ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ η ΑΕΛ! (βίντεος)

Η RoboMarkets ΑΕΛ πανηγυρίζει από απόψε το 30ο πρωτάθλημα στην ιστορία της μετά την νίκη με 3-2, εκτός έδρας επί του Απόλλωνα!

ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΡΕΝΑ: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – Robo Markets ΑΕΛ 2-3  (22-25, 25-22, 25-21, 23-25, 10-15)

H «βασίλισσα» επέστρεψε στο θρόνο της. Η Robo Markets ΑΕΛ κατέκτησε το 29o πρωτάθλημα Γυναικών Α Κατηγορίας στην ιστορία της. Το βράδυ της Δευτέρας κέρδισε μέσα στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» τον Property Gallery Απόλλων με 2-3 σετ. Η Robo Markets ΑΕΛ κατέκτησε το πρωτάθλημα μετά από 8 χρόνια και συγκεκριμένα το 2012.

Με την ολοκλήρωση των αγώνων της η ομάδα του Στ. Μασιά ανέβηκε στους 42 βαθμούς, επτά μακριά από τον τρίτο Property Gallery Απόλλων (του υπολείπονται δυο αγώνες) και έξι από την Ολυμπιάδα με ένα αγώνα λιγότερο.

Το ντέρμπι τίτλου πρόσφερε σπουδαίο θέαμα με όλα τα σετ να κρίνονται σε λεπτομέρειες. Η Robo Markets ΑΕΛ κατάφερε να προηγηθεί 22-25, όμως οι «γαλάζιες» ανέτρεψαν το σκορ κερδίζοντας το δεύτερο και τρίτο σετ με 25-22 και 25-21.

Οι πρωταθλήτριες όμως αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν  2-2 κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 23-25. Όλα κρίθηκαν στο τάι – μπρέικ όπου οι «γαλαζοκίτρινες» προηγήθηκαν 06-11 και 09-13 για να επιβληθούν 10-15 κατακτώντας σετ, νίκη και τίτλο!