Σούπερ ντέρμπι σωτηρίας Ομόνοια – UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγ. – Αγγίζει την 5η θέση ο Property Gallery Απόλλων

Το μεγάλο ντέρμπι της ουράς Ομόνοια – UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου δεν διεξήχθη την Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2020  και πήρε μετάθεση για την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020 στις 20:00 σε γήπεδο που θα αποφασιστεί την ίδια ημέρα το πρωί. Το ενδιαφέρον του Ομίλου Διαβάσθμισης ήταν στο παραδοσιακό ντέρμπι ονομάτων Property Gallery Απόλλων – ΑΕΚ που διεξήχθη στο «Απόλλων Αρένα» με νικήτριες της Λεμεσιανές μετά από πολύ ενδιαφέρον αγώνα με 3-1 σετ. Οι «γαλάζιες» με τη νίκη τους αυτή αγγίζουν την 1η θέση του Ομίλου και την 5η στη βαθμολογία.

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΕΚ  3-1 (25-22, 23-25, 25-20, 25-21)

Πολύ κοντά στην 5η θέση βρίσκεται από το βράδυ της Τρίτης ο Property Gallery Απόλλων. Η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε στο «Απόλλων Αρένα» στο ντέρμπι ονομάτων του Ομίλου διαβάθμισης με 3-1 την ΑΕΚ. Οι «γαλάζιες» στην 16η αγωνιστική- 2η της Β Φάσης κέρδισαν τη μαχητική ΑΕΚ για Τρίτη φορά και έφθασαν τους 28 βαθμούς. Η ΑΕΚ με την ήττα της έμεινε στην 6η θέση με 15 βαθμούς.

Η ΑΕΚ άρχισε πιο καλά τον αγώνα και βρέθηκε στο +3 04-07, αλλά ο Property Gallery Απόλλων ανέβηκε και προσπέρασε 15-11. Οι «γαλάζιες» διατήρησαν το στάτους – κβο 21-16 για να κερδίσουν 25-17 σε 22’ και προηγήθηκαν 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ άρχισε πάλι πολύ καλά το σετ και προηγήθηκε 00-05, αλλά η ομάδα του Letsiev βρήκε τον τρόπο να μειώσει 07-09. Ο Property Gallery Απόλλων γύρισε τα δεδομένα και πήρε διαφορά +4 18-14 και 21-17. Η ΑΕΚ σε ένα εκπληκτικό σετ κατάφερε να προσπεράσει 22-23 και να κερδίζει 23-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε καλύτερα στο σετ ξανά και προηγήθηκε 02-04, αλλά η Λεμεσιανή ομάδα προσπέρασε 08-05 για να αυξήσει σε 13-09. Το τάϊμ – άουτ του Χρίστου Αμύρωτου αφύπνισε τις Λαρνακείς που ισοφάρισαν 14-14, αλλά ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε ξανά 16-14. Οι δυο ομάδες πέντε πόντους πριν το «χρυσό» 25 ήταν στην ίδια αφετηρία 20-20, όμως ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε το σετ 25-20 σε 24’ και έκανε το 2-1 σετ.

Μετά το αρχικό 04-04 οι «γαλάζιες» ξέφυγαν 07-04 και 12-08 δείχνοντας να έχουν καλύτερες επιλογές από τις «κιτρινοπράσινες». Η ομάδα του Letsiev αύξησε σε 19-14, αλλά η ΑΕΚ δεν τα παράτησε μειώνοντας σε 22-20, όμως ο Property Gallery Απόλλων κατάφερε να τελειώσει το σετ με 25-21 σε 25’ και τον αγώνα με 3-1 σε 97’.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSIEV):Πέτρου Ε,  Jenkins, Πέτρου Ε, Λάμπρου, Shaidullina, Saini –Λίμπερο: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Μιχαήλ

ΑΕΚ(ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ):Ιωάννου Ειρ.,Scott, Χαραλάμπους, Στυλιανού, Slancamerac, -Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Π. Δημητρίου.

Διαιτητές: M. Aντώρκας – Κ. Κογιώνης

Επόπτες: A. Aντωνίου – Π. Κονιαράκης

Σημειωτές: Π. Θεοδώρου – Δ. Πέτρου

Παρατηρητής Αγώνα: Α. Κεφάλας

ΟΜΟΝΟΙΑ – UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας αγώνας. Οι δυο ομάδες θα τα δώσουν όλα για το τρίποντο ώστε να αποκτήσουν προβάδισμα παραμονής, τέσσερις αγώνες πριν από το φινάλε. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου έχει το προβάδισμα με τρεις βαθμούς, όντας στην 7η θέση με 05 πόντους.

Η Ομόνοια θα προσπαθήσει να πετύχει τη δεύτερή της νίκη πάλι επί του UCLan Cyprus  ΘΟΙ Αυγόρου να ισοβαθμήσει με την ομάδα του Αυγόρου αλλά να βρεθεί στην 7η θέση. Ο προπονητής Παύλος Παύλου ολοκλήρωσε την προετοιμασία την Τρίτη και αναμένει από τις παίκτριές του να αποδώσουν στο μάξιμουμ.

Ευκαιρία παραμονής είναι αυτή της Τετάρτης για το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου. Η ομάδα του Περόπουλου εάν κερδίζει ξεφεύγει και βάζει πολύ δύσκολα στην Ομόνοια. Η προετοιμασία στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου ολοκληρώθηκε την Τρίτη.

Η διαιτητική ομάδα και η ομάδα κριτών του αγώνα είναι:

Διαιτητές:Χ. Μαϊφόσιης – Α. Γρηγορίου

Επόπτες:I. Παπαθεοχάρους –Χ. Γεροσίμου

Σημειωτές: Σ. Καϊμακλιώτη – Α. Χατζηκωστή

Παρατηρητής Αγώνα: Α. Καϊλής

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (16Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ/ 2Η Β ΦΑΣΗΣ)

Εκκρεμούντος του μεγάλου ντέρμπι της ουράς Ομόνοια – UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020 σε έδρα που θα αποφασιστεί την ημέρα του αγώνα, η βαθμολογία του Ομίλου διαβάθμισης μετά τον αγώνα Property Gallery Απόλλων – ΑΕΚ διαμορφώθηκε ως εξής: