«Γαλαζοκίτρινη» η κορυφή - Απόδραση Ανόρθωσης - Μεγάλη νίκη Ολυμπιάδας - Νίκη για ΑΕΚ

Δυο φοβεροί αγώνες στιγμάτισαν την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών την Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2019.

Η Ανόρθωση απέδρασε κυριολεκτικά μετά από 132’ αγώνα από τον «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» κερδίζοντας τον εντυπωσιακό Property Gallery Απόλλων με 2-3.

Η Ολυμπιάδα με τον ίδιο τρόπο κέρδισε στο «Νεάπολη – Επιστροφή» τον Korantina Homes Παφιακό με 3-2. Η Robo Markets ΑΕΛ έμεινε μόνη πρώτη κερδίζοντας το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 0-3 σετ στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου. Εξάλλου, στο «Κίτιον» η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη της νίκη επί της Ομόνοιας με 3-0  σετ.

Φοβερή εξέλιξη και στο τέλος Ολυμπιάδα

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.- Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-2 (25-16, 20-25, 25-14, 22-25,15-11)

Φοβερή εξέλιξη είχε το παιχνίδι για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών μεταξύ Ολυμπιάδας – Korantina Homes Παφιακός στο «Νεάπολη – Επιστροφή». Η προσφυγική ομάδα κέρδισε με 3-2 μετά από ένα αγώνα 126’. Έτσι οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς μα την Ολυμπιάδα να βρίσκεται στους 8 και τον Korantina Homes Παφιακό στους 7.

H παρουσία της Juric φάνηκε να επηρεάζει θετικά την Ολυμπιάδα που είχε τα ηνία στο πρώτο σετ. Η προσφυγική ομάδα ξέφυγε με 20-14 και επικράτησε τελικά με 25-16 σε 24’ γράφοντας το 1-0.

Η ομάδα του Γιαπάνη φάνηκε να ανασυντάσσεται στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 09-15. Η Ολυμπιάδα αντέδρασε και μείωσε 14-16. Ο Korantina Homes Παφιακός πιο αποφασιστικός ξέφυγε 17-22 για να κερδίσει σε 28’ 20-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.

Το τρίτο σετ άρχισε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν, αλλά την Ολυμπιάδα να προηγείται 06-04. Η ομάδα του Κ. Παναγίδη ήταν καλύτερη και ξέφυγε 16-09. Τελικά, η προσφυγική ομάδα επικράτησε σε 26, 25-14 για να προηγηθεί εκ νέου 2-1.

Η μορφή του τέταρτου σετ ήταν διαφορετική, αφού η παφιακή ομάδα ξέφυγε 05-12 δείχνοντας να ελέγχει τα δεδομένα. Η Ολυμπιάδα πίεσε όμως ο Korantina Homes Παφιακός διατηρούσε το +5 13-18.  Η Ολυμπιάδα μείωσε στους δυο πόντους 22-24, αλλά η παφιακή ομάδα τελικά τα κατάφερε κέρδισε με 22-25 σε 30’ και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι – μπρέικ.

Στην απόλυτη ισορροπία άρχισε το πέμπτο σετ 03-03. Ο Korantina Homes Παφιακός πήρε το ψυχολογικό προβάδισμα των δυο πόντων 03-05, αλλά η Ολυμπιάδα απάντησε και προηγήθηκε 07-06 με τον Γιάννη Γιαπάνη να καλεί τάϊμ –άουτ. Η ομάδα του Κώστα Παναγίδη ανέβασε και άλλο τη διαφορά 09-06 σε ένα κομβικό σημείο. Η απόσταση των τριών πόντων ήταν η βάση που έδειχνε να στηρίζεται η Ολυμπιάδα 13-08. Ο Korantina Homes Παφιακός μείωσε με ένα δικό του σερί 13-11. Ωστόσο, η Ολυμπιάδα πήρε τους δυο πόντους που ήθελε κερδίζοντας 15-11 σε 18’και τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.-(K. ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ) : Λεωνίδου, Hudima, Juric, Mανίταρου, Cudworth, Simanofski –Λίμπερο1: Μαραγκού, Λίμπερο 2: Κούτα. – Αλλαγές: Donchuck

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ιορδάνους, Κωνσταντίνου, Da Silva, Stanimirovic, Μelo, Θεοτή – Λίμπερο: Στεφάνου.

