Σπουδαία νίκη για τους Ισπανούς και προβάδισμα πρόκρισης

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Εθνική Ισπανίας τη Δευτέρα 31 Αυγούστου στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του Δ’ Προκριματικού Ομίλου Eurovolley 2021.

Στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» κέρδισε την Εθνική Λετονίας με 3-1 σετ και με δυο νίκες στον Όμιλο απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης.

Ο αγώνας μεταξύ δυο πολύ καλών και ταλαντούχων ομάδων ήταν πολύ αμφίρροπος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Εθνική Ισπανίας να βρίσκει τις λύσεις και να κερδίζει. Η Εθνική Λετονίας ήταν ισάξια αντίπαλος κέρδισε το τρίτο σετ αλλά στο τέλος έμεινε με τις εντυπώσεις. Τα σετ ήταν: 25-22,25-21,16-25,25-19.

Η Ισπανία ήταν αποφασιστική στο πρώτο σετ και μετά τα αρχικά στάδια προηγήθηκε 06-10 και 08-12 και 11-15 βρίσκοντας πολλές λύσεις, παρά το γεγονός ότι οι Λετονοί είχαν καλά διαστήματα και με το ισχυρό τους μπλοκ μείωσαν σε 11-13. Η ομάδα του Maldonado διατήρησε τη σταθερότητά της και με τον Rodriquez το σκορ διαμορφώθηκε σε 14-19. Oι Ισπανοί ξέφυγαν και άλλο 17-24, αλλά ένα σερί 05-00 των Λετονών έφερε το ντέρμπι στους δυο πόντους 22-24 για τους Ισπανούς που με κάρφωμα του Vigil κέρδισαν 22-25 σε 27’ και προηγήθηκαν με 0-1 σετ.

Διακύμανση 1ο Σετ: 06-10, 08-12, 11-13,14-18, 15-20,16-21,22-24, 22-25

Kαλύτερα μπήκαν οι Λετονοί στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 06-04 χτυπώντας κοντά στο φιλέ. Σταδιακά, οι Ισπανοί επιχείρησαν να ελέγξουν το σετ και με τον Villena ισοφάρισαν 09-09. Οι παίκτες από τη Βαλτική ήταν αποφασιστικοί και διατηρούσαν το προβάδισμα των δυο πόντων 13-11, αλλά το ίδιο σκληροί ήταν και οι Ισπανοί που στα μέσα του σετ προηγήθηκαν 14-18 αποκτώντας ψυχολογία. Η Εθνική Λετονίας δεν τα παράτησε και μείωσε 16-18. Ένα νέο μικρό σερί από την Εθνική Ισπανίας έφερε το σκορ στο 17-21 και την μετέτρεψε φαβορί του σετ. Οι Λετονοί όμως κατάφεραν να μειώσουν στο -2 20-22. Oι «φούριας ρόχας» με τον Vigil και μια αποτυχημένη προσπάθεια του Egleskalnis κέρδισαν το σετ σε 23’ 21-25 και πήραν γερό προβάδισμα στον αγώνα αφού προηγήθηκαν με 0-2 σετ.

Διακύμανση 2ο Σετ: 05-03, 09-09, 13-11,14-18 , 17-21, 20-22, 21-25

Eντυπωσιακό το ξεκίνημα των Λετονών στο τρίτο σετ που παρά το 0-2 σετ άρχισαν με ένα σερί 06-01 με τον Εgleskalnis και τα φαρμακερά του σέρβις να δυσκολεύει την υποδοχή των Ισπανών. Οι Ίβηρες με την ποιότητα τους μείωσαν 08-05 δείχνοντας ότι επανέρχονται στο σετ. Οι Λετονοί όμως εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τα λάθη των Ισπανών και εξασφάλισαν νταμπλ – σκορ 12-06.  Η ισπανική ομάδα επιχείρησε να ανατρέψει τα δεδομένα,  αλλά οι Λετονοί διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας 15-09, ενώ κατάφεραν και αύξησαν σε 19-12 σε κομβικό σημείο του τρίτου σετ. Παίζοντας με ανεβασμένη ψυχολογία οι Λετονοί διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά 23-15 και με μπλοκ του Jansons κέρδισαν το σετ 25-16  σε 25’ μειώνοντας το σκορ σε 1-2 σετ.

Διακύμανση 3ο Σετ: 07-01, 08-04,12-06, 15-09, 19-12, 23-15, 25-16

Mε μικρά σερί άρχισαν οι δυο ομάδες το τέταρτο σετ. Αρχικά, οι Λετονοί προηγήθηκαν 03-01 για να απαντήσοθν οι Ισπανοί που διαμόρφωσαν το 03-04 με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ 08-08. Οι Ισπανοί βρήκαν όμως τον τρόπο και ξέφυγαν οριακά 12-16,την ίδια ώρα που βελτίωσαν την άμυνά τους, ενώ οι Λετονοί είχαν λάθος επιλογές από τους καλύτερους παίκτες τους Egleskalnis και Ozolnis. Mια παροδική αντίδραση της Λετονίας που μείωσε 14-16 είχε απάντηση από τους Ισπανούς που διαμόρφωσαν το 15-21 και σαφώς τα δεδομένα υπέρ τους. Mε το – 7 σε βάρος τους και τον Buivids στο σέρβις οι Λετονοί προσπάθησαν να κάνουν ότι και στο πρώτο σετ μειώνοντας στο -3 19-22, αλλά ο Rodriquez με δυο πόντους τέλειωσε το σετσε 27’ με 19-25 χαρίζοντας τη σπουδαία νίκη με 1-3 στην Ισπανία.

Διακύμανση 4ο Σετ: 03-01, 03-04, 08-07, 11-14, 12-16, 15-21, 19-25

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Λετονός Hermans Egleskalns με 22 πόντους. Από τους νικητές Ισπανούς διακρίθηκε ο Αndres Jesus Villena με 12 πόντους.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Α. ΚEEL): Svans 10,Sauss 7ρ,Smits,Petrovs 2,Ozolins 16, Αdamovics 4, Ivanovs (L) 58% υποδοχή, 32% άριστες, Αλλαγές: Εgleskalnis 22, Jansons 4,, Skruders, Platacs, Buivids 2.

ΙΣΠΑΝΙΑ (R. MALDONADO). Rodriquez – Perez, Juan 10, Manuel Gonzalez 14, . Β. Ruiz 10, A. Vigil 7, A. Villena 12, Μ. A. De Amo 4, Ruiz Posadas (L) 68% υποδοχή - 55% άριστες. – Αλλαγές: Ferragut 4, Osorio 3,Fornes, Gimeno.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι B. Valentar (Σλοβενία) – Β. Βασιλειάδης (Ελλάδα).

V. Rodriquez Perez: «Σημαντική νίκη, αλλά δεν τέλειωσε τίποτε»

Aμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο Ισπανός άσος Victor Rodriquez Perez μιλώντας στο Γραφείο Τύπου της ΚΟΠΕ χαρακτήρισε πολύ σημαντική τη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως η Λετονία. Ο Rodriquez τόνισε ότι «έχουμε προβάδισμα για την πρόκριση, αλλά δεν τέλειωσε τίποτε αφού έχουμε και άλλο παιχνίδι με την Εθνική Λετονίας».

Ο Rodriquez είπε ακόμα ότι «βιώνουμε μια δύσκολη κατάσταση με τον κορωνοϊό και μας αρέσει που κερδίζουμε τους αγώνες χωρίς επαρκή προετοιμασία».