Προβάδισμα πρόκρισης για Ολυμπιάδα και Νέα Σαλαμίνα

Το Σάββατο 16 Μαρτίου κέρδισαν στους πρώτους προημιτελικούς τη LEMESOS VOLLEYBALL και την ΑΕΚ αντίστοιχα. Οι πρωταθλήτριες κέρδισαν στο Λύκειο Πολεμιδιών 0-3 και οι ερυθρόλευκες την ΑΕΚ με 3-1 στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου.

Στο Λύκειο Πολεμιδιών η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ επικράτησε 0-3 σε 1’17  εν΄΄ωπιον 110 θεατώνκαι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους 4. Στο πρώτο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ επικράτησε  18-25 σε 21’ έχοντας το προβάδισμα (16-21).

Στο δεύτερο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ πήρε διαφορά 5 πόντων 14-19 αλλά η LEMESOS VOLLEYBALL μείωσε με αποτέλεσμα οι πρωταθλήτριες να κερδίσουν 23-25 σε 28’ αυξάνοντας σε 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ μετά το αρχικό 05-04 πήρε τα ηνία και κέρδισε 25-20 σε 22΄γράφοντας το 0-3 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Rodwald, Στυλιανού, Maciawoski, Ertz, Ferguson, Σιαπάνη - Λλίμπερο 1: Ιωάννου, Λίμπερο 2: Καραολή - Αλλάγές: Λάσπου, Κυριάκου, Μάρκαρη.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Noqueras, Hudima, Ριαλά, Mudritskaya, Κωναταντίνου, Drodz - Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου - Αλλαγές: Zεμπύλα, Λεωνίδου, Enneking.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της κερδίζοντας στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου με 3-1 την ΑΕΚ σε 1’54 και έχει πλεονέκτημα για πρόκριση στην τετράδα του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ.Τον αγώνα είδαν 75 θεατές.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ κέρδισε το πρώτο σετ 25-23 σε 27’ αφού βρέθηκε μπροστά στο σκορ 19-14 και προηγήθηκε.

Η ΑΕΚ πήρε το δεύτερο σετ 23-25 σε 30’ και ισοφάρισε 1-1 σε 30’ αφού ανέτρεψε τα δεδομένα στο σετ.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 10-05 στο τρίτο σετ και έκτισε διαφορές με αποτέλεσμα να κερδίσει 25-11 σε 23’ γράφοντας το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ κέρδισε 25-19 σε 25΄’ και πήρε τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Προκοπίου, Χατζηκωνστάντα, Napalkova, Ripnaya, Stekovic, Κυριάκου - Λίμπερο 1: Xίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου - Αλλαγές: Reach, Nικολάου.

ΑΕΚ (E. ΠΡΑΣΣΑΝΑΚΗΣ): Βλάχου, Simancova, Κουκουμά, A. Xαραλάμπους. Castillo, Λοίζου - Λίμπερο 1: Popolitova - Αλλαγές: Ισιδώρου, Β. Χαραλάμπους, Τσουτσούκη.