Η Κύπρος τις εντυπώσεις, αλλά οι Ισπανοί τη νίκη

Η Εθνική Ισπανίας παρά το γεγονός ότι έχασε στο δεύτερο σετ κέρδισε την Εθνική Ανδρών με 3-1 σετ στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» και πέτυχε την πρώτη νίκη στην πρεμιέρα του Δ’ Προκριματικού Ομίλου.

Οι Ισπανοί με όπλο την εμπειρία κέρδισαν τον αγώνα με την Εθνική Κύπρου να παρουσιάζει εξαιρετικό πρόσωπο και να κερδίζει το δεύτερο σετ. Η κούραση της Κύπρου και η κλάση της Εθνικής Ισπανίας βοήθησε τους «φούριας ρόχας» να κερδίσουν τα δυο επόμενα σετ και να πάρουν τη νίκη. Η ομάδα του R.Maldonado κέρδισε τον αγώνα με τα εξής σετ με: 25-22, 25-27, 25-17, 25-17.

Με μπόλικο ενθουσιασμό μπήκε η Εθνική μας και δεν άφησε την Εθνική Ισπανίας να ξεφύγει 04-04. Η Εθνική μας με όπλο τις συνεργασίες στο φιλέ ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ 10-12, αλλά οι Ισπανοί προηγούνταν σταθερά 11-15. Ένα λάθος των Ισπανών και ένας άσος του Σωτήρη Σιαπάνη βοήθησε την Εθνική να μειώσει στους τρεις 13-16. Ένα ρελάνς από τους «φούριας ρόχας» τους έδωσε γερό προβάδισμα 13-19. Ο Χρίστος Προδρόμου με μονό μπλοκ και ένα καλό σέρβις έδωσε ώθηση στους «μπλε» που μείωσαν στους τρεις 16-19 αρνούμενοι να τα παρατήσουν. Οι Ισπανοί κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα 19-23, αλλά ο ενθουσιασμός των παικτών μας (πέρασαν ως αλλαγές Στρουγκάρεβιτς, Μαυρομμάτης έφερε τη μείωση του σκορ 21-23. Τελικά, οι Ισπανοί πήραν αυτό που ήθελαν κερδίζοντας το σετ 22-25 σε 26’ με αποτέλεσμα να προηγηθούν 0-1 σετ.

Διακύμανση 1ο σετ: 03-03,08-09,09-12,11-15, 13-19,17-21, 22-25,

H Eθνική Κύπρου δεν άφησε ούτε στο δεύτερο σετ την Εθνική Ισπανίας να ξεφύγει 04-05 παροδικά, αφού οι Ισπανοί κατάφεραν να προηγηθούν 05-09 με τον J.Cannestracci να καλεί σε τάιμ – άουτ για να σταματήσει τον ρυθμό τους. Η Εθνική Κύπρου ανέβηκε και με ένα άσο του Ελευθερίου μείωσε σε 06-09,ενώ ο Προδρόμου ισοφάρισε 10-10. Ο ρυθμός του σετ δεν άλλαξε, αφού η ομάδα μας συμβάδιζε με τους Ισπανούς 15-15. Όπως και στο πρώτο σετ όμως, η Εθνική Ισπανίας κατάφερε να ξεφύγει 16-18, αλλά ο Σωτήρης Σιαπάνης με δυο πόντους έφερε τον αγώνα στα ίσια 18-18. Η ομάδα του Maldonado προσπέρασε πάλι 18-20, αλλά ο Προδρόμου ήταν εκεί και διατήρησε την Κύπρο στο σετ 20-20.                Σαφώς, η Εθνική ήταν ισάξια των Ισπανών με τον Σ. Σιαπάνη να δίνει προβάδισμα για πρώτη φορά στην Κύπρο 24-23. Oι Ισπανοί έφεραν το σετ στους έξτρα πόντους αλλά εκεί μίλησε η «ελληνική ψυχή» με τον Σωτήρη Σιαπάνη πρωταγωνιστή να τελειώνει το σετ 27-25 σε 32’.Η Εθνική μας ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Διακύμανση 2ο σετ: 03-04,05-09,15-15,16-18,22-22,24-24,27-25

