Με το δεξί οι νταμπλούχοι! (φώτος)

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους πρωταθλητές!

Η Ομόνοια ξεκίνησε με νίκη τη προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου και κέρδισε με 3-0 σετ (25-13, 27-25, 25-14) την ΑΕ Καραβά.

Με το δεξί μπήκε η νταμπλούχος της σεζόν 2018-19 Ομόνοια στο νέο πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» έστω και εάν δυσκολεύτηκαν από την πάρα πολύ καλή ΑΕ Καραβά που άφησε υποσχέσεις κέρδισε με 3-0  στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» και πήρε το πρώτο τρίποντο.

Το δεύτερο σετ θύμισε αγώνες περασμένων ετών αφού η ΑΕ Καραβά ήταν ισάξια με την Ομόνοια.

Η ΑΕ Καραβά μπήκε με ενθουσιασμό στον αγώνα και πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο, η Ομόνοια σταδιακά ανέβασε στροφές και ξέφυγε στο σκορ κερδίζοντας το σετ με 25 -13 σε 26 λεπτά.

Η ομάδα του Molchanov  ήταν πολύ καλή και στο δεύτερο σετ. Μέχρι τα μέσα του σετ πίεσε πολύ την Ομόνοια 13-11. Οι «τριφυλλοφόροι» δεν έβρισκαν ρυθμό και βρέθηκαν πίσω στο σκορ 16-17 σε ένα πραγματικό ντέρμπι που θύμισε παλιές εποχές. Κάποιες άστοχες επιθέσεις της ΑΕ Καραβά έφεραν την Ομόνοιας στο + 2 20-18. Η προσφυγική ομάδα μείωνε στο σκορ  όμως τα λάθη δεν την άφηναν να περάσει στο σκορ με την Ομόνοια να προηγείται σταθερά με δυο πόντους.

Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την ομάδα του Σ. Σάββα να καταφέρνει να κερδίζει 27-25 σε 33 λεπτά και να προηγείται 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν 09 -02, αφού η ΑΕ Καραβά δεν είχε επιθετικά λύσεις. Η Ομόνοια ξέφυγε στο σετ 14-04 και δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει με 25- 14. Λόγω της μορφής του σετ οι δυο κόουτς έδωσαν χρόνο και σε νεαρούς παίκτες.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Α. Πετρακκίδης, Reinaldo, Αντωνιάδης, Άλβες, Rouiz, Αλεξίου– Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Λίμπερο 2: Χρίστου, Kuvshinov, Παναγιώτου.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (I. Molchanov): Χριστοφή, Kaminski,Παναγιωτίδης, Μιχαήλ, Ιωαννίδης Ροντόλφο, Λίμπερο: Χατζηδαμιανού. – Αλλαγές –Φιλοκράτους, Σεμένοφ.