Μαζεύτηκαν πολλές απουσίες στη Γρανάδα

*Στο «Νουέβο λος Κάρμενες» η «πληγωμένη» από απουσίες Γρανάδα υποδέχεται την Αλαβές σε αναμέτρηση, με την οποία ανοίγει η αυλαία της 16ης αγωνιστικής στη Λα Λίγκα.

0976: Granada CF - Deportivo Alaves 22:00 («Estadio Nuevo Los Cármenes»)

Γρανάδα: Στο ισόπαλο 2-2 εκτός έδρας με την Αθλέτικο Μπιλμπάο έμεινε στο προηγούμενο της ματς για το πρωτάθλημα η Γρανάδα, ένα αποτέλεσμα που με βάση τη συνολική του εικόνα αδικεί κάπως τους γηπεδούχους. Από νωρίς (10') το 1-0 για τους «Βάσκους», με τους «Ανδαλουσιάνους» να γυρίζουν το παιχνίδι σε 2-1 στο 35' και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους προβάδισμα. Φυσιολογικά στην επανάληψη η Γρανάδα κλείστηκε, δίνοντας την ευκαιρία στη Μπιλμπάο να επιτεθεί για να αναζητήσει την ισοφάριση. Μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες και δοκάρι, τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 76' να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στα εναπομείναντα λεπτά πίεσαν για το τρίποντο, χωρίς να τα καταφέρουν. Έτσι λοιπόν η Γρανάδα έφυγε από το «Σαν Μαμές» με το βαθμό της ισοπαλίας. Αυτό ήταν το τρίτο διαδοχικό ματς (0-1-2) που μένει μακριά από τη νίκη, η οποία όμως ήρθε μεσοβδόμαδα και μάλιστα με ξέσπασμα, επικρατώντας με 0-7 εκτός της Λαγκούνα για το κύπελλο.

Αγωνιστικά νέα: Πάρα πολλά τα προβλήματα για τη Γρανάδα, η οποία πάει στο σημερινό αγώνα χωρίς να υπολογίζει στους τιμωρημένους Σάντσεθ (στόπερ), Μοντόρο (χαφ) και στους τραυματίες Ντουάρτε (στόπερ), Βίκτορ Ρουίθ (μπακ/στόπερ), Ίσμα Ρουίθ (χαφ), Ροτσίνα (χαφ) και Ματσίς (εξτρέμ).

Πιθανή ενδεκάδα: Μαξιμιάνο, Κίνι, Τορέντε, Άμπραμ, Νέβα, Μίγια, Γκοναλόν, Μόντσου, Λ. Σουάρες, Μολίνα, Σόρο.

Αλαβές: Την ήττα με 1-2 από τη Θέλτα γνώρισε η Αλαβές μετά από πέντε αγωνιστικές, στις οποίες μετρούσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Παιχνίδι με εκατέρωθεν ευκαιρίες, με την ομάδα από το «Βίγκο» να ανοίγει το σκορ στο 11' και αυτή της «Αραγωνίας» να απαντάει στο 21'. Στην επανάληψη ο ίδιος γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε, με την Αλαβές να έχει δοκάρι, ωστόσο η Θέλτα ήταν αυτή που φάνηκε πιο τυχερή και με δεύτερο γκολ στο 70' πήρε το τρίποντο. Την Τρίτη (30/11) πάντως σε αγώνα για το Κόπα Ντελ Ρέι, η Αλαβές επικράτησε με 0-3 εκτός έδρας της Ουνάμι και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Αγωνιστικά νέα: Εκτίει τιμωρία ο Ντουάρτε (αριστερός μπακ), ενώ παραμένει εκτός ο Τσίμο Ναβάρο (δεξιός μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Πατσέκο, Μαρτίν, Λεζέν, Λαγουάρδια, Χάβι Λόπεθ, Μογιά, Λουμ, Έντγαρ, Πονς, Ριόχα, Χοσέλου.

Προϊστορία: Η Γρανάδα αναδείχθηκε νικήτρια και στις τρεις εντός έδρας αναμετρήσεις της με αντίπαλο την Αλαβές.