H Eθνική μας μπήκε με τον «αέρα» του 1-1 στο τρίτο σετ, αλλά οι Ισπανοί κατάφεραν να προηγηθούν 06-11, παρά τις προσπάθειες των διεθνών μας. Το τέμπο του αγώνα δεν άλλαξε με τους Ισπανούς να ξεφεύγουν στο +7 11-18 κάνοντας δύσκολη την αποστολή της Εθνικής μας.Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός J. Cannestracci μετά τη διαφορά που εξασφάλισαν οι Ισπανοί, έδωσε την ευκαιρία στους παγκίτες Αυγ. Σαββίδη, Στρουγκάρεβιτς, Παφίτη. Οι Ισπανοί έφεραν το σκορ στο 14-22 για να κερδίσουν 17-25 σε 25’ και να προηγηθούν με 1-2 σετ

Διακύμανση 3Ο σετ: 03-02, 04-05, 07-12,11-17, 14-22,17-25

Κακό το ξεκίνημα της Εθνικής με την Ισπανία να προηγείται 01-06, αφού φάνηκε η κούραση να επηρεάζει τους πετοσφαιριστές μας. Η Κύπρος προσπαθούσε, αλλά η Ισπανία διαμόρφωσε νταμπλ – σκορ 05-10. Οι παίκτες του Cannestracci προσπαθούσαν αλλά οι Ισπανοί ανέβασαν φοβερά την απόδοσή τους και προηγήθηκαν 07-14 και 09-17. To σετ ήταν στα μέτρα των Ισπανών με τον Ισπανο-αργεντινό προπονητή R. Maldonado να δοκιμάζει τους αναπληρωματικούς του, κάτι που έπραξε και ο J. Cannestracci. Oι Ισπανοί διαμόρφωσαν το 14-22 για να κερδίσουν τελικά 17-25 σε 26’ και τον αγώνα με 1-3 σετ.

Διακύμανση 4ο σετ: 01-04, 02-07,07-14,13-21,17-25

Κορυφαίοι της Εθνικής μας ήταν οι Σ. Σιαπάνης, Ν.Ελευθερίου και Χρ. Προδρόμου και των Ισπανών ο Gonzalez.

ΚΥΠΡΟΣ (J. CANNESTRACCI): Χρυσοστόμου, Χαριδήμου 8, Προδρόμου 12, Αλεξίου 3, Σιαπάνης 19, Ελευθερίου 14, Αντωνίου (Λίμπερο)  ((50% υποδοχή – 15% άριστες) – Στρουγκάρεβιτς 3, Μαυρομμάτης, Παφίτης,Αυγ. Σαββίδης 1.

ΙΣΠΑΝΙΑ (R. MALDONADO): Rodriquez 17, Gonzalez 20, Villena 6, Fornes 6,Ruiz 5,De Amo 4 – Posadas (L). Ferragut 1, Οsorio 4,Vigil 4,Lorente Camacho, Αlmansa 1.

Διαιτητές του αγώνα: Μaciej Macijewski (Πολωνία) και Bernard Valentar (Σλοβενία).

De Amo: «Ιδιαίτερη στιγμή για εμένα»

Μετά τον αγώνα ο διεθνής Ισπανός άσος Fernandez Echevaria Miguel Angel De Ammo, που πέρασε και από την Κύπρο παίζοντας στην Nέα Σαλαμίνα  δήλωσε στο Γραφείο Τύπου της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πετόσφαιρας  απόλυτα ικανοποιημένος από τη νίκη. Όπως είπε μετά από τόσους μήνες λόγω του lockdown επιστρέψαμε σε αγώνες και είμαστε χαρούμενοι».

O De Ammo τόνισε ότι είναι καλή ομάδα και μας δυσκόλεψε αρκετά. Ο Ισπανός άσος ανέφερε ότι για τον ίδιο η παρουσία του στην Κύπρο είναι ιδιαίτερη λόγω της παρουσίας του στην Νέα Σαλαμίνα. Όπως είπε είδε φίλους όπως τον αρχηγό της Εθνικής Άγγελο Αλεξίου. Για τους στόχους των Ισπανών είπε ότι είναι η πρόκριση στην τελική φάση του Eurovolley. «Ήμασταν στα δυο προηγούμενα Eurovolley και θέλουμε να ξαναβρεθούμε εκεί».

Ν. Ελευθερίου: «Επηρέασε η κούραση»

Ο διεθνής ακραίος Νικόλας Ελευθερίου και εκ των κορυφαίων της Εθνικής τόνισε ότι «είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την εμφάνισή μας. Προφανώς η κούραση από την υπερπροσπάθεια στο δεύτερο σετ επηρέασε. Τέτοιοι αγώνες προσφέρουν εμπειρίες στα  νέα παιδιά. Στον αγώνα με τη Μολδαβία τη Δευτέρα θέλουμε τη νίκη και τη στήριξη του κόσμου».