Ντέρμπι από τα παλιά

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»:Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 2-3 (25-20,23-25, 25-22, 14-25, 11-15)

Σε ένα ντέρμπι από τα παλιά με τον Property Gallery Απόλλων να θυμίζει την ομάδα που μονοπωλούσε τους τίτλους, η Ανόρθωση απέδρασε με τη νίκη 2-3  σε 132 ‘από το «Απόλλων Αρένα». Ωστόσο, με τους δυο βαθμούς έμεινε στη δεύτερη θέση με τη συμπλήρωση της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Από την άλλη, ο Property Gallery Απόλλων έφθασε κοντά στη νίκη, δεν την πέτυχε πήρε τον βαθμό που τον αφήνει στην 5η θέση. Με τέτοιες εμφανίσεις όμως η ομάδα του D.Letsiev δικαιούται να ελπίζει για τη συνέχεια.

Εξαιρετικό ήταν το πρώτο σετ με πολλές εναλλαγές. Η Ανόρθωση προηγήθηκε με 13-16 όμως ο Properry Gallery Απόλλων το γύρισε και προσπέρασε 21-18 και διατηρούσε το προβάδισμα για να κερδίσει σε 39’ 25-20 και να προηγηθεί στο ντέρμπι 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωση προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της και προηγήθηκε 08-11. Σταδιακά, ο Property Gallery Απόλλων ανέβαζε την απόδοσή του και ισοφάρισε 18-18. Στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» έγινε σπουδαίο παιχνίδι και στο δεύτερο σετ με τις Λεμεσιανές να προηγούνται 21-20.   Η Ανόρθωση ισοφάρισε και ανέτρεψε πλήρως τα δεδομένα του σετ κερδίζοντας σε 27’ 23-25 ισοφαρίζοντας 1-1.

Ο Property Gallery Απόλλων ήταν εντυπωσιακός και προηγήθηκε 12-06 στο τρίτο σετ. Ο Al. Boscovic προσπάθησε να αφυπνίσει τις παίκτριές του που μείωσαν σε 20-18 αλλάζοντας τον ρυθμό του σετ. Ωστόσο, η ομάδα του Letsiev, κράτησε, κέρδισε με 25-22 [i]σε 28’ και ανέκτησε το προβάδισμα.

Η «Μεγάλη Κυρία» μπήκε αποφασισμένη να ισοφαρίσει στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 09-13. Η ομάδα του Boscovic έκανε ότι ήθελε στο σετ και ξέφυγε με σερί 01-07 10-20. Η Ανόρθωση επικράτησε με άνεση 14-25 σε 22’ και ισοφάρισε σε 2-2. Τα πάντα κρίθηκαν στη Λεμεσό σε πέμπτο σετ.

Στο πέμπτο σετ η Ανόρθωση κατάφερε να ξεφύγει 03-05, ενώ δημιούργησε προοδευτικά double-score 04-08 . Η διαφορά του +4 «παγιώθηκε» 07-11, ενώ αυξήθηκε σε σημείο που έχρισε φαβορί την Ανόρθωση 09-14 για να επιβληθεί με 11-15 σε 16’ κερδίζοντας με 2-3 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSIEV):Πέτρου Εφ, Shaidulina, Saini, Λάμπρου, Jenkins, Ζακχαίου – Λίμπερο: Χριστοφόρου. – Aλλαγές: Ε. Πέτρου, Κέστα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(AL. BOSCOVIC):Bασιλείου, Caetano, Σταυρινίδου, Taylor, Βratunhina, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ.

