Στέφθηκε Πρωταθλητής ο Δικέφαλος Γερίου - Μεγάλο ενδιαφέρον για τη 2η θέση μετά την ήττα του ΘOΪ

Με μια μοναδική τελετή στέψης  ο Δικέφαλος Γερίου παρέλαβε το πρώτο  στην ιστορία του τρόπαιο πρωταθλητή πετοσφαίρισης χθες βράδυ.  Το κλειστό του γυμνασίου Γερίου  αποδείχτηκε πολύ μικρό για να φιλοξενήσει το κόσμο που κατέκλεισε από νωρίς τις κερκίδες για να γιορτάσει με τους πρωταθλητές!!

Στο αγωνιστικό μέρος η ομάδα του  Εθνικού Λατσιών μπόρεσε να προβάλει μόνο στο πρώτο σετ αντίσταση στις φουριόζες παίχτριες του Γιώργου Γεωργίου οι οποίες πήραν το πρώτο σετ με 25-22. Απ εκεί και πέρα οι πρωταθλήτριες έκαναν τα πράματα απλά και εύκολα κερδίζοντας με πολύ άνεση τα άλλα δυο σετ  με 25-12 και 25-13 και τον αγώνα με 3-0 σετ σε 1 ώρα και 2 λεπτά. Με τη νίκη αυτή ο Δικέφαλος παραμένει η μόνη γυναικεία αήττητη ομάδα των πρωταθλημάτων της ΚΟΠΕ χάνοντας μάλιστα μόνο ένα σετ στους 17 της αγώνες μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Για τις άλλες δύο θέσεις του ομίλου των δυνατών η ομάδα της Αναγέννησης Δερύνειας κέρδισε σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι την ομάδα του  Uclan Cyprus ΘΟΪ Αυγόρου με πολλές ανατροπές στη διακύμανση των Σετ με 3-2.Η ομάδα της Δερύνειας που παρουσιάστηκε στο πάγκο χωρίς τη J. Caytano μετά τη λύση της συνεργασίας της με την ομάδα της Αναγέννησης προηγήθηκε με 1-0 σετ. Η ομάδα του Μ. Τραγκολα αντέδρασε κατακτώντας  τα επόμενα δύο σετ αλλά και πάλι η ομάδα της Αναγέννησης ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και με παρατεταμένη καλή εμφάνιση κέρδισε τα επόμενα 2 σετ και τον αγώνα με 3-2. Ένα σκορ που φέρνει στην μάχη της δεύτερης θέσης μεγάλο ενδιαφέρον αφού η ομάδα του  Uclan Cyprus ΘΟΪ Αυγόρου αν θέλει να κατακτήσει τη δεύτερη θέση και να αγωνιστεί σε αγώνες μπαράζ με την ΑΕΚ Λάρνακας θα πρέπει να κερδίσει στο τελευταίο παιχνίδι με “καθαρό” σκορ 3-0 ή 3-1 στην έδρα της την ομάδα του Εθνικού Λατσιών. Σε αντίθετη περίπτωση η ομάδα των Λατσιών ειναι αυτή που θα τερματίσει στη 2η θέση και θα αγωνιστεί στους αγώνες μπαράζ.

Η βαθμολογία σε 17 αγώνες:

1) Δικέφαλος Γερίου  51β
2) Εθνικός Λατσιών 24β
3) ΘΟΪ Αυγόρου 22β
4) Αναγέννηση Δερύνειας 20β

Το 3-2 σε αποτέλεσμα και η μοιρασιά των βαθμών τα οποία μας συνήθισε φέτος η κατηγορία αυτή γι αυτό και μέχρι σήμερα έχει τόσο ενδιαφέρον  συνεχίστηκαν αφού στον όμιλο της διαβάθμισης η ομάδα του Πανιδαλιακού κέρδισε εντός έδρας την ομάδα του Α.Π.Ο.Κ με 3-2 σετ(26-24,23-25,25-22,22-25,15-9). Ο αγώνας που δεν ήταν κατάλληλος για καρδιακούς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ομάδα του Δαλιού να φαίνεται πιο έμπειρη στους κρίσιμους πόντους και έτσι να παίρνει μια υπέρ πολύτιμη νίκη αφήνοντας τον Α.Π.Ο.Κ. για αλλο ένα παιχνίδι στη καλή εμφάνιση και στις πολύ καλές εντυπώσεις.  Η διαβάθμιση θα κριθεί στο τελευταίο παιχνίδι αφού οι δύο ουραγοί Διόνυσος και Α.Π.Ο.Κ. διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε ένα αγώνα δίχως αύριο αφού ο ηττημένος υποβαθμίζεται και ο νικητής εξασφαλίζει την παραμονή του στη κατηγορία.