Davis Cup : Ήττα από την Αίγυπτο για την Εθνική ομάδα στο Κάιρο

Την ήττα γνώρισε η Εθνική ομάδα Davis Cup στο Κάιρο, από την γηπεδούχο Αίγυπτο με 4-1 στο πλαίσιο των αγώνων πλέι-οφ για την άνοδο στο Group II. H δεύτερη μέρα των αγώνων δεν εξελίχθηκε καλά για την Εθνική μας ομάδα, αφού γνώρισε δίκαιη ήττα, με τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες, δεχόμενη ένα βαρύ μεν, αλλά πλασματικό δε αποτέλεσμα, που δεν αντικατοπτρίζει ούτε τη διαφορά δυναμικότητας, ούτε το τι κατέθεσαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Κι’ αυτό γιατί ο κάθε ένας από τους τρεις αγώνες είχε τη δική του ιστορία, και τα δικά του δεδομένα που διαμορφώθηκαν στο κορτ, και το αποτέλεσμα θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό.

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Κάνοντας τον απολογισμό της δεύτερης μέρας αλλά και παρουσιάζοντας τα πρώτα συμπεράσματα από τη συνολική παρουσία της ομάδας ο κάπτεν Δημήτρης Ηροδότου ανέφερε : «Τα παιδιά έδωσαν ότι είχαν μέσα στο γήπεδο και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Δεν ήταν καλή μέρα για μας. Υπήρχαν στιγμές που είχαμε το πάνω χέρι, αλλά τελικά δε μας βγήκε ούτε ο πρώτος αγώνας στο Διπλό, ούτε το Μονό του Πέτρου (σ.σ.Χρυσοχού). Τα τελευταία τρία χρόνια είχαμε μια ανοδική πορεία, τώρα επιστρέφουμε εκεί που ήμασταν πέρσι. Η ομάδα χτίζεται συνεχώς. Σήμερα δώσαμε την ευκαιρία στον Στυλιανό (σ.σ.Χριστοδούλου) να κάνει την πρώτη του εμφάνιση σε αυτό το επίπεδο. Πάλεψε στα ίσα απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο και μας έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Κάνουμε μια στάση εδώ και προχωράμε για το επόμενο. Κρατάμε το πάθος και το σθένος των παικτών μας. Έπαιζαν εκτός έδρας με ενθουσιώδες κοινό κάτι που δε συναντάμε συχνά. Στις αρχές όλων των δεύτερων σετ, όταν προηγηθήκαμε,  αφαιρεθήκαμε και χάσαμε τη συγκέντρωση μας. Πρέπει να δούμε γιατί συνέβη αυτό και να προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε. Θεωρώ ότι η ομάδα ξέρει τι ζητά μέσα στο γήπεδο. Υπάρχει το ταλέντο και ο ζήλος και πιστεύω ότι σύντομα θα έχουμε και τα αποτελέσματα που ζητάμε».

Οι τρεις αναμετρήσεις …
Κρίσιμο αποδείχτηκε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα της δεύτερης μέρας. Στο Διπλό η Εθνική ομάδα έπαιξε ένα καλό παιγνίδι και οι Πέτρος Χρυσοχός και Ελευθέριος Νέος πήραν το πρώτο σετ με 6-4, Οι Αιγύπτιοι που είχαν ως δίδυμο τους Σαουφάτ και Μααμούν (Νο1 και Νο2 αντίστοιχα της ομάδας τους), απάντησαν με αρχικό 3-0 στο δεύτερο σετ για να το κατακτήσουν τελικά με 6-3. Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες έδειχναν ισοδύναμες. Το μπρέικ των Αιγυπτίων στο 7ο γκέιμ αποδείχτηκε καθοριστικό, όχι μόνο για το σετ και τον αγώνα, αλλά όπως φάνηκε για ολόκληρη τη σειρά των αναμετρήσεων.

Στον τέταρτο αγώνα ο Πέτρος Χρυσοχός (Νο1), μπήκε αποφασισμένος να φέρει ξανά τη σειρά στα ίσα, παρά το ότι είχε απέναντι του τον Σαουφάτ, και δύο περίπου χιλιάδες εκδηλωτικούς Αιγυπτίους φιλάθλους, ενώ τον αγώνα ήρθε να παρακολουθήσει και ο Αιγύπτιος Υφυπουργός Αθλητισμού και Νεολαίας. Ο Χρυσοχός έπαιξε καταπληκτικό τένις και κέρδισε το πρώτο σετ με 7-5. Κάπου εκεί η τύχη γύρισε οριστικά την πλάτη στην ομάδα μας, αφού βγήκαν μαζεμένα όλα τα προβλήματα για τον κύπριο αντισφαιριστή. Αρχικά ενοχλήσεις στο ώμο, μετά κοιλιακοί και από την υπερπροσπάθεια προστέθηκαν και κράμπες, Το παιγνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού ο Χρυσοχός με δυσκολία έκανε τρεξίματα και δυνατά χτυπήματα. Έτσι ο Σαουφάτ πήρε πολύ εύκολα τα επόμενα δύο σετ με 6-2 και 6-0, σφραγίζοντας τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Με το αποτέλεσμα να έχει ήδη κριθεί, ο Δημήτρης Ηροδότου, έδωσε την ευκαιρία στον μικρότερο αντισφαιριστή της ομάδας Στυλιανό Χριστοδούλου να πάρει το βάπτισμα του πυρός σε αγώνες Davis Cup. Απέναντι του είχε τον Αμρ Ελσαϊντ (Νο3 της Αιγύπτου). Ο 18χρονος Χριστοδούλου στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο, ωστόσο έχασε τον αγώνα με 2-0 (6-3, 6-3).

Η ομάδα επιστρέφει στην Κύπρο την Κυριακή 6 Μαρτίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του διημέρου έχουν ως εξής :
DAVIS Cup : Αίγυπτος - Κύπρος
1ος Αγ. : Mohamed SΑFWAT Vs Μενέλαος ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ 2-0 (6-3, 6-2)
2ος Αγ. : Karim Mohamed MAAMOUN Vs Πέτρος ΧΡΥΣΟΧΟΣ 0-2 (3-6, 4-6)
3ος Αγ. : Mohamed SΑFWAT / Karim Mohamed MAAMOUN Vs Πέτρος Χρυσοχός / Ελευθέριος ΝΕΟΣ 2-1 (4-6, 6-3, 6-4)
4ος Αγ. : Mohamed SΑFWAT Vs Πέτρος ΧΡΥΣΟΧΟΣ    2-1 (5-7, 6-2, 6-0)
5ος Αγ. : Amr ELSAYED Vs Στυλιανός Χριστοδούλου    2-0 (6-3, 6-3)