Πρώτη νίκη για την Ομόνοια!

Σε ένα εκπληκτικό αγώνα που κράτησε δυόμιση ώρες και 141’ η Ομόνοια πέτυχε την 10η αγωνιστική την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών κερδίζοντας το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-2 σετ.

Με τον ένα βαθμό, οιπαίκτες της ομάδας του Αυγόρου που έπαιζαν χωρίς την Ελένη Μιχαήλ έχουν το προβάδισμα για την παραμονή αφού είναι έβδομες με 05 βαθμούς. Η Ομόνοια απέσπασε τους πρώτους δυο πόντους και αναπτέρωσε τις ελπίδες της ενόψει της Β φάσης. Ο αγώνας έγινε στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου.

Στο πρώτο σετ το UCLan ΘΟΙ Αυγόρου κέρδισε το πρώτο σετ 20-25 σε 29’ και προηγήθηκε 0-1. Στο δεύτερο σετ ο αγώνας ήταν ντέρμπι με την ομάδα του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου να βρίσκει τον τρόπο να κερδίζει 23-25 σε 30’ και να πετυχαίνει το 0-2 σετ.

Ωστόσο, απ’ εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση της Ομόνοιας. Οι «πράσινες» μείωσαν αρχικά σε 1-2 αφού μετά από μεγάλο ντέρμπι κέρδισαν σε 30’ 26-24. Ακόμα, πιο ενδιαφέρον ήταν το τέταρτο σετ με την Ομόνοια να επιβάλλεται 27-25 σε 31’ και να ισοφαρίζει 2-2.

Το τάϊ – μπρέικ ήταν συγκλονιστικό.  Η Ομόνοια προηγήθηκε 09-03, αλλά το UCLan ΘΟΙ Αυγόρου με ντεμαράζ προηγήθηκε στο σκορ 13-14. Τελικά, οι «πράσινες» δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και επικράτησαν 17-15 σε 23’ εξασφαλίζοντας την πρώτη νίκη.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Ν. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ): Παπασάββα, Popolitova, Μαργιόλα, Mακλάσκι, Αλεξάνδρου, Κλατσιά – Λίμπερο: Τσίρακου – Αλλαγές: Οnuki – Χαραλάμπους.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Ζυμαράκη, Χρίστου, Scaric, Λουκά, Josic, Όθωνος – Λίμπερο: Παπαδοπούλου – Αλλαγές: