Νέα ΝΙΚΗ για την Κύπρο μετά από... θρίλερ!

Άντεξε και πέτυχε νέο θρίαμβο η Κύπρος στο Δ' Προκριματικό Όμιλο του Eurovolley Ανδρών. Παίζοντας με ψυχή «χιλίων λεόντων» η Εθνική μας κέρδισε με ανατροπή στην ανατροπή την Μολδαβία με 3-2 μετά από αγώνα δυο ωρών και 20 λεπτών. Η Εθνική πέτυχε δεύτερη σερί νίκη και έδειξε ότι μπορεί να σταθεί επάξια απέναντι σε πολύ ισχυρούς αντιπάλους.

Η Κύπρος δεν πτοήθηκε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2 και τα έδωσε όλα για να κερδίσει στο τάϊ – μπρέικ με κορυφαίους ξανά όλους τους παίκτες που έδωσαν κάθε ικμάδα των δυνάμεών τους. Πλέον αύριο στο φινάλε με τη Λετονία θα κυνηγήσει ξανά τη νίκη. Με την ήττα η Μολδαβία  πολύ δύσκολα θα διεκδικήσει πρόκριση.

Δυνατά μπήκε η Εθνική μας από την αρχή και είχε σταθερά το προβάδισμα στο πρώτο σετ 01-03, ενώ δημιούργησε νταμπλ - σκορ 04-08 και 05-10 με μπλοκ Προδρόμου, τέλειωμα Ν. Ελευθερίου και άσο από Σ. Σιαπάνη. Η Εθνική ήταν χάρμα ιδέσθαι και έβρισκε από παντού λύσεις με συνέπεια να ξεφύγει και άλλου 06-14 αφού συνέχισε από εκεί που έμεινε με την Ισπανία. Ο ρυθμός της Εθνικής μας κόπασε με συνέπεια οι Μολδαβοί να βρουν τον τρόπο να μειώσουν στους τρεις 11-14. Η ομάδα μας ξέφυγε ξανά και έλεγχε το σετ 14-19. Η Εθνική άγγιξε το σετ όταν το ταμπλό έγραψε 18-23 υπέρ μας  και τελικά ο Νικόλας Ελευθερίου τέλειωσε το σετ με 20-25 σε 23’

Διακύμανση 1ου σετ: 03-05, 04-08, 05-10, 06-14,11-15,14-19, 18-23,20-25

Πολύ καλό και το ξεκίνημά μας στο δεύτερο σετ αφού προηγηθήκαμε ξανά 01-03. Oι Μολδαβοί κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν και το σετ να είναι αμφίρροπο, άνκαι οι διεθνείς μας είχαν τον τρόπο να προηγούνται σε ένα κλειστό σετ. Οι Μολδαβοί με το μπλοκ και τον Stelmah προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με 10-09, αλλά η απάντηση ήλθε από  το δικό μας μπλοκ 10-10. Σε αυτό το σετ οι Μολδαβοί διατηρούσαν ένα ισχνό προβάδισμα ενός – δυο πόντων, αλλά γρήγορα η Εθνική ισοφάρισε 13-13 και με το «τοίχος» του Χρ. Προδρόμου προηγηθήκαμε ξανά 13-14. Τα λάθη της Εθνικής και η κακή υποδοχή επέτρεψαν στους Μολδαβούς να προηγηθούν εκ νέου 20-16 και 23-18 για να κερδίσουν 25-19 σε 25’ ισοφαρίζοντας 1-1 τον αγώνα.

Διακύμανση 2ου σετ: 00-02,03-03,, 07-08,10-09, 12-10, 13-14, 18-15,20-16, 23-18,25 -19

Παρά την ισοφάριση η Εθνική δεν επηρεάστηκε και μπήκε πολύ καλά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 01-04. Οι Μολδαβοί σταδιακά ισορρόπησαν και μείωσαν στον πόντο 05-06 για να προηγηθούν με το ισχυρό τους όπλο το μπλοκ 08-07 και 11-09 αφού η τύχη δεν χαμογέλασε σε κάποιες φάσεις στην Εθνική μας.  Σε αυτό το σημείο η Εθνική αντέδρασε και ισοφάρισε 12-12. Ο αγώνας συνέχισε να είναι πολύ κλειστός άνκαι οι Μολδαβοί μετά από άστοχο τέλειωμα του Προδρόμου προηγήθηκαν 16-13. Η Κύπρος επανήλθε και με άσους του Ελευθερίου ισοφάρισε 17-17. Μια απόφαση του Πολωνού διαιτητή Μ.Maciejewski που αμφισβητήθηκε από τους διεθνείς μας και ένα μπλοκ έφερε τους Μολδαβούς στο 19-17 και τους κατέστησαν φαβορί για την επικράτηση στο σετ κυρίως όταν ξέφυγαν 23-18. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-19 σε 26’ για την Εθνική Μολδαβίας που προηγήθηκε με 2-1 ανατρέποντας το σκορ.

