Ο Green Air Παφιακός πάντα πρώτος – Μεγάλες νίκες Ε.Ν.Π., Αναγέννηση Δερ.

Η Ομόνοια έκανε το «κόλπο γκρόσο» στο Αθλητικό Κέντρο «ΘΕΜΙΣΤΌΚΛΕΙΟ» επικρατώντας στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών της Ανορθώσεως με 1-3 σετ και είναι η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν τέσσερις πόντους από την Ανόρθωση που δέχθηκε τη δεύτερη σερί ήττα σε ντέρμπι. Στην κορυφή βρίσκεται και αυτή την αγωνιστική ο Green Air Παφιακός με 21 βαθμούς μετά τη νίκη επί της N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΎ» με 1-3 σετ, μια νίκη που ήλθε ομολογουμένως δύσκολα. Σπουδαία κρίνεται και η νίκη της Ε.Ν.Π. στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με 1-3 που την εδραίωσε στην 5η θέση. Αντίθετα, το ΑΠΟΕΛ έμεινε πολύ πίσω στη βαθμολογία. Εξάλλου, στο ντέρμπι των Κοκκινοχωριών, η Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε την Ολυμπιάς Φρενάρους με 3-0 και πλησιάζει ακόμα και στην 3η θέση.

*Στην 8η αγωνιστική είχε ρεπό η ΑΕ Καραβά.

«Κόλπο γκρόσο» στο «Θεμιστόκλειο»

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 (25-23, 20-25, 21-25, 23-25)

Με ανατροπή κέρδισε η Ομόνοια στο Αθλητικό Κέντρο «Θεμιστόκλειο» την Ανόρθωση στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι «πράσινοι» έφυγαν με τρίποντο από μια δύσκολη έδρα και έστειλαν νέα μηνύματα για την ποιότητά τους. Η Ανόρθωσις που έπαιξε χωρίς τον V. Knezevic βρέθηκε να κερδίζει με 1-0 σετ, αλλά έχασε δεύτερο ντέρμπι στη σειρά και οπισθοχώρησε βαθμολογικά.

Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο πρώτο σετ  11-09 και 16-12 και έλεγξε το σετ που κέρδισε 25-23 και άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι κορυφής.

Η Ομόνοια μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +6 03-09. Σχεδόν αμέσως η Ανόρθωσις μείωσε σε 09-11. Οι «πράσινοι» ανέβηκαν και άλλο, και το σκορ διαμορφώθηκε σε 16-22 για να τελειώσουν το σετ στο 20-25  σε 27’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Η ομάδα του Σάββα Σάββα ήταν εξαιρετική στο τρίτο σετ με αποτέλεσμα να προηγηθεί 09-14. Η «Μεγάλη Κυρία» όμως ήταν ανθεκτική μειώνοντας στους τέσσερις πόντους 15-19, ενώ ισοφάρισε 20-20 σε ένα φοβερό σετ. Η Ομόνοια προηγήθηκε εκ νέου με 20-23 κερδίζοντας 21-25 σε 26’ και ανέτρεψε το σκορ.

Η Ανόρθωσις ήταν αποφασισμένη στο τέταρτο σετ και είχε μια μικρή διαφορά 11-08. Η Ομόνοια κατάφερε να «γυρίσει» τα δεδομένα και προηγήθηκε 22-23 για να ολοκληρώσει τον θρίαμβό της κερδίζοντας 23-25 και τον αγώνα με 1-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Σαββίδης, Χριστοφή, Guilerme, Χριστοφόρου, Ευσταθίου, Torres – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Κοντός, Χατζηδημητρίου,Χρυσοστόμου, Δημητρίου

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Bojic, Προδρόμου, Rangel, Α. Πετρακκίδης, Ελευθερίου, Αλεξίου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

Έμεινε στην πρωτιά

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 (19-24, 25-18,14-25, 23-25)

Ο Green Air Παφιακός συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία. Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής κέρδισε την N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 1-3 σετ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και έμεινε στην πρώτη θέση. Οι Παφίτες έδειξαν την ποιότητά τους, ενώ οι Βαρωσιώτες επανήλθαν σε καλές εμφανίσεις αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κέρδος.

Η Παφιακή ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και επιβλήθηκε `19-25 σε 20’ ανοίγοντας το σκορ.

Άλλο παιχνίδι ήταν το δεύτερο σετ με τους «ερυθρόλευκους» να αφηνιάζουν και να προηγούνται 15-09 και 20-13 κερδίζοντας τελικά 25-18 ισοφαρίζοντας σε 1-1 το σπουδαίο αγώνα σε 23’

Ο Green Air Παφιακός πήρε τα ηνία στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 03-06 και αύξησε σε 06-11 για να πάρει σκορ ασφαλείας 11-19 και σε 21’ κέρδισε 14-25 και το σκορ διαμορφώθηκε σε 1-2 σετ.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα έπαιξε καλά στο τέταρτο σετ και βρέθηκε μπροστά με 13-09 και διατηρούσε το +4 15-11. Ο Green Air Παφιακός αντέδρασε και με ένα εκπληκτικό ντεμαράζ κέρδισε με 23-25  εξασφαλίζοντας μια πολύτιμη νίκη με 1-3 σετ.

N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(K.ΑΔΑΜΟΥ): Α. Χρυσοστόμου, Γ. Χρυσοστόμου, Παναγιωτίδης, Nomistru, Ramma, Νικολάου - Λίμπερο: Ιωάννου – Αλλαγές: Τουμπή, Lukovic.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Syftestad, Σαββίδης, Petty, Ανδρέου, , Παφίτης, Οικονομίδης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Γιαννάκος.

