«Φρέναρε» τον Green Air Παφιακό η σούπερ  Δερύνεια

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ  1-3 (20-25, 29-27, 22-25,21-25)

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Η Αναγέννηση Δερύνειας «κατέβασε» τον Green Air Παφιακό από την κορυφή. Οι «πράσινοι» κέρδισαν στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» τον μέχρι τις 22:00 απόψε πρωτοπόρο με 1-3 σετ σε 99’ και τον έριξε στη δεύτερη θέση. Η ομάδα της Αναγέννησης έκανε πολύ καλό παιχνίδι και κέρδισε ένα σημαντικό αγώνα και βρίσκεται ισόβαθμη με την Ανόρθωση στην 4η θέση με 18 βαθμούς.

Ο Green Air Παφιακός επηρεασμένος από τη φυγή του Freirre Renan, αγωνίστηκε με δυο ξένους και αυτό στοίχισε. Παράλληλα, όμως δεν μπόρεσε να κτίσει πάνω στη σπουδαία νίκη με την Ομόνοια.

Μετά το ξεκίνημα η Αναγέννηση επιβλήθηκε στο πρώτο σετ και ξέφυγε 13-19. Η ομάδα της Δερύνειας κέρδισε το σετ με 20-25 σε 24’ και «πάγωσε» ακόμα περισσότερο το «ΑΦΡΟΔΙΤΗ».

Η ομάδα της Πάφου ανασυντάχθηκε και προηγήθηκε 06-02 στο δεύτερο σετ, αλλά οι «πράσινοι» μείωσαν 07-05. H ομάδα του Καμπερίδη στα μισά του σετ ήταν στο +2 16-14. Το σετ πρόσφερε συγκινήσεις με τους «γαλάζιους» να προηγούνται 21-20 . Το σετ ήταν απόλυτα ισορροπημένο και κρίθηκε στο τάϊ –μπρέικ  με τον Green Air Παφιακό να κερδίζει 27-25 σε 29’ και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Αμφίρροπο ήταν και το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 06-06. Η ομάδα της Πάφου προηγήθηκε 11-09 και αύξησε σε 15-11. Άμεσα όμως η Αναγέννηση με σερί 01-04 μείωσε σε 16-15 και το ματς απέκτησε άλλη διάσταση. «Γαλάζιοι» και «πράσινοι» διεκδίκησαν με πάθος το σετ 19-19 με την Αναγέννηση να κερδίζει 22-25 σε 27’ και να προηγείται εκ νέου 1-2 σετ.

Η Αναγέννηση Δερύνειας έκανε «μεστή» εμφάνιση στο τέταρτο σετ και κατάφερε να έχει συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 14-19 με τον Green Air Παφιακό να μειώνει, αλλά την ομάδα του Γ. Μέλκα να ξεφεύγει ξανά με 19-23 και να επικρατεί με 21-25 σε 23’ εξασφαλίζοντας μια σποδαία νίκη με 1-3 σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Οικονομίδης, Ευσταθίου, Viller, Ασπιώτης, Χρυσοστόμου, Mιχαήλ – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Χριστοφή.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Καραγιάννης, Antonic, Shvalev, Fellahoglou, Jackson – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Κούρμουζος.