Τελικός για γερά νεύρα με νικητή τον Σελίπα!

Παρά το γεγονός ότι οι άσχημες καιρικές συνθήκες που επικράτησαν στην περιοχή του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Λάρνακας το περασμένο Σαββατοκύριακο 10 και 11 Απριλίου, δεν επέτρεψαν στους αθλητές του τραπ να πετύχουν ψηλά αποτελέσματα στον πρώτο τους επίσημο αγώνα, εντούτοις οι 6 φιναλίστ πρόσφεραν, έναν συναρπαστικό τελικό (και κρίμα που τα υγειονομικά πρωτόκολλα δεν επέτρεψαν την παρουσία θεατών). Ο πρώτος φετινός αγώνας τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ ήταν για το «Κύπελλο Λάρνακας» και φιλοξενήθηκε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο της επαρχίας, στην Τερσεφάνου.

Επικεφαλής στον τελικό πέρασε ο περσινός πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής με μόλις 112/125 και ακλούθησαν τρεις σκοπευτές με 111/125. Οι Χριστόφορος Κωνσταντινίδης και Νικόλας Κυριάκου της ΣΚΟΛΕΜ και ο Νιχάτ Ακτερζί της ΣΚΟΑΜ, ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν ο Αδάμος Σελίπας της ΣΚΟΛΑΡ και ο Αντώνης Φεττάς του ΣΚΟΠΑΦ με 110/125. Τελικά, το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Τουρκοκύπριος Νιχάτ Ακτερζί με 31/40, ενώ η «μονομαχία του χρυσού» με τους Αδάμο Σελίπα και ο Νικόλα Κυριάκου ήταν σκληρή που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι τον 50ό δίσκο, όπου οι δυο «μονομάχοι» βρέθηκαν ισόβαθμοι με 45/50, για να οδηγηθούν σε μια νέα μονομαχία «ξαφνικού θανάτου». Εκεί όπου ο Αδάμος με τρεις εύστοχες βολές, έναντι δύο του Νικόλα πήρε την νίκη και το χρυσό μετάλλιο.

Σε αντίθεση με τον τελικό των ανδρών, ο αντίστοιχος τελικός των γυναικών είχε την … αναμενόμενη έκβαση, με την πρωταθλήτρια μας Γεωργία Κωνσταντινίδου να έχει μια άνετη επικράτηση. Η διεθνής σκοπεύτρια της ΣΚΟΛΕΥ πέρασε επικεφαλής από τον προκριματικό με 107/125, έναντι 89/125 της νεάνιδας Μισιέλ Κρυστάλλη (ΣΚΟΛΕΜ) και 79/125 της Άντης Ιερείδη (ΣΚΟΛΑΡ). Η εξάδα του τελικού συμπληρώθηκε με τις Δέσποινα Τσαγγαρίδου της ΣΚΟΛΕΥ (72/125), Αννίτα Κουκκουλλή της ΣΚΟΛΑΡ (53/125) και Μαρία Αρτεμίου της ΣΚΟΛΕΥ (36/125). Η νεάνιδα Μισιέλ Κρυστάλλη με 18/40 στον τελικό εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο ενώ στη «μονομαχία του χρυσού», η Γεωργία συνέχισε να έχει ένα ήσυχο απόγευμα, εξασφαλίζοντας τη νίκη με 35/50, έναντι 22/50 της Αννίτας Κουκκουλλή.

Με το 89/125 που πέτυχε η Μισιέλ εξασφάλισε και την πρώτη θέση στο τραπ νεανίδων, ενώ στους έφηβους κέρδισε ο Γιώργος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ με 102/125 και στους βετεράνους ο Αχμέτ Παραλίκ της ΣΚΟΑΜ με 108/125. Ο Φρίξος Ορθοδόξου της ΣΚΟΛΕΥ ήταν ο νικητής στη Β’ κατηγορία με 108/125 και ο νεαρός Γιώργος Γρηγορίου της ίδιας Οργάνωσης στους παίδες με 76/125. Τέλος, στο πάρατραπ πρώτευσε ο Νίκος Δημητρίου της ΣΚΟΑΜ με 77/125. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Λάρνακας» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1. Αδάμος Σελίπας        ΣΚΟΛΑΡ    45/50+3 (110/125)
2. Νικόλας Κυριάκου        ΣΚΟΛΕΜ    45/50+2 (111/125)
3. Νιχάτ Ακτερζί        ΣΚΟΑΜ        31/40       (111/125)
4. Χριστόφ. Κωνσταντινίδης    ΣΚΟΛΕΜ    26/35       (111/125)
5. Ανδρέας Μακρής        ΣΚΟΕΠΑ    21/30       (112/125)
6. Αντώνης Φεττάς        ΣΚΟΠΑΦ    14/25       (110/125)

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ
1. Γεωργία Κωνσταντινίδου    ΣΚΟΛΕΥ    35/50     (107/125)
2. Αννίτα Κουκκουλλή        ΣΚΟΛΑΡ    22/50     (53/125)
3. Μισιέλ Κρυστάλλη        ΣΚΟΛΕΜ    18/40     (89/125)
4. Άντη Ιερείδη        ΣΚΟΛΑΡ    16/35    (79/125)
5. Δέσποινα Τσαγγαρίδου    ΣΚΟΛΕΥ    12/30    (72/125)
6. Μαρία Αρτεμίου        ΣΚΟΛΕΥ    -----    (36/125)