Νίκες για Ομόνοια, Νέα Σαλαμίνα και Παφιακό

Η Ομόνοια τα…χρειάστηκε στο πρώτο σετ στον αγώνα με την Ολυμπιάς Φρενάρους για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών, αλλά κέρδισε τους νεοφώτιστους με 3-0 σετ και συνεχίζει την αήττητη πορεία της. Παράλληλα, επικεντρώνεται στους δυο αγώνες της Ευρώπης Δευτέρα και Τρίτη.

Η Ολυμπιάς πήγε στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» έπαιξε στα ίσα την Ομόνοια στο πρώτο σετ αλλά τελικά έχασε.

Η Ολυμπιάδα Φρενάρους έπαιξε ίσος προς ίσον την Ομόνοια στο πρώτο σετ που έπαιξε με τον Μ. Λοϊζου βασικό και έχασε στις λεπτομέρειες από τους «πράσινους» με 25-23 σε 25’.

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια παίζοντας με αλλαγές ανέβηκε προηγήθηκε 18-11 και κέρδισε 25-16 σε 22’ και έτσι έγινε το 2-0 σετ.

Oι «πράσινοι» στο τρίτο σετ ρόλαραν και κατάφεραν να προηγηθούν με νταμπλ – σκορ 12-06, να αυξήσουν σε 19-10 και να τελειώσουν το σετ με 25-15 σε 21’ και τον αγώνα σε 68’ με 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ):Bojic, Rangel, Σ.Πετρακκίδης,Λοϊζου, Προδρόμου, Ελευθερίου, – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές:Α. Πετρακκίδης,,Χατζηφιλίππου, Μαυρομμάτης, Αλεξίου, Αντωνιάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ(Π. ΚΩΝΣΤΑΣΝΤΙΝΟΥ): Αδάμου, Βασιλείου, Alan, Σαράντης, Payan, Ξενοφώντος– Λίμπερο:Πρωτοπαπάς – Αλλαγές: Χαραλάμπους, Θεοφάνους.

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: Ν. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-2 (25-23, 25-18, 23-25, 27-29, 15-10)

Parimatch: Παίξε στην Parimatch με Cashout, Cyberfootball, 100% bonus εγγραφής, Livestreaming και πολλές άλλες προσφορές!

Σε ένα προσφυγικό ντέρμπι από τα παλιά, η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα επικράτησε μετά από ένα αγώνα που τα είχε όλα της ΑΕ Καραβά με 3-2 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν δεύτερη νίκη με 3-2 (στην πρεμιέρα κέρδισαν την Ολυμπιάς Φρενάρους) και ανέβηκαν στους 4 βαθμούς. Η ΑΕ Καραβά γύρισε τα σε βάρος της δεδομένα έχανε 0-2 πήρε τον πρώτο της βαθμό δείχνοντας ότι είναι μια ομάδα που έχει πολλές δυνατότητες.

Εξαιρετικό ενδιαφέρον προκάλεσε το πρώτο σετ με τις δυο προσφυγικές ομάδες να δίνουν μάχη, αλλά τη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα να επικρατεί 25-23 σε 21’ ανοίγοντας το σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλοί στο δεύτερο σετ και ξέφυγαν 15-08 εξασφαλίζοντας το σετ με 25-18 σε 24’ και έγραψαν το 2-0 σετ.

Το τρίτο σετ ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ 15-15. Μετά το 18-18  η ΑΕ Καραβά ήταν πιο αποτελεσματική και ξέφυγε 18-21. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν, μείωσαν, όμως τελικά η ΑΕ Καραβά κέρδισε 23-25 σε  28’ μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Η ΑΕ Καραβά ήταν πολύ καλύτερη μέχρι τα μέσα του τέταρτου σετ 08-12, αλλά η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα  ισοφάρισε 16-16, όμως η ΑΕ Καραβά διατήρησε το προβάδισμα 18-19. Το φοβερό σε εξέλιξη σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την ΑΕ Καραβά να κερδίζει σε 36’ 27-29 επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης, αφού μετέτρεψε το 0-2 σε 2-2.

