν. στις 17:00 όπου οι δυο προσφυγικές ομάδες θα διεκδικήσουν την 5η θέση του τουρνουά (ο χαμένος θα είναι 6ος). Ταυτόχρονα, θα τεστάρουν δυνάμεις ενόψει του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας.

Λεζ. Οι παίκτριες της Ολυμπιάδας Ν. σε ένα πανηγυρικό στιγμιότυπο.

Αλεξάντερ Μπόσκοβιτς (Ανόρθωση) και Θανάσης Κατσιγιάννης (Ολυμπιάδα Ν.) θα έχουν την  ευκαιρία να δουν τις αθλήτριές τους σε ένα μεγάλο ντέρμπι.

Λεζ. Σταυρινίδου, Caetano, Α. Χαραλάμπους και Bratunhina σε προσπάθειές τους (Φωτό από τη σελίδα στο Facebook  της Ανόρθωσης).

Ο κόσμος καλείται να παραβρεθεί για να απολαύσει ένα υψηλού επιπέδου αγώνα. Milton Taylor,Bratunhina, Caetano, Xαραλάμπους, Σταυρινίδου, Δαϋίδ (Ανόρθωση) και Hundima, Cudworth, Juric, Μανίταρου, Ι. Λεωνίδου (Ολυμπιάδα) υπόσχονται πολλές συγκινήσεις.

Με βάση τους ορισμούς:

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Κ. Στεφανή

Επόπτες: Χ. Μητροφάνους – Χ. Παπαχριστοδούλου

Σημειωτής: A. Iακώβου

Η 3η θέση του μεγάλου τουρνουά θα κριθεί στις 11:30 το πρωί μεταξύ A. Σ.ΠΕ. Θέτις Βούλας – CSM Targoviste. Ο αγώνας προκαλεί το δικό του ξεχωριστό ενδιαφέρον ανάμεσα σε δυο πολύ δυνατές ομάδες που τίμησαν το τουρνουά με την παρουσία τους.

Διαιτητές: M. Γρηγορίου – Μ. Κοκκωνή

Επόπτες: I. Παπαθεοχάρους – Ν. Νικολάου

Σημειωτές: Σ. Καϊμακλιώτου – Α. Χρυσάνθου.

Η πρωτιά του μεγάλου τουρνουά θα είναι «ερυθρόλευκη». Ολυμπιακός Π. και Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στις 19:00. Με βάση τη διαδρομή των τριών αυτών ημερών ήταν οι καλύτερες ομάδες του τουρνουά και θα επιδιώξουν τη νίκη. Ο αγώνας προβλέπεται συναρπαστικός και θα θυμίζει αγώνα Champions  League.

Διαιτητές: A. Kωναταντινίδης – Μ. Αντώρκας

Επόπτες: N. Tζιακούρης – Μ. Προκοπίου

Σημειωτές: Ι. Τοφής – Κ. Σουρουλλάς.

Λεζ. Φάση από τον αγώνα Ανόρθωση – Ολυμπιακός Π. 0-3. (Φωτό από τη σελίδα στο Facebook της Ανόρθωσης).

Το τουρνουά συνδιοργανώνεται με τη στρατηγική συνεργασία της Χαραλαμπίδης Κρίστης, της μεγαλύτερης γαλακτοβιομηχανίας της Κύπρου και μια από τις ισχυρότερες βιομηχανίες της Κύπρου, η οποία διακρίνεται και για την εταιρική κοινωνική της ευθύνη με το πρόγραμμα κοινωνικής προσφοράς και αλληλεγγύης ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