«Βήμα» πεντάδας

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – Ε.Ν.Π. 1-3  (21-25, 19-25, 25-19, 22-25)

«Βήμα» πεντάδας έκανε η Ε.Ν.Π. στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» αφού κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 1-3 σετ. Οι «βυσσινί» ήταν σταθεροί στην απόδοσή τους κερδίζοντας υπερδίκαια στον αγώνα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας αφήνοντας το ΑΠΟΕΛ πολύ μακριά τους. Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο ντεμπούτο του κόουτς Χριστόφορου Χαραλάμπους πάλεψαν, κέρδισαν το τρίτο σετ, όμως έχασαν ένα σημαντικό αγώνα.

Η Ένωση στο πρώτο σετ διατηρούσε την πρωτοπορία και ξέφυγε 15-21 με τους παίκτες του Χρ. Χαραλάμπους να επιχειρούν να μειώσουν αλλά τελικά, τους «βυσσινί» να κερδίζουν 21-25 σε 28’ γράφοντας το 0-1 σετ.

Οι «βυσσινί» ήταν αποτελεσματικοί στο δεύτερο σετ και βρέθηκαν στο +4 12-16 και 18-22 με το νεαρό κόουτς των «γαλαζοκιτρίνων» να καλεί σε τάιμ – άουτ. Η Ένωση κράτησε και κέρδισε 19-25 σε 27’ ξεφεύγοντας με δυο σετ.

Στην ισορροπία βάδιζαν οι δυο ομάδες στην έναρξη του τρίτου σετ 05-05. Το ΑΠΟΕΛ κατόρθωσε να προηγηθεί 12-10 έχοντας στο σχήμα του τον Νεόφυτο Κυπριανού. Το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε  να προηγείται 20-17 επικρατώντας τελικά με 25-19 σε 28’ μένοντας στο παιχνίδι αφού μείωσε σε 2-1 σετ.

Η ομάδα του Παραλιμνίου βρήκε ρυθμό στο τέταρτο σετ και βρέθηκε στην πρωτοπορία 19-23 και ολοκλήρωσε την προσπάθειά της κερδίζοντας σε 29’ 22-25 και τον αγώνα 1-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ (ΧΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Κανάρης, Jansons, Σοφοκλέους, Στρουγκάρεβιτς, Αβερκίου, Saar – Λίμπερο: Παντελή. –Αλλαγές: Κυπριανού, Παναγίδης, Σκορδής.

Ε.Ν.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Παπέττας, Acosta, Γ. Χρυσοστόμου, Coutinho, Παπανδρέου, Stevovic – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Στέκας, Σιόκκουρος.

Πολύτιμο τρίποντο

ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ 3-0 (25-21, 26-24, 25-22)

Πολύτιμο τρίποντο που την αφήνει στην 4η θέση πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας που κέρδισε στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας την Ολυμπιάδα Φρενάρους με 3-0 σετ. Ο αγώνας διατήρησε το ενδιαφέρον του αφού η Ολυμπιάς ήταν πολύ ανταγωνιστική. Ωστόσο, η Αναγέννηση ήταν πιο ουσιαστική και επικράτησε ανεβαίνοντας στους 12 βαθμούς.

Το πρώτο σετ κράτησε το ενδιαφέρον του, αλλά η Αναγέννηση πήρε αυτό που ήθελε κερδίζοντας 25-21 σε 27’ και προηγήθηκε.

Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις στο δεύτερο σετ. Η Ολυμπιάς προηγήθηκε 06-08 αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει αφού η Αναγέννηση ήταν πάντα σε απόσταση αναπνοής 19-20. Στην τελική ευθεία το σετ ήταν ισόπαλο 23-23 με τις δυο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στους έξτρα πόντους και την Αναγέννηση να κερδίζει 26-24 σε 29’ γράφοντας το 2-0 σετ.

Οι δυο ομάδες των Κοκκινοχωριών συνέχισαν να παίζουν πολύ καλά και στο τρίτο σετ 07-07 με την Αναγέννηση να προηγείται 14-13 και να διατηρείται στο προβάδισμα 17-13. Η Ολυμπιάς Φρενάρους έδειξε «σφυγμό» και μείωσε στον πόντο 21-20, αλλά η Αναγέννηση κέρδισε 25-22 κερδίζοντας με 3-0 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Costa, Τόφια, Antonic, Καραγιάννης, Ιακώβου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Aδάμου, Σαράντης, Payan, Πέτρου, Allen,Παπέττας  – Λίμπερο 1: Παύλου, Λίμπερο 2:  Πρωτοπαπάς – Αλλαγές: Ξενοφώντος.

Ντέρμπι Κοκκινοχωριών αλλά και στην «ουρά»

Η 9η αγωνιστική, που θα είναι η τελευταία του Α Γύρου της κανονικής διάρκειας είναι ορισμένη την Παρασκευή 04 Δεκεμβρίου 2020 και το πρόγραμμα περιλαμβάνει τα παιχνίδια: Oμόνοια – N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ», Oλυμπιάς Φρ. – Ανόρθωσις στην Κλειστή Αίθουσα του Γυμνασίου «Φώτη Πίττα» στο Φρέναρος,  τη γειτονική μάχη Ε.Ν.Π. – Αναγέννηση Δερ. στην Κλειστή Αίθουσα Δήμου Παραλιμνίου που είναι σημαντικός για την πεντάδα (τηλεοπτική μετάδοση από το κανάλι 7Sports TV που εκπέμπει στην πλατφόρμα της Cablenet) και το ντέρμπι της ουράς ΑΕ Καραβά – ΑΠΟΕΛ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ». Την 9η αγωνιστική δεν θα έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις ο Green Air Παφιακός.