Το προσφυγικό ντέρμπι κρίθηκε στο τάϊ – μπρέικ που ήταν ξανά ανταγωνιστικό. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 08-04, αλλά η ΑΕ Καραβά μείωσε 08-06. Νέο ντεμαράζ από την ομάδα του Κυριάκου Αδάμου που αύξησε τη διαφορά σε 12-08 και 13-09 για να επικρατήσει 15-10  σε 16’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 σετ σε 122’.

Ν. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ( Κ. ΑΔΑΜΟΥ):Ramma, Α. Χρυσοστόμου, Γ.Χρυσοστόμου, Guimond, Xατζηβασίλη, Παναγιωτίδης – Λίμπερο: Ιωάννου – Αλλαγές: Καλαφάτης.

A.E. KΑΡΑΒΑ (ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ):Κ. Αχιλλέως, Β. Αχιλλέως, Φιλοκράτους, Ροντόλφο, Μοσχοβάκης,Kaminski – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Καρακατσάνης.

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – Ε.Ν.Π.3-1 (25-19, 25-14,18-25, 25-22)

Επιστροφή στις νίκες για τον Green Air Παφιακό. Μετά την ήττα στο ντέρμπι της Δευτέρας από την Ομόνοια, η παφιακή ομάδα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» την Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη εξασφάλισε τη δεύτερη νίκη και βρίσκεται κοντά στην κορυφή. Η Ένωση άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, το πάλεψε όμως δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και έμεινε στους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα της Πάφου κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό εκεί που έπρεπε κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-19 σε 25’ και προηγήθηκε 1-0 σετ.

Η Ένωση μπήκε καλά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε μπροστά 02-04 αλλά ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 07-05. Η ομάδα του Καμπερίδη ήταν πολύ καλύτερη στη συνέχεια κερδίζοντας 25-14 σε 23’ αυξάνοντας σε 2-0 το δείκτη του σκορ.

Οι «βυσσινί» επιχείρησαν να βάλουν δύσκολα στο τρίτο σετ στον Green Air Παφιακό αφού προηγήθηκαν 07-12. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη έκανε την προσπάθειά της μειώνοντας σε 12-15 και το σετ «άναψε». Η Ένωση κράτησε κερδίζοντας 18-25 σε 28’ μειώνοντας το σκορ.

Το τέταρτο σετ είχε τεράστιο ενδιαφέρον αφού έγινε ντέρμπι. Η Ένωση μπήκε πιο αποφασιστικά και προηγήθηκε, αλλά η παφιακή ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα 15-12 ξεφεύγοντας και άλλο 19-15. Ο Green Air Παφιακός παρά την πίεση της Ε.Ν.Π. κέρδισε 25-22 σε 26’ και τον αγώνα με 3- 1 σετ σε 100’ αγώνα.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Σαββίδης,Οικονομίδης, Παφίτης, Petty, Syftestad, Aνδρέου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

E.N.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ):Coutinho, Stevovic, Γεωργίου, Χρυσοστόμου, Acosta, Παπανδρέου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Στέκας.

Χωρίς ανάσα…

Η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 02 Νοεμβρίου με δυο αγώνες. Στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» η AE Kαραβά υποδέχεται τον Green Air Παφιακό ενώ στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας θα διεξαχθεί η σπουδαία αναμέτρηση Αναγέννηση Δερ. – Ανόρθωσις. Ο αγώνας Ε.Ν.Π. – Ομόνοια αναβάλλεται λόγω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της Ομόνοιας. Σε άλλη ημερομηνία θα γίνει και το ντέρμπι ΑΠΟΕΛ – N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Μετά τη συμπλήρωση της 3ης αγωνιστικής η βαθμολογία του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας διαμορφώθηκε ως εξής:

1.       Aνόρθωσις (3) 09-02 09

2.       Ομόνοια (2) 06-00 06

3.       Αναγέννηση Δερ. (2) 06-02 06

4.       Green Air Παφιακός (3) 06-04 06

5.       N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα (3) 07-07 04

6.       Ε.Ν.Π. (3) 04-07 03

7.       ΑΕ Καραβά (3) 04-09 01

8.       Ολυμπιάς Φρενάρους (3) 02-09 01