Σπουδαίος ο Φοίνικας Π. UCLan Cyprus έσπασε το αήττητο της Ολυμπιάς Φρ.

Τη σπουδαιότερη νίκη του μέχρι στιγμής πέτυχε το βράδυ της Παρασκευής 24 Ιανουαρίου 2020 σε εξ ανσβολής αγώνα για την 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Ανδρών ο Φοίνικας Πύλας UCLan Cyprus.

Μέσα στο άντρο του το Κλειστό της Πύλας η ομάδα του Z. Lucovic κέρδισε την πρωτοπόρο και μέχρι σήμερα αήττητη Ολυμπιάς Φρενάρους με 3-1 σετ.

Οι «μπλε» εδραιώθηκαν στην 3η θέση με 26 βαθμούς και παράλληλα διεκδικούν κάτι παραπάνω πριν τα πλέϊ – οφς. Οι «κοκκινόμαυροι» παρά την πρώτη τους ήττα έμειναν στην 1η θέση με 33 βαθμούς και θέλουν να μείνουν εκεί μέχρι τα πλέϊ – οφς.

Η ομάδα  της Πύλας προηγήθηκε 2-0 σετ κερδίζοντας με 25-25, 25-19. Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάς αντέδρασε κέρδισε 23-25 και μείωσε σε 1-2. Στο τέταρτο σετ όμως το ντέρμπι είχε «μπλε» χρώμα με τους γηπεδούχους να επικρατούν 25-22 και να εξασφαλίζουν το τρίποντο με 3-1 σετ.

Ο Φοίνικας Πύλας UCLan Cyprus έπαιξε με τους: Κανάρης Μ.,Καρκίδης, Βασιλείου,  Γρηγορίου, Π. Lukovic, L. Lukovic – Λίμπερο: Κανάρης Π. – Αλλαγή: Π.Στεφάνου.