Τεράστια νίκη για τη Μολδαβία

Τεράστια νίκη πέτυχε την Τρίτη 01 Σεπτεμβρίου 2020 η Μολδαβία υποχρεώνοντας την Ισπανία στην πρώτη της ήττα στο Δ Προκριματικό Όμιλο του Eurovolley Ανδρών 2021. Οι Μολδαβοί επικράτησαν με 3-1 σετ και έβαλαν γερή υποψηφιότητα για πρόκριση ενόψει και του δεύτερου τουρνουά που αρχίζει την Παρασκευή 04 Σεπτεμβρίου 2020.

Η νίκη της Μολδαβίας θεωρείται έκπληξη, αλλά η ομάδα του A. Romascan έκλεψε τις εντυπώσεις κερδίζοντας με ανατροπή αφού έχανε με 0-1 σετ. Οι Ισπανοί κέρδισαν το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια αιφνιδιάστηκαν χάνοντας τον αγώνα. Ωστόσο, με δυο νίκες διεκδικούν με αξιώσεις την πρόκριση.

Τα σετ του αγώνα ήταν: 25-23,20-25,21-2519-25

Aπόλυτα ισορροπημένα άρχισε το πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Ισπανία σταδιακά φάνηκε να παίρνει τα ηνία και προηγήθηκε 13-09 με άσο του Osorio. Oι Μολδαβοί προσπαθούσαν συνεχώς να μειώσουν, αλλά οι Ισπανοί είχαν τις απαντήσεις και βρέθηκαν στο 18-13. Οι «φούριας ρόχας» διατηρούσαν σταθερά τη διαφορά 23-19, αφού οι Μολδαβοί είχαν καλές και κακές στιγμές. Ωστόσο, οι Καρπάθιοι πίεσαν στα τελικά στάδια του σετ και ισοφάρισαν 23-23 αφού βελτίωσαν την άμυνά τους τόσο στο μπλοκ όσο και χαμηλά. Στο τέλος οι Ισπανοί πήραν αυτό που ήθελαν κερδίζοντας 25 -23 σε 26’ με αποτέλεσμα να προηγηθούν 1-0.

Διακύμανση 1ο σετ: 06-06, 09-07, 13-09, 16-12, 21-17,23-23, 25-23

Με την έναρξη του δεύτερου σετ οι Μολδαβοί αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν με τους Ισπανούς να ανακάμπτουν και να προηγούνται 05-03. Ωστόσο, οι Καρπάθιοι με αποφασιστικότητα ξαναπήραν το προβάδισμα 05-10 με σερί 00-07.Oι Ισπανοί πίεσαν αλλά οι Μολδαβοί με το μπλοκ διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας 10-16 και αύξησαν με ωραίο πλασέ του Mocanu και ωραίο τελείωμα σε 12-20. Oι Ισπανοί έκαναν αντεπίθεση και μείωσαν 16-21 αναγκάζοντας τον Μολδαβό κόουτς A. Romascan να πάρει τάιμ – άουτ. Οι Μολδαβοί κράτησαν όμως και με σέρβις άουτ του Gonzalez πήραν το σετ 20-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 το παιχνίδι.

Διακύμανση 2ο σετ:  01-02,05-03, 05-10, 10-16, 12-20,16-21,20-25

Oι δυο ομάδες προσπαθούσαν να επιβληθούν με την έναρξη του τρίτου σετ με τους Ισπανούς όμως να παίρνουν σταδιακά το προβάδισμα 09-04. Το μπλοκ πάλι ενήργησε ευεργετικά για την Εθνική Μολδαβίας που μείωσαν στον πόντο 09-08 με σερί 04-00.Οι Μολδαβοί δεν σταμάτησαν εκεί και αφού ισοφάρισαν 14-14 προηγήθηκαν 16-17. Ο αγώνας απέκτησε εξαιρετικό ενδιαφέρον με τις δυο ομάδες να επιχειρούν να επιβληθούν αλλά τους Μολδαβούς να προηγούνται 20-23 και τον Predius να τελειώνει το σετ για τους Μολδαβούς που κέρδισαν 21-25  σε 26’ και ανέτρεψαν το σκορ 1-2.

Διακύμανση 3ο σετ:03-01, 09-04, 09-08, 14-14, 16-17, 20-23, 21-25

Η ανατροπή στα σετ βοήθησε τους Μολδαβούς να μπουν με φοβερή ψυχολογία στο τέταρτο σετ και να προηγηθούν με 02-06. Η παρουσία του κεντρικού Ruiz όμως ήταν ευεργετική για τους Ισπανούς που με δικά του μπλοκ έφερε το σκορ στο -2 για την Ισπανία 04-06 που στη συνέχεια ισοφάρισαν 07-07. Οι Μολδαβοί πατούσαν καλύτερα και με τον Predius προηγήθηκαν 09-13 και με τον Voloanchi 11-15. Oι Μολδαβοί ήταν πολύ καλοί και με τον Voloanchi διαμόρφωσαν το 15-20. Mε κορυφαίο τον Voloanchi οι Μολδαβοί ξέφυγαν και άλλο 18-24 για να κερδίσουν 19-25 σε 25’ κάνοντας μια σπουδαία νίκη κερδίζοντας με 1-3 σετ.

Διακύμανση 4ο σετ: 02-06, 04-06, 09-14, 11-16, 12-19, 16-21, 19-25

ΙΣΠΑΝΙΑ (R. MALDONADO): Rodriquez Perez, Gonzalez, Vigil, Osorio, De Amo – Λίμπερο 1: Ruiz Posadas, Λίμπερο 2: Dovale – Αλλαγές: Ferragute, Lorente Camacho, Gimeno,Ruiz,Villena, Almansa

MΟΛΔΑΒΙΑ (A. ROMASCAN): D. Cozlovchi, Voloanchi, Stelmah, Mocanu, Predius, Bahov – Λίμπερο 1: Dudicov, Λίμπερο 2: Μoisei.

Mihai Voloanchi: «Έκπληξη η νίκη μας αλλά ήμασταν εξαιρετικοί»

Mετά το τέλος του αγώνα πανευτυχής ο κορυφαίος του αγώνα Μολδαβός άσος Mihai Voloanchi τόνισε στο Γραφείο Τύπου της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πετόσφαιρας ότι «η νίκη μας επί της Ισπανίας θεωρείται έκπληξη, αλλά  βρεθήκαμε σε πολύ καλή κατάσταση και κερδίσαμε δίκαια. Σεβόμαστε απεριόριστα την Ισπανία και η νίκη μας αποκτά τεράστια αξία».