Davis Cup: Πρεμιέρα με ήττα από Μολδαβία

Κάθε αρχή και δύσκολη. Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε με 3-0 στον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος Ευρωπαϊκής Ζώνης Group III, στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου Davis Cup στους αγώνες που φιλοξενούνται στην Ακαδημία Ηροδότου στη Λάρνακα. Ένα αποτέλεσμα που ακυρώνει για την ομάδα τον μέγιστο στόχο της κατάκτησης της πρώτης θέσης (και παράλληλα της απ’ ευθείας πρόκρισης στα πλέι-οφ), και προσθέτει πίεση όσον αφορά την κατάκτηση της β΄θέσης στον όμιλο. Ο δεύτερος αγώνας με αντίπαλο την Μάλτα που θα αρχίσει το πρωί της Πέμπτης (10.30 π.μ.), αποκτά πλέον χαρακτήρα τελικού. Κατ’ ακρίβεια και στους τρεις αγώνες που απομένουν (οι δύο στον όμιλο) δεν υπάρχει πλέον το περιθώριο για κακό αποτέλεσμα, αν η ομάδα θέλει να φτάσει στην 3 η προνομιούχο θέση ανάμεσα στις επτά ομάδες που αγωνίζονται στη Λάρνακα.

Η αναμέτρηση με την Μολδαβία, φάνηκε από το ξεκίνημα ότι δεν θα ήταν εύκολη. Ο Πέτρος Χρυσοχός δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, και σε συνδυασμό με τα προβλήματα που αντιμετωπίζει στον καρπό, δεν μπόρεσε σε κάποιο σημείο του αγώνα με αντίπαλο τον Ylia
Snidari να πάρει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Έχασε μέσα σε μία ώρα και 36 λεπτά με 2- 0 (6-3, 6-2) με εκπληκτικό στατιστικό να συνοδεύει την αναμέτρηση, το γεγονός ότι και τα πέντε γκέιμ που κέρδισε ο κύπριος αντισφαιριστής σε όλο τον αγώνα προήλθαν από μπρέικ !!!

Στον δεύτερο αγώνα όπου αγωνίστηκαν οι Μέλιος Ευσταθίου και Alexander Cozbinov ( οι δύο (Νο1) της κάθε ομάδας), οι ανατροπές κατά τη διάρκεια της εξέλιξης του ήταν τεράστιες. Ο Μέλιος Ευσταθίου έχασε τις ευκαιρίες να κλείσει το πρώτο σετ (στο 5-4, αλλά
και στο τάι-μπρέικ) και έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο του να το κατακτήσει με 10-8 στο τάι-μπρέικ. Ο αγώνας φάνηκε να φτάνει στο τέλος του όταν ο Μολδαβός προηγήθηκε με 5-1 στο δεύτερο σετ, αλλά στο σημείο εκείνο ο κύπριος αντισφαιριστής αντέδρασε με
εκπληκτικό τρόπο και με έξι συνεχόμενα γκέιμ πήρε το σετ με 7-5 (!!!). Η συνέχεια δεν ήταν όμως ανάλογη, αφού η κόπωση επηρέασε πολύ περισσότερο τον Ευσταθίου που έχασε το τρίτο σετ με 6-2 και τον αγώνα με 2-1 σε αγώνα με συνολική χρονική διάρκεια τρεις ώρες και έξι λεπτά.

Στο Διπλό οι Σέργης Κυρατζής και Ελευθέριος Νέος είχαν καλά χτυπήματα και διαστήματα υπεροχής, αλλά οι δύο αντίπαλοι τους είχαν περισσότερα. Ειδικότερα στο κλείσιμο και των δύο σετ οι Cozvidov και Snidari έβγαλαν εξαιρετικές επιστροφές στο σερβίς των 2
αντισφαιριστών μας, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν με 2-0 (7-5, 6-3) σε μία ώρα και 18 λεπτά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας :

Β΄Όμιλος :

Κύπρος – Μολδαβία 0-3
Χρυσοχός Πέτρος (CYP) Vs Snιdari Ylia (MLD) 0-2 (3-6, 2-6)
Ευσταθίου Μενέλαος (CYP) Vs Cozbinov Alexander (MLD) 1-2 (6-7[8], 7-5, 2-6)
Κυρατζής Σέργης / Νέος Ελευθέριος (CYP) Vs Cozbinov Alexander / Snitari Ylia (MLD) 0-2 (5- 7, 3-6)

Βόρειος Μακεδονία - Μάλτα 2-1