Τη νίκη ο Στυλιανός Χριστοδούλου – Πάλεψαν στο Διπλό οι Κυρατζής-Νέος

Την ήττα με 3-1 στο σύνολο των αναμετρήσεων, γνώρισε η Εθνική ομάδα Davis Cup από την αντίστοιχη του Μαρόκο στο πλαίσιο των πλέι-οφ του Group II του Παγκοσμίου Κυπέλλου Davis Cup. Οι αγώνες διοργανώθηκαν από την ΟΑΚ από 3-4 Φεβρουαρίου στο Εθνικό Κέντρο Τένις.

Ύστερα από το εις βάρος της 0-2 της πρώτης μέρας, η προσπάθεια της Εθνικής για την πρόκριση στην επόμενη φάση των πλει-οφ ήταν πολύ δύσκολη. Η ομάδα ουσιαστικά αναζητούσε την Κυριακή, αρχικά τη νίκη στο Διπλό για να μείνει στο παιγνίδι της πρόκρισης και στη συνέχεια άλλες δύο νίκες στο Μονά που θα ακολουθούσαν, εφόσον το αποτέλεσμα παρέμενε ανοικτό.

Στο Διπλό ο κάπτεν Δημήτρης Ηροδότου επέλεξε τους Σέργη Κυρατζή και Ελευθέριο Νέο που πάλεψαν μέχρι τέλους για το θετικό αποτέλεσμα. Ωστόσο όπως και την πρώτη μέρα των αγώνων, στα κρίσιμα σημεία του κάθε σετ η πλάστιγγα έγειρε προς το μέρος των αντιπάλων μας. Και στα δύο σετ η ομάδα της Κύπρου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 4-3, βρέθηκε όμως τελικά να χάνει και τα δύο σετ με 6-4.

Ο νικητής των αναμετρήσεων κρίθηκε ύστερα από τον 3ο αγώνα, και έτσι σύμφωνα με τους κανονισμούς, θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί μόνο ένας αγώνας για τη συνέχεια, όπως και έγινε. Οι κάπτεν των δύο ομάδων έδωσαν την ευκαιρία στους δύο αντισφαιριστές της κάθε ομάδας που δεν είχαν αγωνιστεί μέχρι εκείνο το σημείο, και ο Στυλιανός Χριστοδούλου έδειξε ότι όλο το μέλλον του ανήκει.

Απέναντι του βρήκε τον Χάρμα Καρμούσσι, τον οποίο κέρδισε σε αγώνα χρονικής διάρκειας μίας περίπου ώρα με 2-0 (6-3, 6-1). Ο 20χρονος κύπριος αντισφαιριστής με εντυπωσιακά χτυπήματα τόσο από τη βασική γραμμή, όσο και στα ανεβάσματα του στο νετ, καταχειροκροτήθηκε από το κοινό και για την επιμονή του να κυνηγήσει κάθε μπάλα σε όλους τους χώρους. Η παρουσία του κάλυψε λίγη από την απογοήτευση εξαιτίας του τελικού αποτελέσματος, αφού όλοι όσοι παρακολούθησαν τους αγώνες αναγνώρισαν ότι το αρχικό 0-3 (και 0-6 στα σετ) κάθε άλλο παρά αντικατοπτρίζει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Η ομάδα του Μαρόκο κέρδισε δίκαια, πιο δύσκολα όμως από όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ομοσπονδία Αντισφαίρισης Κύπρου, ευχαριστεί το φίλαθλο κοινό της Αντισφαίρισης που προσήλθε και τις δύο μέρες των αγώνων στο Εθνικό Κέντρο Τένις, και στήριξε θερμά τους αντισφαιριστές μας. Η προσπάθεια των αντισφαιριστών μας, η νίκη που σημείωσε ο νεαρότερος της ομάδας Στυλιανός Χριστοδούλου, η συνεισφορά των χορηγών της ΟΑΚ, καθώς και των χορηγών των αναμετρήσεων Davis Cup. ΣΠΟΡ-Fm 95 και 24sports και η παρουσία σχεδόν χιλίων φιλάθλων όλων των ηλικιών στην κάθε μέρα των αγώνων, αποτελούν στοιχεία αισιοδοξίας για το παρόν και το μέλλον του αθλήματος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα
Game1
Πέτρος Χρυσοχός (Cyp) Vs Dlimi Yassine (Mor)  0-2 (5-7, 6-7[2])
Game 2
Μενέλαος Ευσταθίου (Cyp) Vs Benchetrit Elliot (Mor) 0-2 (0-2, 3-6)
Game 3
Σέργης Κυρατζής / Ελευθέριος Νέος (Cyp) Vs Benchetrit Elliot / Mundir Adam (Mor) 0-2 (4-6, 4-6)