Robo Markets ΑΕΛ 4Χ4

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ:UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγ. – Robo Markets ΑΕΛ 0-3 (10-25,15-25, 19-25)

Η Robo Markets ΑΕΛ συνεχίζει την εντυπωσισακή της πορεία. Νέο θύμα της το τέταρτο στη σειρά ήταν την Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2019 το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου. Μέσα στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου οι Λεμεσιανές κέρδισαν 0-3 και είναι στην κορυφή με 12 βαθμούς. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου πάλεσε στο τρίτο σετ, αλλά δέχθηκε την τρίτη ήττα.

Η Robo Markets  ΑΕΛ δεν είχε κανένα πρόβλημα στο πρώτο σετ και κέρδισε με 10-25 σε 18’.Οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν άνετα και το δεύτερο 15-25 σε αφού ξέφυγαν 15-22 και έγραψαν το 0-2 σετ σε 24’

Η επιλογή του Στ. Μασιά να δώσει την ευκαιρία σε νεαρές βοήθησε το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου να είναι πιο ανταγωνιστικό και να προηγηθεί 08-07 στο τρίτο σετ. Οι γηπεδούχες ήταν μέσα στο σετ αλλά οι «γαλαζοκίτρινες» βρήκαν τρόπο για να ξεφύγουν 15-19. Η Robo Markets AΕΛ κρατούσε το προβάδισμα με τον Περόπουλο να κάνει τις δικές του αλλαγές. Τελικά η Robo Markets AΕΛ κέρδισε με 19-25 σε 26’ και τον αγώνα 0-3 σετ σε 68’

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓ.(ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Scaric, Μιχαήλ, Χρίστου, Ευσταθίου, Μπλιάντιου ,Jocic – Λίμπερο: Παπαδοπούλου.- Αλλαγές: Όθωνος, Χατζηκωνσταντίνου, Κάρυου.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Σπύρου, Dudnikova, Khatarashvili, Stedile, Παύλου, Πεχλιβάνη – Λίμπερο1 : Στεφανίδου- Gryban, Λίμπερο 2: Κοκκή – Αλλαγές: Θεοδοσίου, Φελλά, Κατσουνωτού.

Πρώτη νίκη

ΚΙΤΙΟΝ: ΑΕΚ –ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 (25-13, 25-19, 25-18)

Η ΑΕΚ πέτυχε την 4η αγωνιστική την πρώτη της νίκη. Απέναντι στην Ομόνοια στο ντέρμπι ουραγών μετά την 3η αγωνιστική, κέρισε εύκολς με 3-0 στο «Κίτιον» και ανέκτησε ψυχολογία. Οι «κιτρινοπράσινες» σε 70’ πήραν το πρώτο τρίποντο. Η Ομόνοια πάντα παλεύει. Προσπάθησε και σε αυτό τον αγώνα όμως έχασε και έμεινε στην 8η θέση.

Η ΑΕΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα εξασφαλίζοντας τη νίκη στο πρώτο σετ με 25-13 σε 23’ Η Ομόνοια ήταν κοντά στο σκορ (13-12, 16-13) με αποτέλεσμα ο αγώνας να αποκτήσει ενδιαφέρον. Η ΑΕΚ όμως πήρε το σετ με 25-19 σε 24’ και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο τρίτο σετ πάλι η Ομόνοια μπήκε καλά και πίεσε την ΑΕΚ 07-05. Οι «κιτρινοπράσινες» με ένα σερί 10-02 καθάρισαν το σετ 17-09 για να κερδίσουν. Η Ομόνοια είχε αξιοθαύμαστη παρουσία μειώνοντας σε 20 -16. Η ΑΕΚ πήρε το σετ σε 23’ 25-18 και τον αγώνα 3-0.

ΑΕΚ (ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ):Slankamerac, Scott, Iωάννου, Χαραλάμπιυς Στυλιανού, Δημητρίου – Λίμπερο Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Λάρκου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Ν. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ): Αντωνίου, Proovel, Mακλάσκι, Καυκαρίδου, Popolitova, Παπασάββα – Λίμπερο: Tσίρακου. – Αλλαγές: Αλεξάνδρου, Μαργιόλα, Χριστοδούλου.