O Στέφανος Σάββα και η Κλειώ Μαρία Ιωάννου νικητές στο κλείσιμο της χρονιάς

O Στέφανος Σάββα (Άνδρες) και η Κλειώ Μαρία Ιωάννου (Γυναίκες) νικητές στο κλείσιμο της χρονιάς

To Cyprus Masters Cup, ήταν η τελευταία εγχώρια διοργάνωση της χρονιάς που ολοκληρώθηκε και διεξήχθη στο Εθνικό Κέντρο Τένις τις πρώτες τρεις εβδομάδες του Δεκέβρη. Στο πρωτάθλημα, συμμετείχαν οι οκτώ κορουφαίοι αντισφαιριστές ανά ηλικιακή κατηγορία, σύμφωνα με την επίσημη βαθμολογία της ΟΑΚ για το 2019, ενώ αντίστοιχα διεξήχθηκαν και τα Διπλά.

Φετινή καινοτομία του πρωταθλήματος ήταν η διεξαγωγή με σύστημα Round Robin της πρώτης φάσης κάθε ηλικιακής κατηγορίας. Οι οκτώ αθλητές, χωρίστηκαν σε δύο ομίλους και έδωσαν τρεις αγώνες και στη συνέχεια οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονταν στους δύο νοκ-άουτ μονούς ημιτελικούς, από τους οποίους προέκυπτε το ζευγάρι του κάθε τελικού. Ο τρόπος διεξαγωγής άφησε απόλυτα ικανοποιημένους τους αθλητές, αφού όλοι έδωσαν τουλάχιστον τρεις αγώνες, ενώ παράλληλα μπορούσαν να «διορθώσουν» μια ήττα στην φάση των ομίλων.

Ο Στέφανος Σάββα ήταν αυτός που κατέκτησε τον τίτλο στο Μονό Ανδρών επικρατώντας στον τελικό με ανατροπή του Ματία Μάτιτς με 2-1. Μεγάλοι πρωταγωνιστές του πρωταθλήματος η Κλειώ Μαρία Ιωάννου και ο Στυλιανός Χριστοδούλου αφού αμφότεροι κατέκτησαν τρεις τίτλους. Η Ιωάννου (14 ετών) νίκησε στην κατηγορία Γυναικών (Μονό και Διπλό) και την κατηγορία U18 στο Μονό. Ο Στυλιανός Χριστοδούλου (15 ετών) κατέκτησε τα Μονά στις κατηγορίες U18 και U16 και το Διπλό στην κατηγορία U16. Δύο τίτλους κατέκτησαν οι Μάριος Πραστίτης (BS12, BD12), Άννα Ασαντουλίνα (GS12, GD14) και Δάφνη Κουτσόφτα (GD16, GD18).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των 20 τελικών έχουν ως εξής :
MS : Στέφανος Σάββα Vs Ματία Μάτιτς    2-1 (1-6, 6-3, 6-3)
WS : Κλειώ Μαρία Ιωάννου Vs Ελένη Μακρίδη    2-0 (6-3, 6-3)
MD : Πόλυς Κουρσάρος / Ντέιβιντ Μινασιάν Vs Σέργιος Κύζας / Ανδρέας Λοττίδης WO
WD : Κλειώ Μαρία Ιωάννου / Ελένη Μακρίδη Vs Μαρία Κωνσταντίνου / Βασιλεία Κύρου    2-1 (6-4, 2-6, 10-7)
BS 12 : Μάριος Πραστίτης Vs Αχιλλέας Μακρής    2-0 (6-2, 6-2)
GS 12 : Άννα Ασαντουλίνα Vs Τανσέλ Τσικ    2-0 (6-1, 6-1)
BD 12 : Κωνσταντίνος Μεγάλεμος / Μάριος Πραστίτης Vs Ιωακείμ Κεφάλας / Αχιλλέας Μακρής    2-0 (6-1, 6-4)
GD 12 : Ξουανιού Τσεν / Εύα Πάνοβα Vs Άννα Ασαντουλίνα / Τανσέλ Τσικ    2-1 (6-4, 2-6, 13-11)
BS 14 : Ηρακλής Καλάνοφ Vs Νικήτα Σκλεαρένκο    2-0 (6-3, 6-4)
GS 14 : Μαρία Τιβάνοβα Vs Κωνσταντίνα Τεμπριώτη    2-0 (6-3, 6-3)
BD14 : Γεώργιος Πρωτοπαπάς / Νικήτα Σκλεαρένκο Vs Γιώργος Νικολάου / Παύλος Τρύφων    2-0 (6-1, 6-1)
GD 14 : Άννα Ασαντουλίνα / Χριστιάνα Σεβαστού Vs Ελίζ Ντιλαβέρ / Κωνσταντίνα Τεμπριώτη    2-0 (6-3, 6-1)
BS 16 : Στυλιανός Χριστοδούλου Vs Λάμπρος Παντζαρής    2-0 (6-4, 6-2)
GS 16 : Μαρίνα Μπαμπαλιούτα Vs Θέκλεια Χριστοδούλου    2-1 (6-7[3], 6-4, 6-4)
BD 16 : Στυλιανός Χριστοδούλου / Λάμπρος Παντζαρής Vs Χριστόφορος Δημοσθένους / Κωνσταντίνος Τζιακούρης    2-0 (6-3, 6-3)
GD 16 : Δάφνη Κουτσόφτα / Μερίλ Σονάκιν Vs Μαρίνα Μπαμπαλιούτα / Θέκλεια Χριστοδούλου    2-0 (6-1, 6-2)
BS 18 : Στυλιανός Χριστοδούλου Vs Λάμπρος Παντζαρής    2-0 (7-5, 6-2)
GS 18 : Κλειώ Μαρία Ιωάννου Vs Μαρία Κωνσταντίνου    2-1 (6-2, 3-6, 7-5)
BD 18: Παύλος Παρσών / Φώτος Φωτιάδης Vs Ντάριους Εφτεχάρ / Πόλυς Κουρσάρος    2-0 (6-3, 6-2)
GD U18: Μαρία Κωνσταντίνου / Δάφνη Κουτσόφτα Vs Θέκλεια Χριστοδούλου / Βικτώρια Σαββίδου    2-0 (6-2, 6-1)

Το πρωτάθλημα ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του τέως Προέδρου της ΟΑΚ Χρίστου Χριστοφίδη και του πρωταθλητή Σώτου Χριστοφίδη. Εκ μέρους της οικογένειας παρέστη η κα Λενιώ Χριστοφίδη, κόρη του Σώτου Χριστοφίδη.

Διεξήχθη με την στήριξη των χορηγών της Ομοσπονδίας Αντισφαιρίσεως Κύπρου, ΑΓΡΟΣ Φυσικό Μεταλλικό νερό, Τράπεζα Κύπρου, ΟΠΑΠ Κύπρου, Petrolina και μπάλες Wilson.