Εντυπωσιάζει η Εθνική ομάδα στο Billie Jean Cup

Το απόλυτο με δύο καθαρές νίκες με 3-0 διατηρεί η Εθνική ομάδα Γυναικών στους αγώνες για το Billie Jean Cup (πρώην FED Cup) που διεξάγονται στο Μαυροβούνιο, με τη συμμετοχή 11 χώρων, για το Group III της Ευρωαφρικανικής ζώνης.

Την νεανική και ανανεωμένη ομάδα αποτελούν οι Μαρία Κωνσταντίνου, Κλειώ Μαρία Ιωάννου, Βικτώρια Σαββίδου και Άννα Δεμιρτζή και έχει ως κάπτεν τον εκ των ομοσπονδιακών προπονητών Γιάννο Χατζηγεωργίου, υπεύθυνο για την ομάδα Γυναικών. Μια ομάδα που καμία εκ των αντισφαιριστριών που τη συγκροτούν δεν είναι πάνω από 19 ετών, ενώ ο μέσος όρος ηλικίας ίσα που υπερβαίνει τα 17 χρόνια.

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Αυτή η ομάδα, κατάφερε τις δύο πρώτες μέρες των αγώνων όχι μόνο να σημειώσει δύο νίκες, αλλά να μην χάσει ούτε έναν αγώνα, και με τη συμμετοχή και των τεσσάρων αντισφαριστριών, της Κωνσταντίνου και της Ιωάννου στα Μονά, και του διδύμου των Σαββίδου-Δεμιρτζή στα Διπλά. Αποτέλεσμα όλων αυτών, είναι να διεκδικεί αυτό που ήταν ο πολύ μεγάλος στόχος πριν την έναρξη των αγώνων, την πρόκριση της ως πρώτη από τον όμιλο στον ημιτελικό. Το έργο είναι εξαιρετικά δύσκολο αφού αύριο αντιμετωπίζει την επίσης πρωτοπόρο και έχοντας το απόλυτο ομάδα της Αλγερίας, στον αγώνα που θα κρίνει την πρωτιά στον όμιλο και θα δώσει την πρόκριση.

Σημειώνεται ότι στα πλέι-οφ της ανόδου θα περάσουν μόνο οι πρώτες ομάδες κάθε ομίλου. Από τις τρεις ομάδες που θα κατακτήσουν την πρώτη θέση στον όμιλο τους, η χώρα με την καλύτερη θέση στην παγκόσμια κατάταξη θα περάσει απ’ ευθείας στον τελικό και οι άλλες δύο θα αναμετρηθούν μεταξύ τους. Για να περάσει απ’ ευθείας η Κύπρος, θα πρέπει πέραν της νίκης επί της Αλγερίας, στο ντέρμπι του Α΄ ομίλου η Βοσνία να επικρατήσει του γηπεδούχου Μαυροβουνίου.

«Καθάρισαν» το Αζερμπαϊτζάν, «γονάτισαν» την Γκάνα
Όπως προαναφέρθηκε η κυπριακή ομάδα χωρίς να είναι το φαβορί των αναμετρήσεων, ξεκίνησε εντυπωσιακά την πρώτη μέρα κερδίζοντας με μεγάλη ευκολία το Αζερμπαϊτζάν με 3-0. Ο Γιάννος Χατζηγεωργίου έβαλε την Κλειώ στο Νο2 που σημείωσε την πρώτη νίκη με 2-0 (6-0, 6-0) επί της Ιμραχίμοβα. Οι όποιες αμφιβολίες για τις δυνατότητες του Νο1 των αντιπάλων μας διαλύθηκαν από την εξίσου εντυπωσιακή παρουσία της Μαρίας Κωνσταντίνου που κέρδισε την Σαφάροβα επίσης με 2-0 (6-0, 6-0). Το αποτέλεσμα έδωσε τη δυνατότητα για ξεκούραση και για τις δύο στο Διπλό, εκεί όπου οι Βικτώρια Σαββίδου και η μικρότερη της παρέας Άννα Δεμιρτζή συνέθεσαν μια ακόμη πιο ευχάριστη παρουσία κερδίζοντας με 2-0 (6-2, 6-1) τις δύο αντισφαιρίστριες από το Αζερμπαϊτζάν.

Με την ψυχολογία στα ύψη, η ομάδα κατέβηκε την Τετάρτη να αντιμετωπίσει την Γκάνα που αποδείχτηκε πολύ πιο δυνατή, παρά την ήττα της την πρώτη μέρα από την Αλγερία με 3-0. Η Κλειώ Μαρία Ιωάννου ήταν αυτή που κλήθηκε να αγωνιστεί και πάλι πρώτη κερδίζοντας μέσα σε μία ώρα και 16 λεπτά την Bagerbaseh με 2-0 (6-2, 6-2). Στον δεύτερο αγώνα και κρισιμότερο μέχρι τώρα στη διοργάνωση, έσπασαν καρδιές. Η Μαρία Κωνσταντίνου κέρδισε το πρώτο σετ με 6-4, και έχασε το δεύτερο με το ίδιο σκορ. Στο τρίτο και καθοριστικό σετ βρέθηκε πίσω με 3-1 και είχε την αντίπαλο της Ρουθ Κρόφορντ (Αμερικανίδα που πολιτογραφήθηκε στην Γκάνα) στο σερβίς. Η Κωνσταντίνου αντέδρασε άμεσα, και πέρασε μπροστά με 4-3 και 5-4, φτάνοντας σε ματς-πόιντ και έχοντας δικό της το σερβίς, αλλά υπήρξε εκ νέου ανατροπή. Το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, εκεί όπου η Κωνσταντίνου ήταν αποφασισμένη να μην πάει χαμένη η ευκαιρία για την ομάδα μας. Τελικό αποτέλεσμα μετά από αγώνα 2 ωρών και 31 λεπτών (!!!) Κωνσταντίνου-Κρόφορντ 2-1 (6-4, 4-6, 7-6[3]).
Η εξασφάλιση της δεύτερης νίκης, έδωσε την ευκαιρία στις Σαββίδου και Δεμιρτζή για μια ακόμη απολαυστική παράσταση στο Διπλό, όπου κέρδισαν τις Bagerbaseh και McKorley με 2-0 (7-5, 6-3) σε μία ώρα και 15 λεπτά.