Μόνο τιμή, περηφάνια και συγκίνηση για την Κύπρο!

Η ομάδα των αγοριών αποκλείστηκε στα ημιτελικά από τη Λετονία, ενώ η ομάδα των κοριτσιών έφτασαν μέχρι τα προημιτελικά στους παγκόσμιους σχολικούς αγώνες beach volley

Αποστολή ΕΑΚ: Θεόδωρος Κόμπος

Η πρόκριση στον τελικό στους παγκόσμιους σχολικούς αγώνες beach volley δεν επιτεύχθηκε για την ομάδα των αγοριών, αλλά είναι άξιοι συγχαρητηρίων για την προσπάθεια. Ωστόσο, η δυνατή μας ομάδα, θα αγωνιστεί τη Δευτέρα (10:00) με την ομάδα της Γερμανίας για την 3η θέση! Οι μαθητές μας όλες αυτές τις μέρες αγωνίζονται με μοναδικό πάθος, έχοντας πάντα την ορθή καθοδήγηση του προπονητή τους. Η ομάδα των κοριτσιών που πάλεψε για να βρεθεί στα ημιτελικά, δεν τα κατάφερε, παρά την δυνατή τους παρουσία στον τελευταίο αγώνα. Οι μαθητές-αθλητές θα έχουν την ευκαιρία να αγωνιστούν με τη Γερμανία, για να κριθεί η κατάκτηση της 3ης θέσης στην τελική κατάταξη του μαθητικού πρωταθλήματος.

Καθώς διανύουμε την ολοκλήρωση του πολύ σημαντικού μαθητικού πρωταθλήματος, οφείλουμε όλοι να απευθύνουμε τα θερμά συγχαρητήρια όλων μας προς τους μαθητές και τις μαθήτριες που έφεραν την κυπριακή μας σημαία, που φρόντισαν να μεταφέρουν συναισθήματα φιλίας, αλληλεγγύης και περηφάνιας για την πατρίδα μας. Η κυπριακή αποστολή προσέφερε ως τώρα θεαματικά παιχνίδια και αυτό αναγνωρίστηκε από τους πάντες. Θα αναμένουμε τους επόμενους κατατηκτήριους αγώνες για να δούμε την τελική κατάταξη της Κύπρου!

Ενημερωτικά αναφέρουμε πώς εξελίχθηκε η αγωνιστική πορεία των ομάδων μας. Ο αποκλεισμός στους «8» της ομάδας των μαθητριών μας από την Ουγγαρία, έφερε μια μικρή απογοήτευση στην ομάδα, καθώς έφτασε τόσο κοντά στα ημιτελικά. Έχασε με 2-1 σετ (21-17, 15-21, 13-15) σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο τάι μπρέικ και κάλλιστα μπορούσε να κερδηθεί. Μετά από αυτό το παιχνίδι η ομάδα της χώρας μας έπαιξε με τη Νέα Ζηλανδία για αγώνες κατάταξης (5-8) και ηττήθηκε με 2-0 σετ (21-13, 21-15). Αυτή η ήττα σημαίνει πως οι μαθήτριες-αθλήτριες θα μπουν στη μάχη της Δευτέρας (22/05, 10:00) για τον αγώνα με την Κροατία με στόχο να καταταγούν στην 7η τιμητική θέση. Η ομάδα των αγοριών έφτασε στα ημιτελικά, αποκλείοντας την Εσθονία με 2-0 (21-12, 21-15), αλλά στη συνέχεια δεν ξεπέρασε το εμπόδιο της Λετονίας στα ημιτελικά, αφού ηττήθηκε με 2-0 (21-19, 21-11).

Είναι κοινή παραδοχή πως οι δύο ομάδες της Κύπρου απέδειξαν πως υπάρχουν ισχυρές βάσεις για ένα ακόμα πιο λαμπρό μέλλον στο beach volley.