Η Νέα Σαλαμίνα έβαλε... φωτιά στην κορυφή!

Εντυπωσιακή νίκη πέτυχε η Ν. Papas Group Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε του πρωτοπόρου Green Air Παφιακού στο «Σπύρος Κυπριανού» με 3-1 σετ και τον υποχρέωσε στη δεύτερη του ήττα στο πρωτάθλημα βάζοντας φωτιά στην κορυφή. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» με τη νίκη της πέρασε στη δεύτερη θέση πάνω από Ομόνοια και Ανόρθωση που αγωνίζονται τη Δευτέρα.

Πάρε €5 Δωρεάν Στοίχημα Χωρίς Κατάθεση από Parimatch

Ο Green Air Παφιακός μπήκε πάρα πολύ δυνατά και ξέφυγε με ντάμπλ – σκορ 06-12. Σταδιακά η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα βελτιώθηκε και μείωσε στο 13-15 σε ένα σετ ντέρμπι. Η ομάδα του Α. Κωνσταντίνου διατηρούσε την πρωτοπορία 18-21 και επικράτησε σε 28’ 20-25 εξασφαλίζοντας μέσα στη Λεμεσό το προβάδισμα.

Πολύ καλύτερα μπήκε η ομάδα του T. Gulibarti στο δεύτερο σετ δείχνοντας ικανή να πάρει το σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 09-04. Ωστόσο, οι «γαλάζιοι» με την εμπειρία τους κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ 16-14. Ο Green Air Παφιακός ισοφάρισε 18-18, όμως η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα πήρε ξανά την πρωτοπορία 22-20. To ντέρμπι είχε μεγάλο ενδιαφέρον με τον Green Air Παφιακό να μειώνει στον πόντο 24-23. Εν  τέλει οι «ερυθρόλευκοι» πήραν αυτό που ήθελαν κέρδισαν 26-24 σε 31’ και ισοφάρισαν.

Η Ν. Papas Group Νέα Σαλαμίνα έπραξε το  ίδιο στο τρίτο, όπως και στο πρώτο σετ αφού προηγήθηκε 04-02. Το ντέρμπι είχε τρομερό ενδιαφέρον με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν το μικρό προβάδισμα 09-08. Oι «ευθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν 14-10. Ο Green Air Παφιακός κατόρθωσε να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί 15-17 αποκτώντας ψυχολογία. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου φάνηκε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση ξεφεύγοντας και άλλο 16-19. Το σετ όμως δεν κρίθηκε αφού η πολύ ανθεκτική ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε 21-20 με δική της ανατροπή. Το σετ ήταν για γερά νεύρα με τις δυο ομάδες να είναι στην ίδια ευθεία 22-22. Τελικά, η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα πήρε το εντυπωσιακό σετ με 25-23 σε 32’ και ανέτρεψε την κατάσταση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο τέταρτο σετ 05-02, αλλά ο Green Air Παφιακός κατόρθωσε να προηγηθεί 06-08. Η ομάδα της Πάφου συνέχισε να διατηρεί τα κεκτημένα 11-13, 14-16. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα μικρό σερί και ισοφάρισαν 16-16. Ο αγώνας πρόσφερε απίστευτο θέαμα με την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα να αποκτά την αυτοκυριαρχία της και να επικρατεί 25-22 σε 32’ και να κερδίζει με 3-1.

N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Τ. GULIBARTY): Dulchev, Σιαπάνης, Guzman, Ζηκάκης, Brook, Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Αντωνίου, - Αλλαγές: Σίσκου, Παπαδημητρίου.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Oικονομίδης, Verissimo, Κνέζεβιτς, Καετάνο, Miranda, Παφίτης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.