Διακύμανση 3ου σετ: 01-04, 08-07,11-09,13-13,16-13,17-17,23-18, 25-19

Με φοβερά μπλοκς απάντησαν οι διεθνείς μας στο 1-2 της Μολδαβίας και με πρωταγωνιστή τον Χρίστο Προδρόμου και την ενίσχυση του Ελευθερίου ξεφύγαμε με 00-06 σε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στο τέταρτο σετ. Οι Μολδαβοί άρχισαν να μας «πιέζουν» μειώνοντας, αλλά η Εθνική κρατούσε τα ηνία του σετ 06-10, ενώ αυξήσαμε σε 08-14 θυμίζοντας την εικόνα του πρώτου σετ. Οι σωστές επιλογές στην επίθεση βοήθησαν την Εθνική μας με τον Αυγουστίνο Σαββίδη να διαμορφώνει το 09-16. Η Εθνική έλεγχε και αυτό το σετ με το νεαρό Ανδρέα Χριστοφόρου να πατά το taraflex για πρώτη φορά στο τουρνουά. Τα δυο βαρόμετρα της ομάδας μας Ν. Ελευθερίου και Σ. Σιαπάνης δεν άφησαν την Μολδαβία να πλησιάσει 13-20. Ο Μολδαβός κόουτς A. Ramascan έβαλε στον αγώνα τον πανύψηλο Tapla που με τα σερβίς του δυσκόλεψε την Εθνική μας και οι Μολδαβοί μείωσαν στο 20-22 προτού βρούμε πόντο - ανάσα από τον Κωνσταντίνο Παφίτη. H Εθνική μας διατήρησε την ψυχραιμία της κερδίζοντας σε 29’ το σετ 22-25, ισοφάρισε 2-2 και οδήγησε τον αγώνα σε τάϊμ – μπρέϊκ.

Διακύμανση 4ου σετ: 00-06,03-08,06-11, 07-13, 09-15, 13-20,16-22,20-22, 22-25

Πάλι με αιχμή το μπλοκ προηγηθήκαμε και στο πέμπτο σετ 00-02 και 01-04 με μια προσωπική ενέργεια του Σ. Σιαπάνη που έβγαλε άμυνα και τέλειωσε τη φάση.  Μετά από μια νέα αμφισβητούμενη φάση από τους Μολδαβούς η Εθνική ξέφυγε 04-07 σε ένα καθοριστικό σημείο του σετ. Οι Μολδαβοί κατάφεραν να μειώσουν σε 06-07 , αλλά ο Σιαπάνης και το μπλοκ κράτησαν την Εθνική που προηγήθηκε με τέσσερεις 06-10.Ο Κ. Παφίτης ήταν εκπληκτικός στο τάϊ – μπρέικ και οδήγησε την Εθνική για το 07-12 για να κερδίσουμε σε 19’ 10-15 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

Διακύμανση 5ου σετ: 01-04, 04-07 , 06-08, 08-13, 10-15

ΜΟΛΔΑΒΙΑ (A. RAMASCAN): Cozlovchi, Voleanchii, Stelmah, Mocanu, Predius, Bahov -  Λίμπερο1: Dudicov, Λίμπερο 2: Μoisei – Αλλαγές: Talpa, Cimili.

ΚΥΠΡΟΣ (J.CANNESTRACCI): Σαββίδης, Χρυσοστόμου, Προδρόμου, Αλεξίου, Σιαπάνης, Ελευθερίου – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Παφίτης, Ο. Σαββίδης,Μαυρομμάτης, Χριστοφόρου.

Διαιτητές: Β. Valentar (Σλοβενία) και M. Maciejewski (Πολωνία)

Κομισάριος: Περικλής Μπακοδήμος (Eλλάδα)