Νίκες για Ολυμπιάδα, Νέα Σαλαμίνα, Ανόρθωση και Δικέφαλο

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 3-0  (25-20, 25-15, 25-21)

Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη στη σεζόν μέχρι την επόμενη. Η ομάδα της Νεάπολης κέρδισε τον Property Gallery Απόλλων με 3-0 στην Αίθουσα «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»  και ανέβηκε στην 1η θέση του πίνακα. Από την άλλη ο Property Gallery Απόλλων δέχθηκε την πρώτη ήττα στη σεζόν και υποχώρησε στη 2η θέση.

Η Ολυμπιάδα Ν. μετά τα μέσα του σετ ήταν καλύτερη και κέρδισε 25-20 σε 23’. Στο επόμενο  σετ η Ολυμπιάδα Ν. μετά το αρχικό 08-08 η ομάδα της Νεάπολης προηγήθηκε 21-13 και επικράτησε 25-15 σε 24’ και ξέφυγε 2-0  στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 18-18, 19-19 με την Ολυμπιάδα να επικρατεί 25-21 σε 27’ και πήρε τη σπουδαία νίκη με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(P. FONGEL): Ριαλά, Mudritskaya, Κωνσταντίνου, Drodz, Viggars, Hudima –Λίμπερο 1: Κούτα – Λίμπερο 2: Xριστοφόρου – Αλλαγές: Zεμπύλα, Μανίταρου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ιορδάνους, Νοqueras, Εnneking, Λάμπρου, Ventura, Lavruk – Λίμπερο: Δαϋίδ, Ζακχαίου – Αλλαγές: Xατζηκωνστάντα, Blizancova.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΆΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ 3-0  (25-17, 25-19, 25-19)

Με νίκη της Νέας Σαλαμίνας ολοκληρώθηκε ο αγώνας που διεξήχθη στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών απέναντι στον Άρη Πολεμίου. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν σε 67’ και ανέβηκε στους 22 βαθμούς και πέτυχε την έκτη της νίκη.

Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε στο πρώτο σετ 23-16 και επικράτησε 25-17 σε 20’ ανοίγοντας το σκορ. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν καλύτερες και στο δεύτερο σετ και όταν προηγήθηκαν 22-16 έκλεισαν το σετ με 25-19 αυξάνοντας σε 2-0 επικρατώντας σε 24’. Τα δεδομένα δεν άλλαξαν στο τρίτο σετ με τη Νέα Σαλαμίνα να προηγείται 13-11 και να επικρατεί 25-19 σε 23’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-0 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ):Nikolova, Κόκκινου, Shevkenek, Sharlissa, Κυριάκου, Προκοπίου – Λίμπερο: Μαραγκού – Αλλαγές: Χριστοφή, Σιαπάνη, Θεοδούλου.

ΆΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ(Γ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Xατζηχριστοδούλου, Castillo, Δημητροπούλου,M. Koυππή, Khovalkina,Πέτρου – Λίμπερο: Ρ. Κουππή, Α. Παπά.

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ  2-3 (13-25, 25-20, 24-26,25-16, 15-17)

Η Ανόρθωσις κέρδισε στη Λεμεσό την Robo Markets ΑΕΛ με 2-3 σετ σε 115’ εξασφαλίζοντας νίκη γοήτρου στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών. Η Ανόρθωσις παρέμεινε στην 5η θέση, ενώ η Robo Markets ΑΕΛ με το βαθμό που πήρε είναι στην 3η.

Στο πρώτο σετ η Ανόρθωσις κέρδισε εύκολα 13-25 σε 21’ και προηγήθηκε με 0-1 σετ. Στο δεύτερο σετ επικράτησε η Robo Markets ΑΕΛ με 25-20 ισοφαρίζοντας 1-1 σετ. Μετά από ντέρμπι η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε 24-26 το τρίτο σετ και έγραψε το 1-2 σετ.

Η Robo Markets ΑΕΛ ξέφυγε στο τέταρτο σετ 15-08 και 20-11 για να επικρατήαει 25-16 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ. Στο πέμπτο σετ κέρδισε η Ανόρθωσις με 15-17 και κέρδισε με 2-3 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ(Ε.QUENTA): Petrovic, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Fayad, Chaharatashvili,Castaneda – Λίμπερο 1: Κοκκή – Αλλαγές:

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATΕLA): Ardila, Τζιακίδου, Χαραλάμπους, Maciagowski, Flores, Ιωάννου- Λίμπερο – Δημητρίου –Αλλαγές: Κωνσσταντίνου, Θεοδότου, Θεμιστοκλέους.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΕΡΙΟΥ: ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ.- LEMESOS VOLLEYBALL 3-0  (26-24, 25-15, 25-20)

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Δικέφαλος Γερίου στο πλαίσιο της 13ης και προτελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών. Σε αγώνα που έγινε στο Γυμνάσιο Γερίου επικράτησε 3-0 της Lemesos Volleyball σε 77’ και με 4 βαθμούς ανέβηκε στην 7η θέση υπερτερώντας στη βαθμολογία από τον Άρη Πολεμίου.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με τον Δικέφαλο να επικρατεί 26-24 σε 27’ και να επικρατεί 1-0. Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Γερίου ξέφυγε 19-11 και 22-12 για να επικρατήσει 25-15 και να αυξήσει σε 2-0 σετ. Στο τρίτο σετ η ομάδα του Δ. Παμπακά προηγήθηκε 22-19 για να επικρατήσει 25-20 σε 27’ και επικράτησε με 3-0 σετ.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ.(Δ. ΠΑΜΠΑΚΑΣ): Γεωργιάδου, Τσουτσούκη, Karambinovich, Παμπακά, Karabegovic, Μόλλα – Λίμπερο: Tσαγγαρά, Μαρκίδου – Αλλαγές: Φώτσιου, Παντελίδου.

LEMESOS VOLLEYBALL ( Α.ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Iωάννου, Στυλιανού, Λάσπου, Van Der Veen, Fusiger, Murambi – Λίμπερο: Μιχαήλ, Σιακκίδου – Αλλαγές: Λοϊζου.